Karasu

Şentürk, Ukrayna’da yaşadıklarını anlattı

 

Ukrayna’da yazılım mühendisliği bölümü eğitimini sürdürürken savaşın ortasında kalan Karasulu öğrenci Ömer Şentürk, geçtiğimiz hafta evine döndü. Sakarya Kuzey Gazetesi’ne yaşadıklarını anlatan Şentürk, “Gördüklerimiz kolay şeyler değildi. Eğitim için gittiğim Ukrayna’dan sağ salim evime dönmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

ÜSTÜ KAPALI UYARI

Ukrayna’da yazılım mühendisliği bölümü eğitimini sürdürürken savaşın ortasında kalan Karasulu Ömer Şentürk, geçtiğimiz hafta evine döndü. Sakarya Kuzey Gazetesi’ne yaşadıklarını anlatan Şentürk, “Aslında bu savaş 2014 yılından bu yana vardı. Yaklaşık 1 ay önce bir anda olaylar alevlenmeye başladı. Konsolosluktan 15 gün önce bize üstü kapalı bir şekilde ‘Özel bir işiniz yoksa Türkiye’ye dönmenizi tavsiye ederiz’ uyarısı yapılmıştı. Biz bunun ne anlama geldiğini çok fazla anlayamadık” dedi. Şentürk, ortalığın bir anda karıştığını ve kendilerinin de ne yapacağını şaşırdıklarını ifade etti. Bir yıllık oturma iznini aldığını fakat eline kartının ulaşmadığını belirten Şentürk, “Pasaportumuz Ukrayna yetkililerinde olduğu için sıcak temas halinde olan Ukrayna’dan çıkışımız yasaklandı. Ayrıca yüz yüze eğitimlerde devam ettiği için orada kalmak zorunda kaldım” şeklinde konuştu.

 

BOMBA SESİNE UYANDIM

Savaşın ilk günlerinde her şeyin normal seyrinde devam ettiğini belirten Ömer Şentürk, bu süreçte öğrenci yurdunda kalmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Şentürk, “Bir sabah uykumdan bomba sesiyle uyandım. Saatler ilerledikçe de savaşın daha da yakın olduğunu hissetmeye başladım. Bu arada video çekerek sosyal medyada paylaşım yaptım ve Türkiye’deki arkadaşlarımızın burada bulunan Türk öğrencilerinin sesini duyurmaya çalıştık. Çok kısa sürede geri dönüşlerde aldım. Videomun bu kadar yankı oluşturacağını tahmin etmiyordum. Dış İşleri Bakanlığı’ndan arandım ve durumumuz hakkındaki bilgileri aktardım” dedi. Yaklaşık 1 hafta savaşın içinde kaldığını belirten Şentürk, markete gittiğinde yakınlarına bomba düştüğünü ve korku dolu anlar yaşadıklarını belirtti.

 

UKRAYNA ASKERLERİNDEN YARDIM

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği’nin “Öğrencilerimizin ve Türk vatandaşları saat 3’ten önce Harkov tren istasyonuna bekliyoruz” mesajını gördüğünü ve alana yaklaşık 8 km’lik uzaklıkta olduğunu belirten Şentürk, “Ulaşımda sıkıntı yaşanıyordu ve sokağa çıkma yasakları da uygulanıyordu. Tam bu zamana denk geldiğim için bu yolu yürüyerek gitmeye karar verdim. O esnada Ukrayna askerleri beni durdurarak pasaport kontrolü yaptılar ve bana yardımcı olacaklarını söyleyerek beni tren istasyonuna yetiştirdiler” dedi. Şentürk, Dış İşleri Bakanlığı tarafından tren ayarlandığını ve 35 saat süren yolculukla Romanya sınırındaki Çernivtsi şehrine oradan da Bükreş’e ulaştık. Bizim için kiralanan 6 uçakla İstanbul havalimanına tahliyemiz gerçekleşti. Gece yarısı ise aileme kavuşmanın mutluluğunu yaşadım” dedi.

 

EĞİTİMİM YARIDA KALMASIN

Okumak için Ukrayna’ya giden ve hayallerinin olduğundan bahseden Karasulu Ömer Şentürk, eğitim süreci için net bilgi sahibi olamadıklarını belirtti. Şentürk, “Türk öğrenciler olarak istediğimiz şey eğitim hakkımızın yarıda kalmaması. Ukrayna’daki üniversiteden yakın zamanda online eğitime geçileceği bilgisi bize ulaştı ama ne zaman olacağı konusunda net bir bilgi verilmedi. Bu zamana kadar gelmişiz ve eğitimimizin yarıda kalmasını istemiyoruz. Bunun için Türkiye’de uygun olan üniversitelerde eğitim görmek istiyoruz. Yetkililerinde bu konuda duyarlı olmalarını ve bizim sesimizi duymalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya