Köşe Yazıları

ŞİKE

ŞİKE

Değerli okuyucular uzun zamandır gündemde yer bulmayan ve nerede ise unutuldu gitti bitti sanılan bir konu geçtiğimiz hafta yeniden gündeme girdi ve akılları yeniden karıştırmaya başladı.

Peki, bu öldü gitti bitti yok oldu denilen şey neydi derseniz hemen yazayım. Şike…

Bu arada konuya şöyle giriş yapayım.

Benim gibi uzun yıllar amatör ve profesyonel futbol oynamış kişiler bilirler. Şike hiç bitmez ve bir kaç dala ayrılır. Teşvik pirimi adı altın da yapılan şike, hatır şikesi, para yahut başka maddi çıkar amaçlı “Maçı satma” şikesi vs. vs. gibi…

Kim yok derse emin olun yalan söylüyordur. Bizde hatır şikesi yaptık, bunu söylerken övünmüyorum ama yaptık. Peki, sormayacak mısınız niye yaptınız diye?

Açıklık getireyim efendim. Bizim oynadığımız dönemlerde para karşılığı maç satmak en büyük Ahlaksızlık ve Şer*fsizlikti…

Şöyle oluyordu o zamanlar küme düşen takımlarda oynayan arkadaşlarımız vardı ve bize “Fazla sıkmayın küme düşersek ekmeğimizden oluruz” türünden yalvar yakar sözler ederlerdi ve vicdan yapardık, maça çıkar yüzde yirmi otuz kapasite ile oynardık ve onlarda bir gol bulurlarsa maç 1-0 biter ve kurtarırlardı. İşte bunun adı hatır şikesi idi ve zamanın da içilen bir bardak çayın yahut o zamanın çok zorlu şartların da deplasmanda ev sahibi takımın ısmarladığı bir maç yemeğinin çok büyük izlerini taşırdık ve o iyiliği hiç unutmazdık…

Daha sonra bir şike furyası başladı Cumhuriyet savcıları olaya el koydu ve ispatlı şahitli maç satma şikesi yapanları mahkemelere çıkararak yargıladılar ve cezalandırıldılar. Uzun yıllar ceza evlerinde kaldırılır, cezalarını çekip çıktılar. Bu şikeciler arasında ne şöhretli futbolcular hocalar ve yöneticiler vardı aklınız durur.

Dediğim gibi bu arada unutulduğunu sandığımız yıllarda bile, artık delil bırakmadan yapılmaya başlandığı için konu hiç gündeme gelmedi.

Taki geçtiğimiz haftaya kadar.

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta play-off’a kalma mücadelesi veren Ankaraspor ve kümede kalmaya çalışan Nazilli Belediyespor arasındaki karşılaşma 0-0 beraberlikle sonuçlandı. İki takım da amacına ulaşırken, maç boyunca iki takımın da hiç şut çekmemesi kamuoyunda “anlaşmalı maç” tartışmalarını beraberinde getirdi ve TFF olaya el koydu.

Fakat bu maçta çok tuhaf istatistikler vardı ve gözlerden kaçmadı tabi.

Ankaraspor-Nazilli Belediyespor

karşılaşmasının istatistikleri anormal verilerle doluydu. İki takım oyuncularının 90 dakikada tek bir şut girişiminde bulunmaması, hiç bir ikili mücadeleye girilmemesi, topla oynama oranlarının çok yüksek olmadı, pas oranlarının inanılmaz boyutlarda olması vs. vs. gibi. Şki takımın da 1 puanla hedefine ulaşacak olması nedeniyle bu sonuçlar iki takımı da son derece memnun ve mutlu etti. Kardeş kardeş oynadılar ve el ele kol kola sahaya geldikleri gibi çıkıp gittiler.

Tek bir Şut atılmadan biten Ankaraspor-Nazilli Belediyespor maçı gözden kaçmadı tabi. Eskisi gibi değil ki sahada beş on bin bazı maçlarda 40 bin elli bin kanimera var ellerde…

90 dakika boyunca iki takım neredeyse tamamen orta sahada mücadele etmiş, maç boyunca kaleye hiç şut çekilmediği gibi yalnızca iki korner atışı kullanılmıştı.

Peki, şimdi ne olacak derseniz.

TFF Yönetim Kurulu, Etik Kurul’un hazırlayacağı raporu inceleyecek ve incelemenin sonucunda disiplin yargılaması için konuyu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) taşıyıp taşımama konusunda karar verecek.

Maçın sonucunda Ankaraspor play-off’u, Nazilli Belediyespor ise ligde kalmayı garanti altına almış oldu.

 

Nazilli Belediyespor Kulübü Başkanı Şahin Kaya şike iddialarını reddetti. Ankaraspor’dan ise henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Eski adı Osmanlıspor olan ve onursal başkanı eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olan Ankaraspor, 1. Lig’e yükselme play-off’larına katılabilmek için ligi ilk 6 sıra içerisinde bitirme mücadelesi veriyordu. Karşılaşma öncesinde 56 puanla 6. sırada bulunan Ankaraspor, ligin bitimine 1 hafta kala, en az 1 puan alması halinde bu hedefini garantilemiş olacaktı.

Nazilli Belediyespor karşısında alınan 0-0 beraberlikle, yedinci sıradaki Karacabey Belediyespor ile arasındaki farkı 6 puanda tutan Ankaraspor, ilk 6’yı garantiledi.  Nazilli Belediyespor ise, Ankaraspor ile oynayacağı maçtan önce 38 puanla küme düşme sınırının hemen üzerinde 15. sırada bulunuyordu. Aynı şekilde Nazilli’nin de en az 1 puanı hanesine yazdırması halinde, ligin son haftasında kümede kalmayı kesinleştirmiş olacaktı.

Nitekim Ankaraspor ile oynanan maçın 0-0 sona ermesiyle puanını 39 yapan Nazilli Belediyespor, kümede kaldı ve Zonguldak Kömürspor 35 puanla küme düşen ekip oldu

Teknik direktörlüğünü eski Beşiktaşlı futbolcu Olcay Şahan’ın yaptığı Ankaraspor, ligin son haftasında deplasmanda Altınordu ile karşılaşacak. Nazilli Belediyespor ise, haftayı BAY geçecek.

Yani demem o ki şike dünyada da var bizde de var, geçmişte de yapılıyordu, günümüzde de yapılıyor ve gelecekte de yapılacak.

Bunun önüne geçmek mümkün değil. Ne kanun ne yasa çıkarırsanız çıkarın, insanların ahlak ve vicdan yasası olmadığı ve işlemediği sürece bunun önüne kimse geçemez.

Bu iki kulübün yaptığı açıktan olduğu ve cep telefonlarının varlığı unutulduğu daha doğrusu göz ardı edildiği için anın da patlak verdi.

Büyüklerimiz şöyle derdi kulağımızda küpedir o gün bu gündür, sizlerin de kulaklarınıza küpe olsun.

“İbadetin ve kabahatin gizli olanı makbuldür”

Sağlık ve esenlik dileklerimle.