Karasu

Sakarya Karasu için ayaklandı

 

Arifiye-Karasu Demiryolu projesi için Sakarya’nın siyasetçileri seslerini yükseltti. Yapılan açıklamalarda 360 milyon liraya bitirilmek üzere ihale edilen demiryolu projesine 825 milyon lira ödendiği, sadece yüzde 23’ü tamamlanan projenin en önemli kısmı olan Karasu bağlantısının ise projeden çıkarıldığı ifade edildi.

 

MİLYONLAR ÇAMURA SAPLANDI

Arifiye-Karasu Demiryolu projesi aylar sonra Sakarya’da tekrar gündem haline geldi. Projenin tamamlanması için önemli açıklamalarda bulunan Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Salim Aydın ve Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, 2011 yılında başlanan bir türlü bitirilemeyen Adapazarı-Karasu Demiryolu hattının bir an önce başlanıp bitirilmesi gerektiğini belirterek yetkililere seslendi. Demiryolunun tamamlanmamasını göz önünde bulundurarak iddialarda bulunan siyasetçiler ihale bedenlinin az olduğunu belirtirken, milyonların çamura saplandığını ifade etti.

İSRAFIN ÖRNEĞİ YOK

Arifiye – Karasu Demiryolu projesinin toplam 360 milyon liraya ihale edilmesine karşın yalnızca dörtte biri tamamlanan hatta 8 yılda 825 milyon lira ödeme yapıldığını anımsatan bazı siyasetçiler, “Ulaştırma Bakanlığı, Sayıştay’ının tespitini yalanlıyor. 825 milyon lira ödenen hattın ise yüzde 23’ü tamamlanmış durumda. Ortalama kura göre hattın bir metresinin bedeli 17 bin 500 doları buluyor. Böylesine büyük bir harcama devlete ağır bir yük getiriyor. Yazık, günah. Böyle bir israfın örneği yok” değerlendirmesinde bulundu. Gülcan Elmalı