Siyaset

Puantaj sistemiyle can yakıyorlar

 

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, Karasu Belediyesi’nin puantaj sistemiyle işçi çıkarttığını ve bu sistemin neden getirildiği üzerine bir açıklama yapılmadığını söyledi. Sarıoğlu, “Belediye’de son birkaç aydır yürürlüğe giren, ilçe gündeminin de dikkatini çeken ve hangi amaçla getirildiği bilinmeyen puantaj sistemi, can yakmaya devam ediyor” dedi.  

 

İKİ DUDAĞININ ARASINDA

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu,  Karasu Belediyesi’nin puantaj sistemiyle işçi çıkarması üzerine basın açıklamasında bulundu. Sarıoğlu, “Geçtiğimiz haftalarda hangi gerekçe ile düşük puan verildiği açıklanmayan ve memur olacağı günü sayan belediye çalışanlarının sözleşmesinin direkt iptal edildiğine ve defalarca birimlerinin değiştirildiğine şahit olduk. Ne yazık ki, belediye çalışanlarının kaderi, puantajı verecek olan ilgili birimin müdürlerinin ve Belediye Başkanı’nın iki dudağının arasında” ifadelerini kullandı.

 

GEREKÇELER PAYLAŞILMALI

Nitekim geçtiğimiz günlerde engelli kontenjanından Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan biri olmak üzere üç kişi, düşük puan verilerek işten çıkartıldı” diyen Sarıoğlu, Belediye yönetimine “İşten çıkarılanlar ve çıkartılma gerekçeleri kamuoyuyla paylaşılması gerekirken belediye yöneticilerinden konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Puantaj sistemi neden getirildi? Puantaj sisteminde, belediye çalışanına puan verilirken dikkat edilecek olan kriterler neler?” sorularını yöneltti.

 

AÇIKLAMA YAPMALISINIZ

Başkan Sarıoğlu, “Geçtiğimiz ay ve bu ay, çalıştıkları birimleri değiştirilerek farklı birimlere gönderilen ve adeta mobing uygulanan ya da çıkartılan işçiler için hangi gerekçe ile değişikliğe gidildi ya da işçilerin işlerine son verildi? Engelli kontenjanından Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan işçinin puanı neye göre verildi? Bu sistemle 25 işçinin daha çıkartılacağı konuşuluyor. Konuya ilişkin açıklama yapmak için daha ne bekleniyor? Sayın Başkan, bir açıklama yapmanın zamanı geldi de geçiyor. Karasu halkına açıklama borçlusunuz. Buradan belirtmek gerekirse, İyi Parti olarak biz bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.