Manşet

Seçim takvimi işliyor

Seçim takvimi işliyor

YSK tarafından yerel seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağını açıkladı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, “Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Paylaşacağız

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek mahalli idareler seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. YSK tarafından yerel seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağını açıklayan Yener, “Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Kolaylaştıracağız

Deprem bölgesinde yapılacak çalışmalar ve elektronik oylama hakkında bilgi veren Başkan Yener, “Mükerrer seçmen olması mümkün değil. Çünkü biz seçmen listelerini siyasi partilerimizle paylaşıyoruz. Askı süresi içerisinde kolaylaştırıcı uygulamaları yapacağız. Deprem bölgesindekiler için rahatça adres taşıma işlemlerinin gerçekleştirmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz. Elektronik oylama yurtdışı seçmen için olabilir” ifadelerini kullandı.

Düzenleme yapılabilir

Konuşmasına devam eden Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, “Elektronik oylama ile ilgili yurt içinde bir düzenleme yok. Bu Parlamentonun konusu. Bir gün Türkiye’de de elektronik oylama olacak. Tarihin ne zaman olduğunu öngörmek mümkün değil. Belki pilot olarak yasal düzenleme yapılır. Biz buna ilişkin çalışmalarımızı yapıp, üniversitelerimizden, ilgili odalardan, bilişim uzmanlarından da görüş alıp, bir yol haritası çizmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.