Gündem

SGK’lılara ek maliyet yok

 

Karasulu Uzman Eczacı Samet Altuntaş, ilaç fiyatlarına yüzde 20’lik zam yapılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Altuntaş, “İlaç fiyatlarına yapılan yüzde 20’lik zam, sigortalı vatandaşlara ek bir maliyet olarak yansımayacak” dedi.

 

YÜZDE 20 ZAM

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru, 3,81’den 4,57’ye yükseltilmesiyle birlikte ilaç fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldığını belirten Karasulu Uzman Eczacı Samet Altuntaş, “Söz konusu değişiklik ‘Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Karar’ Resmi Gazetede yayımlandı. Kararda, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden Euro değerinin 2021 yılı için bir önceki dönemde uygulanan değerin yüzde 20’den fazlasını geçemeyeceği belirtildi.

Böylece geçen yıl 3,81 lira olan Euro/TL kuru 4,57’ye çıkacak. Bu da kan ürünleri hariç ilaçlara yüzde 20 oranında zam uygulanması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

DEVLET KARŞILIYOR

İlaç fiyatlarına yapılan yüzde 20’lik zam oranının SGK’lı, yani sigortadan ilaç alan kişileri maddi zarara uğratmayacağını belirten Altuntaş, “Devlet ile ilaç firmaları arasında yıllık olarak ilaç fiyatları belirlenmektedir. Her yıl ortalama yüzde 15 ila 25 arasında firmaların üzerinde yapılan pazarlıklar sonucu fiyatlar belirleniyor. Fakat ilaç fiyatlarında yapılan yüzde 20 oranında ki artış sigortalı kişileri maddi zarara uğratmayacaktır. Sigortalı vatandaşların ilaç maliyetleri devlet tarafından karşılandığından dolayı bu zam devlete yansıyor. Yani devletin ilaç bütçesinde yüzde 20 oranında artırım yapıldı. İlaç fiyatlarında zamları duyan sigortalı vatandaşlarımız tedirgin olmamalılar” şeklinde açıklamada bulundu.

YERLİ İLAÇ

Vatandaşları yerli ilaç konusunda da bilgilendiren Altuntaş, “Devletimiz ülkemizde üretilen ilaç firmalarını desteklemek amacı ile yurt dışından gelen ilaçlar arasında ciddi oranda bir fiyat farkı ortaya çıkardı. İlaç giderlerini kısmak, yerli üretime destek sağlamak, döviz çıkışını engellemek amacı ile ilaç fiyatlarında yapılan düzenleme vatandaşlar tarafından olumlu tepkilere sebep oluyor. Hastalarımız fiyat farkı vermemek amacı ile yerli üretimi tercih ediyor. İlaçların etkisi tamamen aynı, tek fark biri yurt dışında geliyor diğeri Türkiye’de üretiliyor. İlaçların etkisi konusunda hiçbir değişiklik yok” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir