Siyaset

Dört buçuk yıldır uğraşıyoruz

Dört buçuk yıldır uğraşıyoruz

Camitepe, Denizköy ve Acarlar Longozu sınırlarında kalan 935 hektarlık alan için hazırlanan nazım imar ve çevre planları Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasının ardından Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, basın açıklamasında bulundu. Başkan Sarı, “Dört buçuk yıldır bu proje ile uğraşıyoruz. Başaracağımıza kimse inanmadı ama biz başardık” dedi.

Büyük kısmı bitti

Camitepe, Denizköy ve Acarlar Longozu sınırlarında kalan 935 hektarlık alan için hazırlanan nazım imar ve çevre planları Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasının ardından Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, basın açıklamasında bulundu. Başkan Sarı, “Dört buçuk yıldır bu proje ile uğraşıyoruz. Başaracağımıza kimse inanmadı ama biz başardık. Bu proje ile ilgili planlarımızı bakanlığa sunduk. Ardından vatandaş mülkiyetini kaldırarak bu işin büyük bir kısmını bitirdik” ifadelerini kullandı.

Hukuken yanlış

Konuşmasına devam eden Sarı, “Kıyı şeridinde yaklaşık 850 adet yapı yasağı olan arsa bulunuyor. Bunlar Karasu’nun geleceğinin önünü kesen engeller. Biz bu engellerin sonuna yaklaştık. Karasu yaklaşık 70 yıldır bu sorunla uğraşıyor ve bir türlü çere bulunamıyordu. Arsaların hepsi tapulu ve üzerlerinde bulunan konutların 27 tanesi ruhsatlı. Ruhsatsız olanlar yapı kayıt belgesi almış. Bu belgelerin verilmesi sırasında inceleme yapılmamış. Kayıt belgesi verilmesi hukuken yanlıştı” şeklinde konuştu.

Girişimde bulunacağız

Çevre İl Müdürlüğü’nden yapı kayıt belgelerinin iptalini istediklerini belirten Başkan İshak Sarı, “Biz Çevre İl Müdürlüğü’nden bunların iptalini istedik. Çevre Müdürlüğü iptal yetkileri olmadığını belirtip Gecekondu Kanununa göre yıkın dedi. Mecburen yapı kayıt belgelerinin iptali için mahkemeye müracaat ettik. Hukuk bizi bakış açısı olarak doğru gördü. Sonuçta belgeleri, Anayasa’nın, kıyılar devletin hüküm ve tasarrufundadır, maddesine dayanarak iptal etti. Şu anda o yapılar usulsüz duruma geçti. Bu aşamadan sonra vatandaşlarla diyaloğa geçerek kaldırılması noktasında bir girişimde bulunacağız” dedi.

Bakanlık yürütecek

Konuşmasına devam eden Belediye Başkanı İshak Sarı, “Takas meselesini hallettiğimizde vatandaş kendisi imarlı parseli tercih edecektir. Bu takas, resmi yoldan gayrimenkul uzmanlarının fiyat tespitleri ile olacak. Bu yetkiyi bakanlık bize verirse biz yürütürüz. Vermezse kendi yürütür. Sahildeki tüm mülkleri bu şekilde tasfiye edeceğiz. Üç yanı denizlerle çevrili Türkiye’nin kıyı meselesi her bölgede var. Devlet bu konuda açılmış çok sayıda dava nedeniyle tazminat ödüyor” ifadelerini kullandı.

İlk defa biz başardık

Devleti kamulaştırma yükünden kurtarmış olduklarını belirten Başkan Sarı, “Bizde de 100 civarında açılmış dava var. Belediye olarak uygulamamızla devleti kamulaştırma yükünden kurtarmış oluyoruz. Türkiye’de ilk defa biz bunu başarıyoruz. Şimdi rezerv alanı için yazışmalara başladık. Uygulama işini belediye veya bakanlık yapacak. Bu konuda kararı bakanlık verecek. Önceden belirttiğim gibi takas işlemi bakanlık koordinesinde profesyonel çalışmayla olacak. Çok bir nüfus önermedik. Düşük yoğunluklu, rahat bir yer olacak. Yani 8000 – 8500 nüfus olacak burada” diye konuştu.

Vizyon kazandırmak istiyoruz

Karasu’daki gerçekleştirmek istediği hedeflerden bahseden Sarı, “Karasu’da hedefimiz şu. Köy yerleşik alanları da dahil tüm planlanması gereken alanları doğru yönetmek ve geleceğe doğru taşımak. Planlamadığınız en kötü plan plansızlıktan iyidir düsturuyla hareket ediyoruz. Şehri, adım adım planlı alanlardaki sorunları çözüp planlanmamış alanları planlayarak ilçeye belki de yüz yıllık bir vizyon kazandırmak istiyoruz. Bu proje onlardan en büyüğü ve gerçekleştirilmesi zor olan bir tanesi. Karasu ilçesi, Sakarya ilçeler arasında planlama ve plancılık açısından çok iyi yer” şeklinde konuştu.

 

Kıyı parselleri ile trampa yapılacak konut gelişme alanları.
Başkan Sarı, “Planlamadığınız en kötü plan plansızlıktan iyidir” dedi.
Sarı, “İlçeye belki de yüz yıllık bir vizyon kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.
Camitepe ve Denizköy Mahalleleri planlama sahası.
Planlama sahasındaki konut alanları.