Karasu

Ruh Sağlığı Günü Karasu’da kutlandı

Ruh Sağlığı Günü Karasu’da kutlandı

Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle Karasu’da İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yürüyüş düzenlendi. Karasu Kaymakamlığı önünde başlayan yürüyüş Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’na kadar devam etti.

Öğrenciler katılım sağladı

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle yürüyüş düzenlendi. Karasu Kaymakamlığı önünde başlayan yürüyüş Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü Personelleri ve Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin katılımıyla Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’na kadar devam etti. Ellerinde pankartlarla yürüyen öğrenciler zaman zaman alkış tutarak ruh sağlığına dikkat çekti.

Amaç farkındalık oluşturmak

Açıklamada bulunan Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Amacımız bu konuyla ilgili vatandaşlarımıza mesaj vermekti. İlçe Sağlık Müdürlüğümüz bu etkinliği organize etti. Bizde milli eğitim olarak katkı sunmak istedik. Sağlık çalışanlarımıza, doktorlarımıza İlçe Sağlık Müdürümüz Yavuz Selim Özdin’e teşekkür ediyorum” dedi. Ardından konuşma gerçekleştiren Karasu İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, “Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Genellikle gençlerimizi, öğrenci arkadaşlarımızı seçiyoruz” diye konuştu.

Ruhsal anlamda da iyi oluş

Özdin, “Çünkü onların enerjisi, dinamizmi bizim için önemli ve vatandaşlarımıza örnek oluyor. Birçok konuda da okullara eğitime gidiyoruz. Öğrencilerimizin katılımını sağladığı için İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Çetin Turhan’a teşekkür ediyorum” Ardından Psikolog Rümeysa Hacısalihoğlu, “Ruh sağlığı üzerine önemli bir gün bizim için. Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlık dediğimiz kavramın içerisinde sadece fiziksel iyi oluş değil aynı zamanda ruhsal anlamda da iyi oluş ve tamamlanmışlık var” ifadelerini kullandı.

Ön yargılardan kurtulmalıyız

Psikolog Rümeysa Hacısalihoğlu, “Bir nasıl ki bir hastalığa yakalandığımız zaman doktora gidebiliyorsak ruhumuzda da böyle bir problem olduğunda bir sıkıntımız olduğunda aynı şekilde psikolojik bir destek alabiliyor olmamız gerekiyor. Ruhsal sıkıntı yaşayan insanlara karşı olumsuz tutumlardan, ön yargılardan, bunun bir espri durumu olmasından ve damgalamadan bahsediyorum. Etrafımıza baktığımızda aslında ruh sağlığına destek ihtiyacı olan birçok insan olabilir” diye konuştu.

Destek almak ayıp değil

Aynaya bakıldığında da psikolojik desteğe ihtiyaç duyulabileceğini belirten Psikolog Hacısalihoğlu, “Sadece etrafımıza değil aynaya baktığımızda da buna ihtiyaç duyduğumuzu hissedebiliriz. Nasıl grip olduğumuzda veya organlarımızdan bir tanesi üzgün çalışmadığında doktora giderek destek almanın ayıp olmaması gibi ruhumuzda da bir sıkıntı yaşadığımızda psikolojik destek alabilmemiz gerekiyor. Bu nedenle herkes için her açıdan her yerde ruh sağlığı diyoruz” şeklinde konuştu. Programın sonunda katılımcılara broşür dağıtıldı.

 

Özdin, “Amacımız farkındalık oluşturmak” dedi.
Özdin, “Amacımız farkındalık oluşturmak” dedi.
Programın sonunda katılımcılara broşür dağıtıldı.
Özdin, “Amacımız farkındalık oluşturmak” dedi.