Savaşa-işgale hayır

 

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş ve Ukrayna’da yaşanan insani dramla ilgili açıklamada bulundu. Acar “Savaşa, işgale ve cadı avına dönen yaptırımlara hayır” dedi.

 

UKRAYNA YIKILIYOR

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş ve masum sivillerin yaşadığı drama ilişkin açıklamada bulundu. Ukrayna’nı batılı ülkeler tarafından yem olarak kullanıldığını belirten başkan Acar “İnsanlığın vicdanını kanatan durumların sıkça yaşandığı, barbarca yürütülen bir savaşa daha maalesef tanıklık ediyoruz. Bu kez Rus emperyalizminin ‘Ben güçlüyüm, güçlüysem haklıyım’ anlayışıyla başlattığı, medeni batının da kendi siyasal hedefleri doğrultusunda Ukrayna’yı yem olarak kullandığı aşağılık bir süreç yaşıyoruz. Başlatılan savaşla Ukrayna yıkılıyor, süratle boşalıyor, yaşlılar, kadınlar, çocuklar perişan bir halde yollarda. Güvenli bir bölgeye ulaşmaya çalışıyor. ABD ve AB’nin önce kışkırttığı, sonra yüzsüzce Rusya ile baş başa bıraktığı zavallı Ukrayna, umutsuzca direniyor. Kışkırtıcılar ise yıkılan, yok olan bir ülkeye karşılık, yine kışkırttıkları saldırganı felç etmek için acımasız ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel, teknolojik yaptırımları uyguluyor” dedi.

 

SAĞDUYU KAZANACAK

Savaş ve işgale karşın haddini aşan yaptırımlarında kabul edilemez olduğunu ve önü alınamazsa tüm dünyayı ve insanlığı derinden etkileyecek bir sürece girileceğini belirten Başkan Ahmet Acar “Sözün özü, mide bulandıran bir tiyatro oynanıyor. Fillerin tepiştiği, çimenlerin ezilip parçalandığı bu oyunu bozmak için onurlu yürekli bir ses, yalnızca Ankara’dan yükseliyor. İşgale ve savaşa hayır, cadı avına dönen yaptırımlara da hayır. Umutluyuz. Aklıselim ve sağduyu kazanacak. Antalya’da önemli bir aşamaya gelen barış görüşmeleri önce ateşkese, sonra kalıcı barış antlaşmasına vesile olacak, inşallah. Aksi halde, insanlığın topyekün kaybedeceği bir sürecin fitili ateşlendi demektir” ifadelerine yer verdi. Açıklamasını sosyal medya hesabından paylaşan Başkan Acar paylaşımına Mehmet Akif Ersoy’un “Üç sınıf insana içim parçalanır, hem ne kadar? İhtiyarlar, kadınlar, bir de çocuklar. Bunlar, yüz görmeli, merhamet görmeli insanlardan. Yoksa insanlığı, bilmem nasıl anlar insan” sözlerini de ekledi.