Kocaali

Sarı’dan mezarlık tepkisi

Sarı’dan mezarlık tepkisi

Kocaali Sivil Toplum Platformu sözcüsü Şerif Sarı Sahil Yolu Caddesi üzerinde bulunan tarihi mezarlığın bilinçli olarak yok edildiğini söyledi. Sarı “Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda olan tarihi Osmanlı Mezarlığı adım adım yok ediliyor” dedi.

Tahribat oldu

Sahil Yolu Caddesi üzerinde bulunan tarihi mezarların yok edildiğini belirten Kocaali Sivil toplum Platformu sözcüsü Şerif Sarı mezarlık içerisinde yapılan çalışmaların tarihi mezarlara zarar verdiğini söyledi. Platform adına açıklama yapan Platform sözcüsü Şerif Sarı “Kocaali Sahil Yolu üzerinde bulunan tarihi 1740 yılına kadar giden mezarlıklar yok ediliyor. Geçmişte bu konularda bir bilinç yoktu. Ancak bugün Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda olan tarihi Osmanlı Mezarlığı adım adım yok ediliyor. Maalesef ifade etmeliyiz ki, bugün Kocaali sahil yolunda bulunan tarihi 1740’lara kadar giden mezarların yüzde 70’i yeni alanlar için yok edildi. Bu yok edilişin bir kısmı sahipsizlikten kaynaklandı. Ancak Kocaalili Manavların atalarının bulunduğu mezarlıkların önemli bir kısmı son yıllarda “bakım onarım, koruma kollama ve mezarlık içi yaya yolları” çalışmaları nedeniyle mezar taşları, dolaysıyla mezarlar yok edilmektedir” dedi.

Mezarlar kayboldu

Yapılan çalışmalar nedeniyle kaybolan mezarların yeniden mezar olarak kullanıldığını ifade eden Sarı “300 yıllık mezarlar çeşitli çalışmalar adı altında bilinçli ya da iş bilmezlik nedeniyle yok edilerek, mezarlıkta yeni parseller çıkartılarak vatandaşa boş alan diyerek satılıyor. Bu bölgeden parsel alan vatandaşlar bu konulardan eski mezarlıklar üzerine vefat eden yakınlarını bilmeyerek toprağa verdiler ya da verecekler. Kocaali ilçemizde yapılan aslında tarihe, ölülerimize ve geçmişimize saygısızlıktır. Bu saygısızlığı bugün savaşta olan ülkeler bile birbirlerinin mezarlıklarına yapmıyor. Kocaali ilçemizde bu tahribat nedeniyle yüzlerce tarihi mezarlardan kala kala 15-20 adet kaldı” dedi.

Manav mezarlığı

Mezar taşlarının yerlerinden kopuk ve dağınık halde olduklarını belirten Sarı “Osmanlı zamanında çeşitli görevlerde bulunmuş ve yerli halkın, manavların geçmişini yansıtan mezar taşlarının çoğu yok edildi. Bugün bölgede yapılan çalışmalar nedeniyle birçok mezar taşları sağa sola atılmış vaziyette. Bölgenin tarihini yansıtan, Kocaalili Manav halkının atalarının yattığı mezarlılara yapılan bu tahribatın, yok edilişine “Kocaali Sivil Toplum Platformu” olarak tepki gösteriyor, bu tahribatın, tarihe ve geçmişe saygısızlığın Sakarya Büyükşehir Belediyesi şemsiyesi altında yapılmasını başta duyarlı Kocaali halkı olmak üzere, Sakarya kamuoyunun ve yöneticilerin dikkatine sunuyorum” şeklinde konuştu.