KarasuSağlık

Piyasaya ilaç sürülmüyor

Piyasada doların ani iniş ve çıkış yaşaması eczacıları ilaç tedariğin de sıkıntı yaşamalarına neden oldu. Konuya ilişkin Karasu Merkez Eczanesi sahibi Samet Altuntaş açıklama yaptı. Altuntaş, “Yaklaşık 1 yıldır ilaçlara zam yapılmıyor. Bazı firmalar zamsız satış yapmamak için ilaçları piyasaya sürmüyor. Bu da ilaç sıkıntısına yol açıyor” dedi.

 

ZAMLI FİYAT BEKLENİYOR

Piyasada doların ani iniş ve çıkış yaşaması eczacıları ilaç tedariğin de sıkıntı yaşamalarına neden oldu. Karasu Merkez Eczanesi sahibi Samet Altuntaş ilaç tedariği hakkında açıklama yaptı. Altuntaş, “Yaklaşık 1 yıldır ilaçlara zam yapılmıyor. Bazı firmalar zamsız fiyattan ilaç göndermemek için piyasaya ilca sürmüyor. Yapılması beklenen zam ise Şubat ayının 21’inde gerçekleşecek. İlaçları yurt dışından ithal eden bazı firmalar bunu suiistimal edip ilaçları ithal etmemekte. Biz de bu konuda sıkıntı yaşamaktayız” şeklinde konuştu.

 

ORTALIĞI KASIP KAVURMAKTA

İlaç tedarik sıkıntısını özellikle çocuk şuruplarında yaşadıklarını belirten Altuntaş, “Alerji, ateş düşürücü ve antibiyotik ilaç gruplarında sıkıntı yaşıyoruz. Şu anda omicron virüsü çok yayılmış durumda bunun yanında grip de son dönemlerde yayılım göstermekte. İki virüs şu anda ortalığı kasıp kavurmakta. Elimizde olmayan ilaçları diğer eczacı arkadaşlardan temin ediyoruz. 11 Ocak Salı günü Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında toplantı yapıldı. Toplantıda ilaç firmaları kur oranında yüzde 70 oranında zam talep etti. Sağlık Bakanlığı da yüzde 36 zammı uygun gördü ve oran yüzde 36 olarak belirlendi” ifadelerini kullandı.

 

UZAK DURUN

Yüzde 36 zam Şubat ayının 21’inde geçerli olacak” diyen Altuntaş, “Aslında Ocak ayında zam yapılması bekleniyordu fakat Sağlık Bakanlığı bunu uygun görmedi. Ocak ayında zam yapılmış olsaydı firmalar, sıkıntı yaşadığımız bazı ilaç grubunu piyasaya sürecekti. Zam gelene kadar bu sıkıntıyı yaşayacağız” dedi. Altuntaş, “Şu anda grip virüsü, korona ve omicron varyantı çok yayılmış durumda. Vatandaşlarımızın yakın mesafeden, kapalı ortamlardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz” sözlerini kullandı. Bahar Kaya