EğitimKarasu

Proje okulunda açılış

 

2022 – 2023 eğitim öğretim yılı açılış programı, Karasu’nun ilk proje okulu olan Atatürk Anadolu Lisesi’nde ilçe protokolünün geniş katılımıyla gerçekleşti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan 9 sınıf öğrencisi Cemre Yılmaz, “Hepimiz yeni eğitim yılına başlamış olmanın heyecanı içerisindeyiz. Sorumluluklarımızın farkındayız ve büyüklerimizin de bize güvenmelerini istiyoruz” dedi.  Karasu’da Pazartesi günü 860 öğretmen, 11.887 öğrenci ders başı yaptı.

 

YILMAZ KONUŞMA YAPTI

12 Eylül pazartesi günü, 2022 – 2023 eğitim öğretim yılı açılış programı, protokol üyelerinin katılımıyla ilçenin ilk ve tek proje okulu olan Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Programın sunuculuğunu okulun Almanca Öğretmeni Zuhal Albayrak üstlendi. Program saygı duruşu ve Karasu Halk Eğitimi Merkezi Müzik Öğretmeni Nesrin Çiftçi önderliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Akabinde ise 9. sınıf öğrencisi Cemre Yılmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Yılmaz, “Şu anda hepimiz, yeni bir öğretim yılına başlamış olmanın coşkusu içindeyiz. Okul günümüzün önemli bir kısmının geçtiği, beraber yaşamayı, sevgiyi, dostluğu ve arkadaşlığı öğrendiğimiz yerdir” diye konuştu.

 

SORUMLULUKLARIMIZIN FARKINDAYIZ

Artık daha iyi anlamamız gerekir, genç olmanın, geleceğe hazırlanmanın ne demek olduğunu” diyen Cemre Yılmaz, “Bizler hem anne babamıza karşı hem de gelecek kuşaklara karşı sorumluyuz. Anne babamızın umuduyuz, bu umudu boşar çıkarmamak, bize emek veren ülkeyi, aileyi, öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmamakla yükümlüyüz” dedi. Yılmaz, “Ayrıca bizden sonra gelecek kuşaklara daha güzel bir yarın hazırlamakla görevliyiz, bütün bunların bilincine varmış bulunuyoruz. Bizim bu bilinci kazanmamızda, kavrayışımızı yükseltmede tek yol gösterimiz okulumuz ve onun özverili öğretmenleridir” ifadelerini kullandı.

 

ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Yılmaz konuşmasını, “Bu ders yılının ilk gününde tüm büyüklerimize, bize emeği geçen değerli öğretmenlerimize söz veriyoruz. Çalışacağız, çok çalışacağız. Ülkemizin bağımsızlığını korumak, istilacı kültüre ve devletlere karşı koymak için çalışacağız. Kendimizi bilgilendirmek için çok çok okumamız ve düşünmemiz gerektiğini biliyoruz. Bu amaçlarımıza ulaşabilmemiz için daha iyi bit öğrenim görmemizi sağlayacak olan proje okulunu ilçemize kazandıran değerli büyüklerimize çok teşekkür ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmanın tek yolunun bilimsel eğitim olduğunun farkındayız. Bu eğitimi, Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nde en iyi şekilde alacağımıza inandığımız için buradayız” diyerek sonlandırdı.

 

MİLAT OLACAK

Programda Okul Müdürü Yusuf Yurdasucu’da konuşma yaptı. Yurdasucu, “Okulumuz Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nin proje okulu olarak öğrencilerimizle buluştuğu ilk gün. Biliyor ve inanıyoruz ki bugün okul tarihimizde bir milat olacak. Büyümekte ve gelişmekte olan ilçemizin sınavla öğrenci olan bir proje okulu olmayışının eksikliğini yıllarca yaşadık. Öğrencileriz bu tip okullarda eğitim almak için il merkezi veya başka illere gitmek durumda kalıyordu. Onca geçen zamana karşın ilçemizin bu ihtiyacının karşılanması için çaba sarf eden ve ısrarda bulunan Kaymakamımıza, Belediye Başkanımız teşekkürlerimi sunarım” dedi.

 

SİZLERE SÖZ VERDİK

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Yurdasucu, “Bize bu vatanı armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimize borcumuzu ödemenin imkanı yok ancak onlara layık birer vatandaş olarak vatanımızı, milletimizi, devletimizi sevmek korumak ve yaşatmak, hiçbir paralel yapılanmalara fırsat vermemek en büyük ödevimiz olmalıdır. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcut. Okulumuz olarak sözlere bir söz verdik. Çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına uygun becerilerle donanmış, milli değerlerimize sahip çıkan, geleceğimizi güvenle emanet edeceğimiz gençler olarak yetiştirmek için elimizden gelen en iyi biçimde çalışacağız” sözlerini kullandı.

 

HER AN YANINIZDAYIZ

Müdür Yusuf Yurdasucu, “Şartlar her ne olursa olsun tüm öğretmenlerimiz ve okul yönetimi olarak ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olacağız. Geleceğe dair hayallerinizin büyük olduğunu biliyorum. Bu hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için gereken desteği her zaman vereceğiz. Eğitim sistemimizin kanatları olan kıymetli mesai arkadaşlarım. Üzerindeki yük ve sorumluluğun farkındayım. Biliyorum ki daha önce üstesinden geldiğimiz gibi bir olup yine üstesinden geleceğiz. Velilerimiz, öğrencilerimiz ve ben bu konuda sizlere güveniyor ve inanıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

ORTAK HEYECAN

İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan’da programda konuşma yaptı. “Yeni bir eğitim öğretim dönemine öğretmen ve öğrenci ile başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz” diyen Turhan, “Gençler, sizlerin okullarımıza, öğretmenlerinize ve arkadaşlarınıza kavuşmanın, hasret gidermenin, tatil anılarınızı paylaşmanın yanı sıra yeni hedeflere koşmanın, öğrenmenin, gelişmenin verdiği heyecanınızla okul bahçelerinde ve sınıflarda yankılanan sesleriniz bizler için en büyük övünç, gurur ve mutluluk kaynağı olmakta. Öğrencilerimize bilgi ve emekleriyle ışık, yürekleriyle rehber, davranışlarıyla örnek olan öğretmenlerimiz, öğretmenlerimize deneyimleriyle liderlik eden yöneticilerimiz ve eğitime destek olan tüm paydaşlarımız ile yeni eğitim öğretim yılına hazırız” dedi.

 

BAŞARI VE KALİTE

Turhan, “İlçemiz tarihi, doğası, bilgi ve kültür birikimi çocuklarımız ve gençlerimiz için büyük bir okul olarak onların akademik, sportif, sanatsal, sosyal ve kültürel başarılarında önemli bir motivasyon kaynağı olmuş ve elde edilen birçok daldaki dereceleri ile eğitim başarısı ve kalitesi ile de tescillenmiştir. Yaşadığımız çevreden başlamak suretiyle içinde bulunduğumuz coğrafyada ve dünyada yaşananları anlayıp yorumlayabilen, değerleri olan, değerleri uğruna mücadele eden, kendine hedef belirleyen, hedefleri için çalışan, üreten, araştıran, vatanının seven, mutluluğun hazzını bilen, sorumluluk sahibi, değerlerini yaşayan ve yaşatan sağlıklı bir nesil yetiştirme arzumuz eğitim-öğretim yolculuğumuzun en önemli kilometre taşlarıdır” diye konuştu.

 

TURHAN’DAN TEŞEKKÜR

Bu yıl bir ilk olarak öğrencilerimizin masalarında ücretsiz ders kitapları ile beraber ücretsiz yardımcı kaynak kitaplarda hazır edilmiştir” diyen Turhan, “Bugün açılış programını yapmakta olduğumuz Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nin sınavla öğrenci alan proje okulu olmasında çok büyük emek harcayan, süreci birebir takip eden İlçe Kaymakamımız Dr. Ahmet Naci Helvacı’ya, Belediye Başkanımız İshak Sarı’ya ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı’ya şahsım ve tüm ilçemiz adına teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının öğretmen, veli ve sevgili öğrencilerimize sağlık mutluluk ve başarı getirmesini temenni ediyorum” dedi. Protokol üyeleri program sonunda okul kütüphanesi de gezerek bilgi aldı.