Siyaset

Seçime yeni yüzle girilmeli

Seçime yeni yüzle girilmeli

Yerel seçimlerde Karasu Belediye Başkan adaylığı için ismi geçen Sosyal Hizmetler eski ilçe Müdürü Metin Yıldırım, Ak Parti’nin seçime yeni yüzlerle gitmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, Karasu’da potansiyelin iyi değerlendirilmediğini söyledi. Metin Yıldırım, Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Sivas Kangal 1964 doğumluyum. İlkokulu İzmit’te, ortaokulu Sivas İmam Hatip Ortaokulu’nda, liseyi de 4 Eylül Kongre Lisesi’nde tamamladım. Ön lisans eğitimimi İzmit Yıldız Üniversitesi, Lisans Eğitimimi Atatürk Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladım. 1992 yılında Kangal Belediyesi’nde memur olarak göreve başladım. 1999 yılına kadar Hesap İşleri Müdürü olarak görev yaptım. 1999-2004 yılları arasında Kangal Havuz Belediye Başkanlığı yaptım. 2006 yılından sonra Karasu İlçe Özel İdare Müdürlüğü’nde atandım. 2014 yılına kadar bu görevi yürüttüm. Kurumumuzun kapanması nedeniyle 2014-2019 yılları arasında Karasu Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü görevinde bulundum. 2019 sonundan sonra Karasu Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü görevini yürüttüm. Geçtiğimiz temmuz ayında da kendi isteğimle emekliye ayrıldım. Evliyim ve üç çocuk babasıyım. Bundan sonraki hayatımı da Karasu’da sürdürmeyi düşünüyorum.

Emekli olduğunuza göre artık önünüzde siyaset engeli de kalmamış oluyor. “Karasu’dayım” dediniz, bu siyaset sahnesinde olacağınız manasına geliyor mu?

Bir insanın siyasette yer alıp almamasına kendisi karar veremez. Bir talep, bir beklenti, bir ihtiyaç hasıl olur, bu işi de sizin yapacağınız kanaati toplumun genelinde oluşursa siz siyasette var olursunuz. Ben siyasetin içinde de yer aldım, yaptığım işler de her zaman siyasetin paralelinde işler oldu. Kaldı ki aldığım eğitim de siyaset ile yan yana olan bir bölüm. Tüm bu şartlar değerlendirildiğinde siyasette değerlendirilmek ister miyim? Evet isterim. Ancak dediğim gibi, kişilerin siyasi kaderi kendileri tarafından çizilmez. Sorunuza daha net yanıt vermek gerekirse, Karasu Belediye Başkanlığı yapmak bizim için şeref olur.

Bu duruma göre sürecin başlamasının ardından aday adayı olacaksınız diyebilir miyiz?

Şu an için net bir şey söylemek istemiyorum. Ancak aklımızda bu yönde bir şey olduğu da sır değil. Yakın çevremizle istişare ediyoruz. Eğer bu şekilde bir kanaat olur, genel merkezden de takdir görürsek bu şekilde bir niyetimiz var.

Siz daha önce Büyük Birlik Partisi’nden belediye başkanlığı yaptınız, söylediklerinize göre Ak Parti’den aday adayı olacaksınız! Doğru mu?

Büyük Birlik Partisi ile Ak Parti bugün aynı ortak noktada, Cumhur İttifakı’nda birleşmiş durumda. Ben devlet memurluğuna başladığımdan beri de devletçi tavrımı sürdürdüm. Yine Cumhur İttifakı’nın bir parçası olması dolayısıyla bir bilgi daha vereyim: Ben zamanında, bugünkü Milliyetçi Hareket Partisi’nin temellerinin atıldığı Milliyetçi Çalışma Partisi’nde de siyaset yaptım. Bugün MHP, Büyük Birlik Partisi ve Ak Parti, Cumhur İttifakı çatısı altında birleşmiş durumda. Ben de Ak Parti’den aday adayı olmayı düşünüyorum. Yine ifade edeyim ki bu durum aday adayı olmaya karar verirsem geçerli.

Aday olmayı düşündüğünüze göre mevcut görevde olanın bir eksikliği olduğunu görüyorsunuz demektir. İshak Bey’in eksik olduğunu düşündüğünüz yanı ne? Siz İshak Bey’den daha iyi ne yaparsınız?

Ben siyasetin insan kazanma sanatı olduğunu düşünüyorum. İshak Bey’in de Cumhur İttifakı’nın seçim sloganı olan “Gönül belediyeciliği” söylemi ile uyuşmadığını düşünüyorum. Bunun yanı sıra insan ilişkilerinde ciddi noksanlıklar fark ediyorum. Cumhurbaşkanımızın tek tek biriktirdiği oyları, mirasyedi evlat gibi harcadığını düşünüyorum. Bu nedenle Cumhurbaşkanımızın üstünden yük alanlardan değil, Cumhurbaşkanımıza yük olanlar arasında olduğunu görüyorum. Bu yönünün yanı sıra Karasu’nun potansiyelini değerlendirecek vizyonda olmadığını da düşünüyorum. Bireysel görüş ve yaşadıklarını mesleğine ve görevine taşıdığını biliyorum. İstişare kültüründen uzak durulduğunu ve “ben merkezli” bir yönetim anlayışında olunduğunu görüyorum. Siyasi nezaketin bir kenara bırakıldığı, toplumdan kopuk bir yönetim anlayışını hakim kılmaya çalışıyor. Belediyenin içindeki insanlarla uğraşmaktan, geçmişteki yaşanmışlıkların intikamını alma duygusundan sahaya çıkmaya ve hizmet etmeye fırsat bulamadı.

Peki İshak Bey hiç hizmette bulunmadı mı? Hizmetleri noktasında başarısız olduğunu mu söylüyorsunuz?

İshak Bey’in en büyük avantajı Mehmet İspiroğlu’ndan sonra başkan olması. Mehmet Başkan’ın başarısız geçirdiği dönemden sonra, sıkıntılı bir belediye devretmesi İshak Bey’in en büyük şansı oldu. Yani Mehmet Başkan’dan sonra kim gelse başarılı sayılacaktı. İshak Bey de bu avantajdan istifade ediyor. Yaptıkları, yapma potansiyeli olanların çok altında kalıyor.

İshak Bey’in seçmendeki karşılığını nasıl buluyorsunuz?

İshak Bey kendi çevresi tarafından aldatılıyor. Yakın ve dar çevresindeki kişiler İshak Bey’i yanlış yönlendiriyor. Benim seçmen görüşmelerimde, kimse “Ak Parti’ye oy vermeyeceğim” demiyor ancak “İshak Bey’e oy vermeyeceğim” diyenlerin sayısı az değil. Bunun değerlendirileceğini düşünüyorum.

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ile ilgili şahsi sıkıtınız var mı? İshak Başkan’ın şahsınıza bir tavrı olduğunu düşünüyor musunuz?

Benim kendisi ile şahsi bir sıkıntım yok. Ancak kendisinin bana karşı bir tavrı olduğunu düşünüyorum. Bunu birlikte çalıştığımız kısa dönem içinde çok net hissettirdiğini de söyleyebilirim. Bu nedenle kendisi göreve geldikten sonra Karasu Belediyesi’ndeki görevimden ayrıldım ve başka bir kurumda görev yaptım.

Bundan sonra kabuğunuza çekilmeyi mi yoksa siyaset sahnesine dönmeyi mi planlıyorsunuz?

Yukarıda belirttiğim gibi bu konuda karşılık bulursam, bana ihtiyaç duyulursa düşünüyorum.

Ola ki Ak Parti tarafından aday gösterilmezseniz ve ola ki İshak Bey aday gösterilirse tavrınız ne olur?

Partimizin bu yöndeki takdirinin ardından başka bir siyasi kanada yönelmem. Bunu net söyleyeyim. Ben Rahmetli Muhsin Başkan’ın vefatının ardından Ak Parti’ye oy veren ve Recep Tayyip Erdoğan çizgisinde olan bir adamım. Bizim aday gösterilmediğimiz durumda, bize ihtiyaç duyulmadığını düşünür, tecrübelerimizi farklı alanlarda değerlendirmeye yöneliriz. Kızgınlık ya da kırgınlık yaşamayız.

Siyasete girerseniz en büyük artınız ve eksiniz ne olur?

Pek çok artım olduğunu düşünüyorum açıkçası. Belediye başkanlığımdan edindiğim deneyim, aldığım eğitim ve üstlendiğim görevler hep yöneticilikle alakalı oldu. Bu nedenle profesyonel anlayışla, insan odaklı bir yönetim şekli getireceğimi düşünüyorum. Ben bir şeyi bilmezsem bilmediğimi bilirim ve danışırım. Milletin hakimi ya da müdürü değil temsilcisi olmak lazım. Ben bu anlayışla yetiştim. Karakterim de bu şekilde. Dolayısıyla bu manada artılarım olduğunu düşünüyorum. Eksi yönümü de eğer aday olursam muhalefetteki arkadaşlar bulsunlar.

Karasu’ya ne katacağınızı düşünüyorsunuz?

Az önce de dediğim gibi ben tecrübeli biriyim ama yıllardan bu yana Karasu’da görev yapıyorum. Karasu uzunca bir süreden bu yana belediye konusunda talihsizlikler yaşıyor. BU talihsizlikler sadece yol veya altyapı değil. Biz Sakarya’nın ilerleme hızı en düşük ilçeleri arasındayız. 10 yıl önce Karasu neredeydi, Serdivan neredeydi? 5 yıl önce Karasu neredeydi Ferizli neredeydi? Potansiyeli bizden çok daha geride olan Kaynarca bile pek çok alanda bizden daha ileri gitti. Biz Karasu’nun marka olmasını sağlamalıyız. Karasu’dan limanı alırsanız geriye pek bir şey kalmıyor. Bunda da yerel yönetimin payı yok. Karasu’ya sosyal, kültürel ve spor anlamında katkım olacağını düşünüyorum. Karasu’nun marka olması konusunda adım atılmalı. Diğer katacaklarımı da daha sonra zamanı gelirse açıklarım. Ancak belediyecilik yaşayan bir kavram. Biz ortaya çıkacak ihtiyaçları öngörüp Karasu’nun vizyonunu geliştirecek anlayışta olacağız diyebilirim.

Genel Merkez’de karşılığınız olduğunu düşünüyor musunuz?

Ben Ak Parti Genel Merkezi’nin bu konuda çok titiz çalıştığını biliyorum. Toplumda karşılığı olan, nitelikli bireyleri değerlendireceğini düşünüyorum. Bu noktada Ak Parti Genel Merkezi’nde bire bir görüştüğüm kişiler yok. Ancak benim adıma kulis yapıldığını biliyorum. Sevenlerimizin bizim ismimizi ilgili yerlere aktardığından da haberdar oluyoruz. Eğer bu şekilde bir değerlendirme olacağını düşünüyorum.

Hangi kesimden daha fazla destek alacağınızı düşünüyorsunuz?

Şunu net ifade edeyim ki ben toplumun her kesimi ile iletişim halindeyim. Bunlar arasında yaş, etnik köken, eğitim durumu çok değişik insanlar var. Tüm bunların desteğini alacağımı düşünüyorum. Bunun yanı sıra Ak Parti’ye oy veren seçmenin tamamından destek göreceğimi biliyorum. Ayrıca Ak Parti’ye mesafeli olan kişilerin de yerelde şahsıma oy vereceğini, bu şekilde de Cumhurbaşkanımızın üstünden yük alan isimler arasında olacağımı tahmin ediyorum.

 

Yıldırım, Karasu’da potansiyelin iyi değerlendirilmediğini söyledi.