Siyaset

Sarı, “Muhtar siyasallaşmamalı”

Muhtar siyasallaşmamalı

Ak Parti Karasu Belediye Başkan Adayı İshak Sarı, Başkan Adayı gösterilmesinin ardından ilk röportajını Sakarya Kuzey’e verdi. Muhtarların son dönemde aşırı siyasallaştığını söyleyen Başkan Sarı, “Muhtarların bir yere angaje olması doğru değil. Ben muhtarlarımızın bu yola gitmeyeceğini düşünüyorum. Seçmen çok bilinçli. Seçmen dört oy pusulası ile oy kullanıyor. Her birinde ayrı değerlendirmelerde bulunuyor” dedi.

Aday adaylık süreci ile ilgili kısa bilgi vermenizi istesek, süreç içinde kimlerle görüştünüz ya da kimler size destek oldu? Ya da daha net sormak gerekirse aday olamayacağınızı düşündüğünüz oldu mu?

Aday olacağımla ilgili hiçbir şüphem olmadı. Tabi ki bu süreç içinde, adaylık süreci içinde Genel Merkezde, Genel Başkan Yardımcımız ile milletvekillerimiz ile görüştük. Sakarya çevresinden siyasilerle görüşmediğimiz kimse kalmadı. Eski bir teşkilat mensubu olarak eski teşkilat başkanlarımız başta olmak üzere, ilçe teşkilatımız, il teşkilatımız ve milletvekillerimizin desteğini aldık. Tüm bu görüşmeler boyunca tüm bu görüştüğümüz isimlerin desteğin arkamızda hissettik. Bunun yanında halkımızın kahiri ekseriyetinin desteğini gördük. Gerek anketlerle gerekse bize ve karar verici konumdaki vekillerimize bu durum aktarıldı. Bunun için de halkımızın desteğini yanımızda hissettiğimizi söylemeliyim.

Bu süreç içinde diğer aday adaylarına tavrınız ne oldu? Diğer aday adaylarının size karşı tavrı oldu mu? Kırgınlık küskünlük var mı?

Ne benim onlara karşı bir tavrım ne de onların bana karşı bir tavrı olduğunu görmedim. Ak Parti adına gayet demokratik bir süreç işletildi. Bildiğim kadarıyla aday adayı olan arkadaşlarla bir kahvaltı organize edildi. Ancak kırgınlık ya da küskünlük olmadı.

Bundan sonraki süreçte birlikte yürümeye devam edeceğiniz aday adayı olacak mı? Belediye Meclis Listesinde yer vereceğiniz isim olacak mı?

Bu süreçten sonra Seçim Komisyonu kurulacak. Genel Merkezimiz yeniden bir kriter listesi gönderecek. Bu liste Cumhur İttifakı listesi olacak. Bunun değerlendirmesini biz yapmayacağız. Bu liste teşklatça belirlenecek. Bu listeyi ben elime alıp yazmayacağım. Listeye biz olsa olsa katkı sağlayabiliriz. Bunun dışında bizim bir dahlimiz olmaz. Önyargınız olabilir ama. Şu isim olsun, şu isim olmasın diyeceğiniz kimse var mı?

Onu zaman içinde değerlendirmemiz lazım. Şu anda ben kimin müracaat etti bilgim bile yok. Müracaat etmiş isimler değerlendirilir. Bunlar arasında değerlendirme yapılır. Şu an için bu konuda bir şey söylemem söz konusu değil.

Seçim sürecinde aday adaylarını kıyaslarsanız, sahadaki tavırları Ak Parti’ye artı mı yazdı eksi mi yazdı?

Başkan adayı olmak için çok kitlenmemek lazım. Bu işlere nasip meselesi olarak bakmak lazım. Diğer arkadaşlarımızın tavrını çok olumlu buldum. Hepsi gayet demokratik tavır sergilediler. Bu sürecin Ak Parti’ye değer kattığını düşünüyorum. Tüm arkadaşlarımız kamuoyunun da beklediğinin üstünde demokratik davrandı. Bunun için kendilerine ayrıca teşekkür ederim.

Milliyetçi Hareket Partisi ile sahada nasıl çalışacaksınız? MHP ile ortak liste nasıl olacak?

Bu bizim ilk yerel seçimimiz değil. Dolayısıyla nasıl çalışacağımız konusunda bir bilgimiz bir deneyimimiz var. İlk programımızı pazartesi günü gerçekleştirdik. Bu seçim sürecinde MHP ile hiçbir uyumsuzluk yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Henüz meclis üyeliklerinin nasıl belirleneceği belli değil. Ancak bu sürecin sorunsuz olacağını ümit ediyorum. Pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz programa hem MHP İlçe Başkanımız Hamza Uğur hem de Encümen Üyemi Oktay Yazıcı katılım sağladı. Kendileri de gayet uyumlu insanlar. Birlikte sorunsuz bir seçim süreci geçireceğimizin işaretini buradan alabiliriz.

MHP’nin vereceği üye adayları 2014 yılı seçimlerindeki sonuçlara göre mi belirlenecek, yoksa yeni bir yönerge verilmesi söz konusu mu?

O konuda en ufak bir bilgim yok. Genel Merkez talimatı gönderirse biz buna uymak zorundayız. Yukarıda iki partinin vereceği kara sonucu listenin şekilleneceğini düşünüyorum.

MHP’den istediğiniz isim ya da istemediğiniz isim olması aynı şekilde MHP’nin sizden belediye meclis üyesi istemesi istememesi söz konusu olabilir mi? Yani birbirinizin listesini erkenden görecek misiniz?

Bu ittifak meselesi geçen dönem çok ani gelişti. Bu dönem biraz daha ne yapacağımızı biliyoruz. Partisel anlamda iki parti birbirini dengeleyebilecek bir durumda olduğunu düşünüyorum. İki partinin de birbirinin listesini görmesi hatta istişare etmesi bence fayda sağlar. Bize bir şey sorarlarsa da katkımı olur. Ben bu dönemki listeden son derece memnunum. MHP’den önyargılı olacağımız isim olacağını düşünmüyorum. Onların da hassasiyetleri olan isimler olursa dikkate alınacağını düşünüyorum. Dediğim gibi bize de bir şey düşerse o zaman biz de elimizden geleni yaparız.

Ömer Babalıoğlu ile ilgili özel bir şey söylemek ister misiniz? Babalıoğlu ile aday gösterilmenizin ardında bir görüşmeniz oldu mu?

Ömer Babalıoğlu ile ilgili benim açımdan söylenecek özel şey yok. Kendisine tavrım da yok. Gördüğümüz yerde selamlaşırız ki kendisinin de bana karşı bir önyargısı olduğunu düşünmüyorum. Aday gösterilmemizin ardından bir görüşmemiz olmadı.

Sizin aday gösterilmenizde sizce genel merkezde nasıl bir değerlendirme yapılmıştır? Sizi diğer aday adaylarından ayıran neydi? En avantajlı olduğunuz nokta ne olmuştur?

Genel merkez beni her şeyde önce tanır. Bir milletvekilimizin söylediği cümle aslında buna örnektir: “Biz seni tanıyoruz, hangi konuda ne yapacağınız biliriz” dedi. Bunun yanı sıra denenmişlik var. Biz halkın teveccühünün üzerine bir şeyler koyduk. Teşkilatçıyız bir kere. Bundan dolayı bizim ne yapacağımız ne yapmayacağımız bellidir. Bunun yanı sıra anketlerden aldığımız neticeler bizi öne çıkarmıştır. Bir de sürecin başında Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımızın bir sözü vardı, “Akçeli işlerle işi olmayan, dürüst davranan ve ilk dönemi olan arkadaşlarımızla devam etme yönünde bir kanaatimiz var” demişti. Bu söz de aslında bizim aday gösterileceğimizin belirtileri arasında yer alıyordu.

Son haftalarda sıklaşan anketler vardı. Bunlardan bazılarının sizin yaptırdığınız ve bazı isimleri kasten sordurmadığınız söylendi. Siz anket yaptırdınız mı?

Ben son anda hiçbir anket yaptırmadım. Yıllık periyodlarda anketler yaptırdım. Son altı ayda da ayrı ayrı zamanlarda iki ayrı anket yaptırdım. Aday adaylık sürecinde anket yaptırmadım. Yaptırdığımız son ankette vatandaşın bizden memnuniyetini sorduk. Bunda da yüzde 60 oranında olumlu yanıt aldık.

Muhtarlar size karşı tavır içindeydi. Ya da bunu yüksek sesle dile getiren isimler vardı. Geçen dönem de muhtarlar size karşıydı. Muhtarlarla aranızda bir sorun var mı? Ya da İshak Sarı Muhtar sevmiyor diyebilir miyiz?

İshak Sarı muhtar sevmiyor değil de muhtarın siyaset yapmasını sevmiyor. Dolayısıyla bazen muhtarlar da yönlendiriliyorlar bazı şeylere angaje oluyorlar. Biz bu dar imkanlar içinde hizmet götürmediğimiz, gerçek manada mağdur ettiğimiz bir mahallemiz yok. Bunu yaparken de muhtarlarla çalıştık. Muhtar bize o gün “Şurayı yapın” demiş biz de onun dediğini yaptığımız için mahalledeki yeni yerlerin yapılması zora girmiş. Şimdi aday belirlendi. Bundan sonra muhtarların daha sakin olması gerekiyor. Zira onlar da seçime girecekler. Muhtarların Ak Parti gibi bir partiye karşı durmamalı. Seçmenlerin büyük kesimi Ak Partili ve İshak Sarı da Ak Parti’nin adayı. Buna göre muhtar gidip hem kendine oy verilmesini hem de belediye başkanında iktidar partisinde oy verilmemesini mi isteyecek? Bu muhtarlara da zarar verir.

Muhtarların bu tavrının ya da başka adayı desteklemesinin sandığa nasıl yansıyacağını düşünüyorsunuz?

Muhtarların bir yere angaje olması doğru değil. Ben muhtarlarımızın bu yola gitmeyeceğini düşünüyorum. Seçmen çok bilinçli. Seçmen dört oy pusulası ile oy kullanıyor. Her birinde ayrı değerlendirmelerde bulunuyor.

Geçen seçimde size tavır alan muhtarların mahallelerine karşı bir tavrınız oldu mu?

Hiç olmadı. Biz adalet anlayışı ile hizmet ettik. Benim yapım da o değildir. Muhtar nedeniyle hiçbir mahalleyi cezalandıramayız. Bunu yapmadık asla da yapmayız.

Seçilmeniz durumunda belediyede görev değişimi olacak mı? Mesela sürekli hedefte olan Hilmi Erbatan görevine devam edecek mi?

Görev değişikliği tabi ki olacak. Yeni bir heyecan katmak için bir değişiklik elbette olacak. Ancak bu isimleri şimdiden söylemek doğru değil. İsim dile getirmek istemiyorum. Seçim süreci sonrasında değerlendireceğimiz şeyler olacak. Biz de belediyede mutlaka kötü adam olur. O adamlar bir sürü de iş üretmiş olur. Köşeleri olmayan insan sıkıntılı insandır ve sonuçta da sorun yaşatır.

Seçim sahasın en çok ne anlatacaksınız?

Birincisi yaptıklarımız ikincisi yapacaklarımızı. Biz iş yaparken reklam yapmadık. Bunları anlatacağız. Bunlar önemli. Biz anlatacağız. Dışarıdan bakan göz her şeyi daha iyi görüyor. Yapacaklarımız da zaten hazır konumda.

Size tepki gösterilen mahalle var mı? “Şu mahalleye gelmesin” falan denilen yerler olduğunu duyuyoruz, bu şekilde bir tepki göreceğinizi düşünüyor musunuz?

Ben beni herkesin sevdiğini elbette düşünmüyorum. Kamu adına hizmet ederken bazı insanların keyfinin kaçırmak zorundasınız. Bazı insanların binasının yıkılması gerekiyordu. Bu şekilde başka riskli işler yaptık. İlçeyi değiştirirken dönüştürürken huzursuz ettiğiniz insanlar olabilir. Bu manada bireysel tepkiler olmasını normal karşılıyoruz. Ben 15 yıldan bu yana aktif siyaset yapıyorum. Bu süreç içinde bu köyleri en az 50’şer kez gezmişimdir. Ben hem aday hem de belediye başkanı sıfatı ile geziyor olacağım. Belediye başkanının gelmesini istememesi mümkün olmaz. Tepkileri de karşılayacak ve yanıtlayacak gücümüz var.

Diğer partilerin adayları arasında sizi en zorlayacak olan hangisi olur?

Ben bir zorluk çekeceğimizi düşünmüyorum. Bize şu anda sadece vatandaşla kucaklaşmak kaldı. Biz derdimizi anlatacağız vatandaş anlatacak, diğer adaylar da bunu yapacaktır diye düşünüyorum. Diğer adaylardan hangisinin daha yüksek oy alacağını da sahada göreceğiz.

Yeniden Refah Partisi Adayı Recep Özdemir’in “İshak Bey benim öğrencimdir, kendisi hakkında eleştiride bulunmam” söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kendi takdiridir. Ben Recep Bey’i 1998 yılından beri tanırım. Bir yola çıkmış kendisine başarılar diliyorum. En nihayetinde kendisi şu anda rakibim. Benim de kendisine menfi kullanacağım bir cümlem yok. O yük bizdeydi, kendisinde bir yük yok. O bana bir şey söylemedikten sonra benim kendiliğimden bir şey söylemem yakışık almaz.

Son olarak Sakarya Kuzey okurlarına ne söylemek istersiniz?

İyi bir seçim süreci yaşayacağımızı ümit ediyorum. Seçim sonuçlarının ilçemiz için en hayırlı şekilde olmasını temenni ediyorum. En nihayetinde yola çıkış amacımız, ilçemize hizmet etmek, ilçemize değer kazandırmak. Bu konuda son beş yıl içerisinde pek çok adım attık. Halkımız teveccüh gösterirse kaldığımız yerden daha fazla hizmet etmeye gayret edeceğiz. Zira Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız bunun taahhüdünü sahada veriyor. Ben büyükşehirden gelecek dönemde daha fazla destek alacağımızı düşünüyorum. Yapacağımız projeleri daha sonra gazeteniz aracılığı ile de kamuoyu ile paylaşacağız. Herkese teşekkür ediyorum.