Köşe Yazıları

Renk katar

 

İlçede yapılan hizmetin kapsamı, kalitesi, sürekliliği ve sürdürülebilirliği hiç şüphesiz iktidarın ve yerel idarenin asli görevi. Ve bunların hepsini tek bir çatı altında toplayıp eş zamanlı olarak yürütebilmek gerçekten de meşakkatli bir iş. Hele de bizim gibi küçük ilçelerde ciddi emek istiyor. Nüfusu düşük olduğu için geliri de ona göre düşük ama sorumluluk alanında özellikle sezonda bir anda birkaç kat artan nüfus, işleri büyük oranda zora sokuyor. Velhasıl birçok şey gözden kaçabiliyor. İşte burada devreye muhalefet giriyor. Gözden kaçanları gündeme getirmek, yapılmamış, unutulmuş ve önemli olmasına rağmen kıyıda köşede kalmış işlerin yapılmasını, sorunların çözülmesini sağlamak muhalefetin asli görevi. Kocaali’de de son dönemde meclisteki dengenin muhalefet açısından değişmesi bunun ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Birçok konu muhalefetin önerisi üzerine tartışmaya açıldı. Halkın nabzı ve toplumun ortak görüşü arandı ve orta yol bulunması için adımlar atıldı. Bunların detayına girmek istemiyorum. Vurgulamak istediğim şey muhalefetin çeşitliliği ve hizmet kalitesine etki etmesi.

Az önce de dedim Kocaali’de bu iş iyiye gidiyor. Son olarak bu hafta sonu yeni bir oluşum daha resmen sahaya inmiş oldu. Geçtiğimiz yıl kurulan ve uzun süredir kongre hazırlığı yürüten Deva İlçe Teşkilatından bahsediyorum. Zorlu bir süreci geride bırakıp ilk kongrelerini gerçekleştirdiler. Yaşanan küçük bir kaza dışında oldukça iyi bir kongre oldu. Genel başkan yardımcılığı düzeyine katılımın olması, neredeyse tüm ilçe yönetimlerinden başkan ve temsilcilerin destek vermesi oldukça iyiydi. Sonuç olarak Deva ilk kongresinden alnının akıyla çıktı. Gelelim kurucu başkan Zuhal Vuran’a. Beklendiği gibi oldu ve kuruculuğunu yaptığı teşkilatın ilk başkanı olarak göreve geldi. Zuhal ablayı uzun yıllardır tanırım. Özellikle son beş altı yıldır, yani siyasette daha aktif görev almaya başladığından bu yana daha fazla görüşür sık sık sohbet ederiz. Birçok konuda sohbet eder fikir alışverişinde bulunuruz. Son olarak Deva ilçe başkanı olarak ataması geldikten sonra daha fazla iletişim kurmaya başladık ki bu süreçte ben de kendisini daha fazla analiz etme fırsatı buldum. Tamam, beş altı yıldır daha aktif çalışıyor ama kurumun içinde yer almakla kurumun başında olmak arasında çok fark var. Şimdiye dek içinde yer alan biriydi artık resmen kurumun başında olan idare yetkisine sahip ve sorumluluk sahibi bir yönetici olarak iş başında. Öncesi ve sonrası arasında iki kat sorumluluk farkı var.

Kongre öncesinde uzun bir hazırlık dönemi geçirmiş olmasına rağmen elinden geldiği kadar sosyal proje anlamında da sahada yer almaya çalışan Zuhal başkan şu ana dek yaptığı irili ufaklı birçok çalışma ile artık sahada olduğunu ve bir şeyler yapmak istediğini ispatladı. Bu arada il başkanlığının desteğini de göz ardı etmemek lazım ki yaptığı her işte ilden tam destek aldı, il yönetimi sürekli yanında oldu. Ve geçtiğimiz Cuma günü de kongreye ilden ve çevre ilçelerden olan katılım kendisinin ve teşkilatının ne denli mesafe kat ettiğini göstermiş oldu. Mütevazi bir kadro ama mütevazi olduğu kadar güzel işler yapabilecek bir ekiple yola çıkmış Zuhal başkan. Kendisi oldukça hevesli ve bir şeyler yapmak için müthiş heyecanlı. Zamanla daha fazla iş yapıp sahada daha fazla göründükçe ekibinin de genişleyip büyümesi muhtemel.  Tabi kadronun daha da genişlemesi beraberinde daha büyük sorumluluk getireceği kadar sahada iş yapabilme kabiliyetini de o derecede artıracak. Tabi bu arada idarecilik vasfıyla toplumda kabul görmesi ve etkinliği de beraberinde gelecek. Elbette bunlar zamanla olacak şeyler.

Şu ana kadar yaptığımız görüşmelerde olsun gazeteci olarak katıldığım etkinliklerinde olsun izleyip analiz etmeye çalışıyorum. Zuhal abla yapılanı takdir eden, eksiği de usulüne uygun şekilde dile getirmeye çalışan yapıcı muhalefet anlayışı izlemeye gayret ediyor. Yani muhalefet edeceğim derken toplumun sinir uçlarına dokunmamaya özen gösteriyor. Zaten olması gereken de o. Zira Kocaali’de toplumun siyasal yapısı bu konuda çok tutucu ve ani tepkiler verebiliyor. Yani tersi durumlarda bir şeyler yapacağım derken çok şeyleri yıkabilirsiniz. Zuhal abla buradaki dengeyi şu ana dek sağlamış görünüyor. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Hali hazırda ilçede bulunan tek bayan ilçe başkanı olarak siyasete renk katacağına inanıyorum. Hele bir de önümüzde ciddi bir seçim süreci var ki sanırım bu, kendisinin gördüğü en stresli ve yoğun seçim dönemlerinden biri olacak. Velhasıl Kocaali’de siyasete renk katacağını ve aynı zamanda desteği, eleştiri ve önerileriyle ilçedeki hizmet kalitesine katkı vereceğini düşündüğüm Başkan Zühal Vuran ve Deva ekibini tebrik ediyor, ilçemizin bir adım daha ileriye gitmesi için yapacakları her çalışmada başarılar diliyorum. Sağlıkla kalın…