KarasuKocaali

Sakarya’ya 5 yeni OSB

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya’nın yüz ölçümünün yüzde 3’ünün Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak değerlendirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Altuğ aralarında Kocaali ve Karasu’nun da bulunduğu beş ilçeye yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulacağını söyledi.

 

ÜRETİM VE İSTİHDAM

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ gündemde olan organize sanayi bölgeleri ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Sakarya’da mevcut olan 9 Organize Sanayi Bölgesine ek olarak aralarında Kocaali ve Karasu’nun da bulunduğu beş ilçeye ilave Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını belirten Altuğ, Sakarya’da üretimin, istihdamın ve ihracatın artırılması amacıyla şehrin yüz ölçümünün yüzde 3’ünün Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak değerlendirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

AVRUPA KAPISI

Kentteki 9 OSB’ye ilaveten yakın zamanda Kocaali, Kocaali, Ferizli, Geyve ve Adapazarı ilçelerinde çeşitli alanlarda faaliyet yürütecek yeni OSB’ler kurulacağını belirten Altuğ, Sakarya’nın Karasu Limanı, Anadolu Otoyolu ve yapımı tamamlanıp faaliyete başlayan Kuzey Marmara Otoyolu ile ulaşım kolaylığı sağlayan kent haline dönüştüğünü ve özellikle İstanbul’daki yatırımcılardan yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Kuzeyden güneye, doğudan batıya geçiş sağlayan bütün yolların Sakarya’dan geçtiğini belirten SATSO Başkanı Akgün Altuğ Karasu Limanı’nın Köstence ve Varna üzerinden tüm Avrupa ile bağlantıları bulunan bir liman olduğunu belirterek, bu durumu avantaja çevirmek için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

5 OSB DAHA

Altuğ, şehrin kuzey bölgesindeki Kocaali, Karasu, Ferizli, Adapazarı ve Geyve ilçelerinde yeni OSB’ler planladıklarını belirterek, sanayiciler ve yatırımcılardan şehre yönelik çok ciddi talepler olduğunu ifade etti. Yapımı planlanan OSB’leri istihdam ve ihtisas OSB’leri olarak planladıklarını dile getiren Altuğ, “İhtisas OSB’lerde özellikle İstanbul’da çok sıkışmış ve büyüyemez pozisyonda olan yatırımcıları Sakarya’ya çekiyoruz. Organize sanayi bölgelerinin, küçük büyük sanayilerin ve endüstri bölgelerinin toplamı şehrin yüz ölçümünün yüzde 3’ü kadar olsun istiyoruz. Mevcut 9 OSB var, 5 OSB daha planlıyoruz. Mevcut ve planlanan OSB’lerle dediğim formülün yüzde 1’ine zor ulaşıyoruz. Sakarya’da üretim adına yapabileceğimiz daha çok iş var” dedi.

ÜRETEN VE SATAN ŞEHİR

OSB projelerinin çevreye ve tarım alanlarına zarar vermeyecek projeler olduğunu ve bu konuda titiz davrandıklarını belirten SATSO Başkanı Akgün Altuğ, OSB’lerin yerlerinin hazır olduğunu ve yakın zamanda çalışmaların başlayacağını ifade etti. Altuğ, “Bu planlanan 5 yeni OSB ile bitirmeyeceğiz. Şehrin yüzde 3’ü kadar sanayileşme bizim esas formülümüz. Bu yüzde 3’e sığabilecek daha fazla OSB üretebiliriz. Hedefimiz Sakarya’yı üreten, ürettiğini de dünyaya satan bir şehir olarak devam ettirmek” diye konuştu. Altuğ, bu konuda en şanslı illerden biri olduklarını, hem tarımsal hem endüstriyel anlamda ürettiklerini, bunun da istihdam oluşturduğunu belirtti. Kentte işsizliğin az olduğuna dikkati çeken Altuğ, “İhracat anlamında hedefleri olan bir iliz. İnşallah 2023’te en az 1000 ihracatçıyla 10 milyar dolar ihracatı yakalayacağımızdan eminim” ifadelerini kullandı.