Karasu

Roman karakterleri canlandırdılar

Roman karakterleri canlandırdılar

Karasu Anadolu Lisesi “Benim Roman Kahramanım Sensin” konulu etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte öğrenciler tarafından 30 roman, masal ve gotik edebiyat türünden karakterler sergilendi. Okudukları roman karakterli canlandıran öğrenciler replikleriyle de eğlenceli anlar yaşattı.

30 karakter sergilendi

Karasu Anadolu Lisesi tarafından “Benim Roman Kahramanım Sensin” konulu etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve okul müdürleri katılım sağladı. Programda öğrenciler tarafından 30 roman, masal ve gotik edebiyat türünden karakterler sergilendi. Canlandırdıkları roman karakterler hakkında ilçe protokolüne bilgi veren öğrenciler replikleriyle zaman zaman eğlenceli anlar yaşattı.

Kitapların dünyası

Düzenlenen etkinlikte açıklamada bulunan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Çetin Turhan ile birlikte Karasu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan, Benim Roman Kahramanım Sensin Etkinliğine katılım sağladık. Gençlerimizi kitapların dünyasında nice güzel ayrıntı ve keşif beklemekte. Okumanın insana kattığı değerlerin saymakla bitmeyecek çoklukta oluşundan hareketle şunu belirtmeliyim ki okuyanla okumayan bir değildir” ifadelerini kullandı.

Elzemdir

Başkan Sarı, “Romanların hayata dair engin kavrayışa uzanan ışığından nasiplenen ve asla karanlıkta kalmayacak bir gençliğin hayali ile amacı içindeyiz. Kitaba çağıran, merak uyandıran, okumaya teşvik eden her güzel aktivite bizim için kıymetli ve elzemdir. Burada emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi. Etkinliğe önderlik yapan Edebiyat Öğretmeni Serap Kılınç, “Çocuklarımızın romana karşı ilgilerini görünce kendi roman kahramanlarının kimler olabileceğini merak ettim” şeklinde konuştu.

Kahramanları tanımak

Konuşmasına devam eden Kılınç, “Bu konuyu sınıf ortamında tartışırken bir etkinlik oluşturmaya karar verdik. Hem çocuklarımızı kitap okumaya teşvik etmek hem de hayal dünyalarını geliştirmek, romanları okumaktan ziyade roman kahramanlarını tanımak, onların psikolojik yapısını görmek maksadıyla böyle bir günü düzenledik. Romanları tanıtırken akımlar eşliğinde tanıttık, bilimsel olmasına özen gösterdik. Kostüm partisi havasında yapmak istemedik” ifadelerini kullandı.

Duyguyu yaşattılar

Bundan sonraki yıllarda da bu etkinliği devam ettirmek istediklerini belirten Edebiyat Öğretmeni Serap Kılınç, “Karasu’da ilk olan bu etkinliğimizin bundan sonraki yıllarda da devam etmesini temenni ediyoruz. Romanların alt yapısında yazarın karakterini oluştururken nasıl bir destek aldığını ve nasıl bir teknik kullandığını görmelerini istedim. Öğrencilerimizde adeta hem giydikleri kıyafetlerle hem de yaptıkları sunumlarla bu duyguyu yaşadı ve yaşattı. Etkinlikte emeği geçen tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Her türden karekter

Düzenlenen programda Sena Turgaç Madam Bovary, Arda Nuhuz İnce Memed,Nisa Maraşoğlu Çalıkuşu, Nilsu Benzer Hamlet, Yağmur Kaya Holly Golighlty, Nilay Ayar Two-e, Hüseyin Özbay Fareler ve İnsanlar, Fatma Zehra Uzun Muhteşem Gatsby, Mustafacan Kılınç Hariciye Koğuşu, Vahdet Özkurt Lol Shaco, Ebrar Ceren Ege İnci Küpeli Kız, Vahdet Özkurt Lol Shaco, Neşe İclal İskender Ateşten Gömlek-Ayşe, Zehra Ertürk Anna Karenina, Bilal Asaf Topaloğlu Pinokyo, Ebrar Yavuzyigit Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu karakterlerini canlandırdı.

Masallarda canlandırıldı

Mai ve Siyah Roman Karakterlerini Mustafa Aras Çatalbaş Ahmet Cemil’i,  Elif Atabey ise Lamia Hanım’ı canlandırdı. Kırmızı Başlıklı Kız Masalı’nda Rümeysa Nur Alemdar Kırmızı Başlıklı Kız’ı, Yasin Elmalı Kurt’u, Umut Kaan Can ise oduncu karakterlerini canlandırdı. Halil Kaya John Watson, Hasan Can Navdar Sherlock Holmes karakterlerini, Harry Potter romanında ise Hermione Yıldız Aydın, Ron Bayram Elmalı,  Harry Potter’ı ise İbrahim Enes Yüksel canlandırdı. Katyanın Yazı romanında Nehir Naz Parlar Katya’yı, Recep Ali Navdar Jean Marc’ı, Efe Işık ise Paul karakterlerini canlandırdı.

En bilinenler

Aşk-ı Memnu romanında Sergen Afşar Behlül’ü, Ezgi Ekşi Firdevs, Ravza Yılmaz Bihter’i, Esen Girgin ise Nihal karakterlerini canlandırdı. Suç ve Ceza romanında Haktan Soytürk Raskalnikov karakterini canlandırırken, Melek Abdurrahmanova şiir okudu. Bonnie and Clyde romanında Sude Naz Çelik Bonnie, Zeynep Azra Ak Clyde canlandırmalarını yaptı. Muhammet Akyürek Hacivat’ı canlandırdı. Kürk Mantolu Madonna karakterini Zeynep Sude Tiryaki ve Emirsefa Yavuzyigit canlandırdı. Alacakaranlık romanını Nisa Nur Kar, Mustafa Yağız Yen canlandırdı. Selvi Boylum Al Yazmalım romanını ise Ravza Nur Ulca ve Ali Rıza Tunca canlandırdı. Ebrar Soylu’da Jujutsu Kaisen Choso canlandırması yaptı.

 

Suç ve Ceza romanında Haktan Soytürk Raskalnikov karakterini canlandırdı.
Programa ilçe protokolü katılım sağladı.
Zehra Ertürk, Anna Karenina karakterini canlandırdı.
Ebrar Ceren Ege, İnci Küpeli Kız karakterini canlandırdı.
Nisa Maraşoğlu Çalıkuşu, karakterini canlandırdı.
Mai ve Siyah Roman Karakterlerini Mustafa Aras Çatalbaş Ahmet Cemil’i, Elif Atabey ise Lamia Hanım’ı canlandırdı.
Arda Nuhuz İnce Memed karakterini canlandırdı.
Katyanın Yazı romanında Nehir Naz Parlar Katya’yı, Recep Ali Navdar Jean Marc’ı, Efe Işık ise Paul karakterlerini canlandırdı.
En çok beğenilen Serpil Nisa Küçük’ün Hababam Sınıfı karakteri oldu.
Halil Kaya John Watson, Hasan Can Navdar Sherlock Holmes karakterlerini canlandırdı.
Başlıklı Kız Masalı’nda Rümeysa Nur Alemdar Kırmızı Başlıklı Kız’ı, Yasin Elmalı Kurt’u, Umut Kaan Can ise oduncu karakterlerini canlandırdı.
Harry Potter’ı ise İbrahim Enes Yüksel canlandırdı.
Aşk-ı Memnu romanında Sergen Afşar Behlül’ü, Ezgi Ekşi Firdevs, Ravza Yılmaz Bihter’i, Esen Girgin ise Nihal karakterlerini canlandırdı.
Fatma Zehra Uzun Muhteşem Gatsby karakterini canlandırdı.
Hüseyin Özbay Fareler ve İnsanlar karakterini canlandırdı.
Selvi Boylum Al Yazmalım romanını Ravza Nur Ulca ve Ali Rıza Tunca canlandırdı.
Kürk Mantolu Madonna karakterini Zeynep Sude Tiryaki ve Emirsefa Yavuzyigit canlandırdı.
Şair evlenmesi beğenilen karakterler arasında yer aldı.