Karasu

İşimizi usulüne uygun yapıyoruz

 

Yıllardır Karasu’da mermercilik yapan Şentürkler Mermer sahibi Fikri Şentürk, “Mezarlıklarda çalışma izin belgesine” dikkat çekti. Şentürk, “Belgesiz iş yapana da iş yaptırana da 5 bin ve 10 bin TL arasında para cezası uygulanmaktadır” dedi. Bazı mahalle muhtarlarının da bu duruma göz yumduğunu söyleyen Şentürk, bu durumun can yaktığını ve muhtarların bu konu da duyarlı olması gerektiğini belirtti.

 

ÇALIŞMA İZİN BELGESİ ŞART

Karasu Şentürkler Mermer sahibi Fikri Şentürk, Karasu’daki bazı muhtarların “Mezarlıklarda çalışma izin belgesi” olmayan kişilere göz yumduklarını söyledi. Şentürk, “Biz işimizi usulüne uygun yapıyoruz. Bu belgeyi de her yıl belirli bir para ve zaman harcayarak yeniliyoruz. Fakat bazı mahalle muhtarlarımız izin belgesi olmayan kişilere mezar yapma konusunda izin veriyor. Bu iş yasal değil. Hem mezarcıya hem de mezar yaptırana 5 bin ila 10 bin TL arasında para cezası var. Vatandaş mezar yaptıracağı zaman mutlaka işletme sahibine bu belgeyi sormalı hatta belgeyi görmelidir” dedi. Belgesiz ve resmiyete uygun olmadan yapılan her işin kaçak olduğunu da söyleyen Şentürk, “Burada izin belgesi alarak çalışan herkesin hakkına da giriliyor” ifadelerini kullandı.

 

TEKNOLOJİYE AYAK UYDURUYORUZ

Mezar taşı yapma konusunda teknolojiye ayak uydurduklarını da söyleyen Şentürkler Mermer sahibi Fikri Şentürk, “El emeğini tercih eden vatandaşlarımız günden güne maliyetlerin artmasında dolayı azalıyor. Talep olduğu takdirde mezar taşlarını da elle yazabilecek yetenek ve bilgiye de sahibiz” dedi. Şentürk, “Genel olarak mezar taşlarımızı CNC makinemiz ile yapıyoruz. Her türlü figür, yazı hatta istenirse 3 boyutlu resim bile çizebiliyoruz. Granit mezar taşlarına da oyma, kabartma ve motif yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı. Mezar fiyatlarının yapılan zamlarla birlikte 5 bin TL’den başladığını da söyleyen Şentürk, mezarın temelinde çökmemesi ve daha sağlam olması için demir kullandıklarını da sözlerine ekledi.

 

MESLEĞİMİ OĞLUMA BIRAKACAĞIM

Mezarlıkların doğal afet haricinde ömür boyu dayanıklı kalabileceğini de belirten Şentürk, “Zamanla kararma ve yosunlaşma olursa mermere asla çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasal maddeler dökülmemeli. Bu daha çok mermerin yapısını bozar. Mermerler kararmaya başladığında bir mermerci çağırılarak yeniden zımpara, pasta cila işlemiyle mezarlar yeni görünümüne kavuşur” dedi. Çırak yetiştirmek istediklerini ve fakat kendilerine böyle bir talep gelmediğini de söyleyen Fikri Şentürk, “Zamanı geldiğinde mesleğimi oğlum Rıdvan Şentürk’e bırakacağım. Şu anda zaten kendisi ile birlikte bu işi yapıyoruz. Ama gönül ister ki her gencimiz bu tür mesleklerde bilgi sahibi olsun meslek edinsin” dedi.