Gündem

Ramazan’da kırmızı etin önemi

 

Karasu Yazıcılar Kasap Et ve Tavuk Ürünleri işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, Ramazan ayına özel beslenme alışkanlıkları ile ilgili uyarıda bulunarak sofralardan kırmızı etin eksik edilmemesi gerektiğini belirtti. Yazıcı, “İçerdiği vitaminler nedeniyle oldukça zengin bir besin kaynağı olan kırmızı et, tok tutma özelliğine de sahip” dedi.

 

GÜN BOYU TOK TUTUYOR

Kırmızı et yemenin faydalarının saymakla bitmediğini ayrıca özellikle Ramazan ayında kırmızı et yenmesi gerektiğinin uzmanlar tarafından önerildiğini belirten Karasu Yazıcılar Kasap Et ve Tavuk Ürünleri işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, “İftar sofralarının vazgeçilmez gıdası kırmızı et, doğru tüketildiğinde, gün boyu tok tutuyor, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minarelerin önemli bölümünü karşılıyor. Ramazan ayı boyunca, kırmızı et tüketiminin yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdiği ilçemizde, iftar ve sahur saatlerinde ne tür et tüketilmesi gerektiği de sağlık açısından büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

BESLENME DÜZENİNE DİKKAT

Ramazan ayında vücudun bol bol vitamine ve minarelere ihtiyacı olduğunu belirten Yazıcı, “Oruç tutan vatandaşlarımız bir ay boyunca beslenme düzenlerini değiştirmiş oluyor. Günde 3 öğün olan beslenme sayısı ikiye iniyor. Vücudu güçten düşürmemek, sağlığı korumak için günlük gıda ihtiyacını bu iki öğünde almak zorundayız. Önerimiz günlük gıda gereksiniminin yüzde 40’ını sahurda, yüzde 60’ını ise iftarda karşılamalıyız” şeklinde açıklamada bulundu.

ZENGİN VİTAMİN VE MİNERAL

Ramazan ayında kırmızı et tüketiminin dengeli beslenme açısından büyük rolü olduğunu belirten Yazıcı “Ramazan aylarında kırmızı et tüketimi yüksek oranda artıyor. Bunun temel nedeni kırmızı etin emiliminin diğer besinlere göre daha yavaş olması, kan şekerini yavaş yavaş artırması ve buna bağlı olarak da uzun süre tok tutmasıdır. Kırmızı et ayrıca vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin, günlük ihtiyacı karşılamada son derece etkin bir besindir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SEBZEYLE DESTEKLENMELİ

Kırmızı et tüketirken özellikle sebzeyle desteklenmesinin Ramazan ayına özel beslenme şeklinde oldukça uygun olduğunu belirten Yazıcı, “Özellikle iftarda etli sebze yemekleri, hem sağlığın korunması hem de dengeli beslenme açısından önem taşıyor. Et tercihi yaparken de az yağlı etler tercih edilmeli. Pişirme yöntemi olarak da ızgarayı öneriyoruz. Fakat özellikle belirtmek isterim ki, su ihtiyacını artırmamak ve mideyi uyarmamak adına etlere aşırı baharat ya da tuz eklememek oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

BİLMEDİĞİNİZ YERDEN ET ALMAYIN

Et tercihinde en önemli unsurun hijyen olduğunu belirten Yazıcı, “Yazıcı Kasap olarak sattığımız tüm etleri kendi mezbaha nemizde veteriner denetiminde keserek müşterilerimize ulaştırıyoruz. Kesinlikle bilinmeyen yerlerde kesilen etler alınmamalı ve tercih edilmemeli. Bizler hijyen kurallarını en üst seviyede tutarak müşterilerimize en iyi hizmeti sunuyoruz. Bizleri tercih eden herkese teşekkür ederiz. Tüm Karasu halkımızın Ramazan ayının sağlıklı, huzurlu ve mutlu geçmesini diliyoruz” dedi. Gülcan Elmalı