Karasu

Pedallar yeşil bir çevre için çevrildi

Pedallar yeşil bir çevre için çevrildi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ortaklığıyla Karasu Belediyesi tarafından Şimdi

Bisiklet Zamanı sloganıyla bisiklet, skuter ve benzeri ulaşım araçlarıyla mikro hareketliliği sağlamak amacıyla hazırlanan ve Avrupa Birliği tarafından Sürdürülebilir Şehirler İklim Etki Yarışması kapsamında desteklenen dört projeden biri olan proje doğrultusunda Karasu’da bisiklet şenliği düzenlendi.

Akkum’a kadar pedallar çevrildi

Karasu Belediyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan, Avrupa Birliği’nce desteklenen EIT Climate-KIC, EIT Digital tarafından ortaklaşa düzenlenen ve FedEx’in sponsoru olduğu ilk Sürdürülebilir Şehirler İklim Etki Yarışması’nda daha temiz, daha yeşil ve daha akıllı hareketliliğe geçişi hızlandıracak çözümleri uygulamak üzere 43 başvuru arasından seçilen 4 projeden biri olan proje kapsamında Şimdi Bisiklet Zamanı sloganıyla bisiklet şenliği düzenlendi. Avrupa Hareketlilik Haftası’na denk gelen ve Karasu Sahili’nde her yaş grubundan vatandaşın bisikletleriyle katıldığı etkinlikte proje ile hazırlanan bisiklet yolunda 32 Evler mevkiinden Akkum mevkiine kadar Doğu Karadeniz Caddesi boyunca pedallar çevrildi.

Etkinliğe katılım yoğun oldu

Etkinliğe SUBÜ Rektörü Profesör Doktor Mehmet Sarıbıyık, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, SUBÜ Rektör Yardımcıları Profesör Doktor Sinan Serdar Özkan ve Profesör Doktor Ali Fuat Boz ile ilçe protokolü, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı. Güzergâh sonunda ikramlar dağıtılırken yapılan çekiliş kapsamında 10-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlere 5 bisiklet, kask, bisiklet ışık seti ve matara hediye edildi. Proje ekibinde yer alan Araştırma Görevlisi Süleyman Adahi Şahin tarafından güvenli bisiklet kullanımı eğitimi verildi. Açıklamada bulunan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mehmet Sarıbıyık, “Sakarya bir bisiklet şehri ve bu yönünün ilçelerimize de yayılmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İnsanlara dokunmayı hedefliyoruz

Konuşmasına devam eden Sarıbıyık, “Özellikle şehrin dört bir yanında bulunan öğrencilerimizin bisikletleriyle okula gidip gelmelerini arzu ediyoruz. Bu proje bir yanıyla öğrencilerimize dokunan ancak büyük bir yönüyle Karasu’da yaşayan ve bu güzel ilçemizi ziyaret eden vatandaşlarımıza hizmet ediyor. Çehresi değişen Karasu cazibesini her geçen gün artırıyor. Bizler projelerimizle ve akademik çalışmalarımızla şehrimize, insanlarımıza dokunmayı hedefliyoruz. Karasu Belediyesi ile ortak birçok projeyi daha hayata geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi.  Ardından Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “Sahil boyunca merkez yerleşimini de içine alan oldukça geniş bir saha çerçevesinde bisiklet yolları oluşturarak müstesna bir vizyonu hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

Geniş alanlara ulaşmak için çalışacağız

Açıklamasına devam eden Başkan Sarı, “Bisiklet ve skuter kullanım alanlarını güvenli, yeterli ve modern standartlarda hemşerilerimizin ve ziyaretçilerimizin kullanımına sunduk. Mevcut haline kavuşturduğumuz koridorlar ve projemizin dünya ölçeğinde takdir ve kabul görmesi bizleri onore etse de bununla yetinmeyerek Karasu’muzda bisiklet yollarımızın çok daha geniş alanlara ulaşması için çalışacağız. Bu proje ve devamındaki hedeflerimiz ile yaya ve bisiklet hareketliliğini kolaylaştırarak şehrimizde sürdürülebilir hareketliliği büyük ölçüde ilerleteceğimize inanıyorum. İklim için de ziyadesiyle önemli olan projede emek sahibi olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörümüz Profesör Doktor Mehmet Sarıbıyık, Rektör Yardımcıları Profesör Doktor Sinan Serdar Özkan ile Profesör Doktor Ali Fuat Boz, çok değerli akademisyenlerimiz ve proje çalışanlarına teşekkür ediyor, güvenli ve aktif seyahat koridorlarımızın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Karasu Sahili’nde her yaş grubundan vatandaşın bisikletleriyle katıldığı etkinlikte çekilişler yapıldı.
Sarı, “Karasu’muzda bisiklet yollarımızın çok daha geniş alanlara ulaşması için çalışacağız” dedi.
32 Evler mevkiinden Akkum mevkiine kadar Doğu Karadeniz Caddesi boyunca pedal çevirdiler