Karasu

Şimdilik tehlike yok

 

Ukrayna’ya ait mayının çözülerek Karadeniz’e dağılması ve İstanbul Boğazı’nda bir mayının tespit edilmesi ve akabinde bölgede balıkçılığın yasaklanması “Karasu’da da tehlike var mı” sorusunu akla getirdi. Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan Karasu’nun şu an için tehdit altında olmadığını söyledi.

 

TEHDİT YOK

Ukrayna-Rusya arasındaki savaş devam ederken, Rus gemilerinin limanlara saldırmasını engellemek isteyen Ukraynalılar denize mayın döşedi. Ancak 450 mayının kontrolsüz şekilde denize gittiği açıklandı. Geçtiğimiz hafta İstanbul Boğazı’nda bir mayının bulunması sonrasında da balıkçılık faaliyetlerine ara verildi. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan, Karasu için şu anda bir tehdit olmadığını ancak yine de tedbiri elden bırakmadıklarını söyledi. Akalan, batılı rüzgarlar olmadığı sürece mayınların Karasu’ya ulaşmasının mümkün görünmediğini de sözlerine ekledi.

 

TEDBİRLİ OLUNMALI

Karasu’daki Sahil Güvenlik Komutanlığı ile sürekli iletişim halinde olduklarını da sözlerine ekleyen Liman Başkanı Akalan, balıkçıların her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmamaları, denizde gördükleri her tehdidi zaman kaybetmeden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine bilgi vermeleri gerektiğini söyledi. Akalan, Karasu için şimdilik bir tehdidin söz konusu olmadığını ancak batılı rüzgarların etkili olması durumunda durumun yeniden değerlendirilebileceğini de sözlerine ekledi.