EğitimKarasu

Sanatlarını konuşturuyorlar

 

Karasu’nun en donanımlı okullarından birine sahip olan Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu’nda öğrenciler her dersi kendileri için hazırlanan atölyelerde gerçekleştiriyor. Görsel Sanatlar Öğretmeni Nihal Türe’nin önderliğinde gerçekleşen çalışmalarda öğrenciler yetenek sınavıyla öğrenci alan Güzel Sanatlar Lisesi’ne de hazırlıyor.

 

RESİMDEN İBARET DEĞİL

Karasu Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu öğrencileri, resim atölyesinde yetenek sınavıyla öğrenci alan Güzel Sanatlar Lisesi’ne hazırlanıyor. Görsel Sanatlar Öğretmeni Nihal Türe’nin önderliğinde gerçekleşen çalışmalarda öğrenciler ayrıca, il ve ilçe genelinde yapılan yarışmalara da resim atölyesinde hazırlanıyor. Okul Müdürü Ahmet Ova, “Görsel sanatların resimden ibaret olmadığının bilincindeyiz. Bundan dolayı kısa film denemeleri, rölyef kabartma ve kolay çalışmaları da okulumuzun görsel sanatlar alanında yürütülen faaliyetler arasındadır” dedi.

 

SANAT BİLİNCİ

Amacımız sanatı öğrencilerimizin hayatının bir parçası haline getirmek” diyen Ova, “Üst sınıflardaki öğrencilerimiz, alt sınıflardaki öğrencilerimize edindikleri becerileri aktararak sanat bilincinin ve öneminin kavranması yönünde büyük yol kat ettik. Herkesin sanat alanında oluşturabileceği eser ve eserler olabileceğinin bilincinde olan okulumuz, öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi bu alanda bilinçlendirmeyi kendine görev edinmiştir. Öğrencilerimizden ‘Ben yapamam yeteneğim yok’ algısını kırarak ‘Ben de yapabilirim, çünkü ben bir bireyim’ Anlayışını kavratmak en büyük amaçlarımızdan biridir” ifadelerini kullandı.

 

TEŞVİK EDİCİ FAALİYETLER

Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu Müdür Ahmet Ova, “Okulumuzda üç adet özel eğitim sınıfı bulunmaktadır. Modern eğitim anlayışını benimseyen okulumuz, dezavantajlı öğrencilerimizi, sınıfta oturtmak yerine, çeşitli aktivitelere yönlendirmekte olup okulumuzun diğer atölyelerinin kullanımını teşvik edici faaliyetler gösterdiği gibi özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin görsel sanatlar atölyesini kullanmalarını da teşvik etmektedir. Ayrıca okulumuzda, özel eğitim sınıflarındaki, görsel sanatlar, müzik gibi dersleri alan öğretmenleri tarafından okutmaktadır” diye belirtti.