Karasu

Sarı: Okuyucu profili her gün genişliyor

 

 

25 yıldır Karasu’da kitabevi işletmeciliği yapan Yaşar Sarı, okuyucu portföyünün her gün genişlediğini söyledi. Sarı, “İlk 12 sene sadece Karasu’nun kemik okuruyla birlikteydik. Şu anda ise okuyucu profilimiz çok geniş. Her yaştan insanın buraya yolunun düşmesi bizi mutlu ediyor” dedi.

 

BİZE YANSIMADI

Karasu’da 25 yıldır kitabevi işletmeciliği yapan Yaşar Sarı, okuyucu portföyünün her gün genişlediğini söyledi. Sarı, “2010 yılından sonra ilçemizdeki insan profili değişti. Bu değişiklikten kaynaklı kitapçımızdaki okuma oranlarında da değişiklikler oldu. Karasu Kitabevi’nin okuyucu kitlesi 2010 yılından sonra daha çok Karasuluların dışındaki insanlardan oluşmaya başladı. Ortalamayı ele aldığımızda okuma oranının düştüğünü mü yükseldiğini mi baz alacağız bilmiyoruz. Ama şuan ki durum göz önüne alındığında durum içler acısı diyemeyiz. Genel durum çerçevesinde okuma oranları düşük dense de bu bize çok fazla yansımadı diyebiliriz” diye konuştu.

 

KİTLE BÜYÜK

Sarı, “Okuma denilince insanların aklına kağıt ve mürekkepten oluşan okuma biçimi geliyor ve bunun üzerinde insanları değerlendirmeye tabii tutuyorlar. Bu da en büyük yanlışlardan biri olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu. Yaşar Sarı, “Global dünyada okuyucu artık farklı kulvarlara yöneldi. Dijital dünyada da büyük bir okuyucu kitlesi var. Özellikle Z kuşağı adını verdiğimiz genç nesil daha çok e-Kitap adını verdiğimiz kitaplara ilgi duyuyor. Bu sebepler ele alındığında artık ülkemizde kitap okunmuyor kanısına varmamız çok yanlış. E-Kitap’a ilgi duyulması işlerimizi olumsuz etkiliyor demekte bir yerde yanlış. Bu kitaplar dijital alanlarda okuyucuyla buluşsa da devam serilerinin basımları mutlaka gerçekleşiyor” dedi.

 

MUTLU EDİYOR

Dijital platformlarda okuyucular birbirleriyle çok daha hızlı iletişime geçip kitapları birbirlerine duyurabiliyor” diye konuşan Sarı, “Bu da kitaplar basıldığında çok daha fazla okuyucunun o kitabı satın alması anlamına geliyor” dedi. Sarı, “Sanılanın aksine dijital platformlar işlerimizi kötü etkilemiyor. Her alanın ilgi duyanı farklı. Biz bir şekilde kitapların okuyucuyla buluşmasını istiyoruz. 25 yıldır bu iş için çaba harcıyor, bunun için emek veriyoruz. Özellikle gençlerimizin kitaplara ilgi duyması ve bu alışkanlığı edinmesi bizi her şart ve koşulda mutlu eder” ifadelerini kullandı. (HABER: Sündüz Andoğlu)