Sahte paraya dikkat

 

Karasu Pazarcılar Derneği Başkanı Halit Yavuzyiğit, yaz sezonu olması nedeniyle Karasu’nun kalabalıklaştığını belirterek, üreticilerin ve esnafın mağdur olmaması için sahte paralara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.  

 

ÇOK DİKKAT EDİLMELİ

Karasulu üretici ve esnafa karşı sahte para uyarısında bulunan Karasu Pazarcılar Derneği Başkanı Halit Yavuzyiğit, “Halkımızın mağduriyet yaşamamaları için tüm banknotların mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Halkımız bununla ilgili tedbirler almalı. Sahte parayı ayırt edici makineler, kalemler, kabartma kısımlarla tespit etme gibi çeşitli durumlar var. Parayı çok iyi tanıyan insanlar bunu tespit edebiliyor. Esnaf büyük paralara bakıyor. Sahtekarlar da büyük paralara çok bakıldığı için küçük paraları piyasaya sürüyor. Piyasaya en çok halk pazarı gibi kalabalık olan alanlarda sahte para piyasaya sürülüyor. Kalabalıktan dolayı esnafımızın paranın sahte olup olmadığını kontrol etmek aklına gelmiyor” dedi.

SAHTE OLABİLİR

Ne makine ne kalem ne de diğerleri çok fazla tedbir değil, bunu bile aşan sahte paralar yapılabiliyor. Parayı iyi tanıyarak acele etmeden güven içinde alışveriş yapmak gerekiyor” ifadelerini kullanan Yavuzyiğit, “Kesinlikle acele edilmemeli. Sahte paranın kağıt kalitesi düşük olur. Parayı ışığa tuttuğunda Atatürk resminin belirgin bir şekilde ortaya çıktığından emin olun. Paranın üzerindeki emniyet şeritlerinin yeterli parlaklıkta olduğuna dikkat edin. Paranın üzerinde rakam kısmındaki kabartmalı baskıya dikkat edin. Kabartma yoksa paranız sahtedir. Geçtiğimiz yıllarda yüzlerce şikayet aldık, dileriz bu yıl aynı şikayetlerle karşılaşmayız” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı