Siyaset

Partimden hiç ayrılmadım

Partimden hiç ayrılmadım

Karasu Belediyesi eski Başkanı Ahmet Genç, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesinde Ak Parti’den aday adayı oldu. Cuma günü başvurusunu yapan Ahmet Genç, Ak Parti’ye ilk katılan isimlerden biri olduğunu hatırlatarak, Ak Parti kurulduğu günden bu yana parti politikalarının dışında kalmadığını söyledi.

 Aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Kuzey’de muhtemelen aday olacak isimler vardı. Bu aday olacak isimlerin başında gelen isimlerden biri Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar’dı. Belediye başkanlarının istifasına müsaade edilmedi. Yine Lütfi Bayraktar vardı. Kendisi aday adayı oldu zaten. Bana da Ak Parti’nin önde gelen isimleri, zamanında aktif görev almış isimler, halen görevde olan isimler bana aday adayı olmam yönünde teşvikte bulundu. Biz de yakın çevremizle, mevcut ilçe başkanımız ve belediye başkanımızla istişarelerde bulunarak aday adayı olmaya karar verdik.

Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Recep Aksu ve Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı sizin aday adaylığınızı nasıl karşıladı?

Olumlu karşıladı. Memnun oldular. Bunu zaten basın karşısında da ifade ettiler. Parti teşkilatını ziyaretimiz sırasında da bunu beyan ettiler. Desteklerini her zaman aldım almaya da devam ediyorum.

Ankara’dan destek aldığınız ya da sizin adaylığınızı destekleyen isimler var mı?

Siyasetin yerel bağlantısı kadar Genel Merkez bağlantısı da olması gerekir. Elbette Genel Merkez’de de olsa bu anlamda kimsenin kesin inisiyatifi söz konusu değil. Ne olursa olsun listenin son şeklinin verilişi ve onayı Cumhurbaşkanımız tarafından olacaktır. Ankara’da görüştüğümüz isimler bize referans olabilir, bize destek verebilir ancak bizim hakkımızda karar verecek durumda değildir.

2014 yılında Mehmet İspiroğlu’nun karşısına aday adayı olarak çıktınız ve İspiroğlu tercih edildi. O süreçte yaşananlar hakkında ise hiç konuşmadınız. O süreçte size aday adaylığı noktasında söz verilmiş miydi? O gün konuştuğunuz isimlerle bugün konuştuğunuz isimler aynı mı?

O zaman da bana söz verilmemişti. Ben Mehmet İspiroğlu’na da söz verildiğini sanmıyorum. Ancak partimize başka bir siyasi partiden alındığı için zaten seçime 8 ay vardı alındığında, etik olarak onun belediye başkan adayı yapılması uygun görüldü. Bu güne gelindiğinde ise bugün de istişare ettiğim benim büyüklerim, siyasi duayen niteliğindeki, eskiden bu yana tanıdığım abilerim sadece düşünce olarak, fikir olarak yardımcı olabiliyorlar. Referans da olabilirler. Ancak en son inisiyatifin Sayın Cumhurbaşkanımızda olduğunu biz biliyoruz. Ankara’dakiler de bunu ifade ediyorlar. Sorunun tam yanıtına gelince, bugün fikir aldığımız ve bize referans olan isimler arasında 2014 seçimlerinden önce fikir danıştıklarımız da var yeni isimler de var.

Sizin siyasetten uzak durduğunuz, kendi tabirinizle tribünden gözlem yaptığınız zaman dilimi içinde pek çok siyasi parti kuruldu. Bunların kurucuları arasında sizin samimi arkadaşlarınızın olduğunu da biliyoruz. Size bu noktada hiç davet geldi mi?

Birçok siyasi partiden, yenilerden olduğu kadar eskilerden de teklifler oldu. Sakarya Kuzey’e verdiğimiz demeçle bunun önünü kesmiştik. Tüm tekliflere kapalı olduğumuzu net bir şekilde ifade etmiştik. Ben bir yere gelmek için değil, gönül birlikteliği olduğu için, liderine inandığım için Ak Partiliyim.

Sıralamadaki yeriniz hakkında bir tahmininiz var mı?

Biz siyasetin içine doğduk. Yıllarımızı siyasete verdik. Ak Parti’de uzun yıllar belediye başkanlığı görevinde bulunduk. Başkanlıktan ayrılmamızın ardından Ak Parti ile bağımızı kaybetmedik. Bu aşamada bizim sıralamada olmamızdan daha önemlisi Cumhurbaşkanımızın en yüksek oyla seçimi alması, Cumhur İttifakı’nın mutlak zafer elde etmesidir. Karar verici noktada olanlar bizim listede olmamızın faydalı olacağını düşünürse biz de o yere layık olmaya gayret ederiz. Eğer aksi bir durum olursa da partimizin bize layık gördüğü yerde elimizden geldiğince hizmet etmeye ve Ak Parti’nin, Cumhurbaşkanımızın ve Cumhur İttifakı’nın en yüksek oyu alması için mücadele etmeye devam ederiz. Daha açık olmak gerekirse, hiçbir zaman kendim sıralama yapmadım. Benimle ilgili bir sıralama talebim olmadı. Partim neyi uygun görürse ona göre hareket ettim. Bundan sonra da alınacak karar ne olursa olsun Ak Parti’nin başarısı için elimden geleni yapacağım.

Karasu’da 10 yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra 15 yıl boyunca bir adaylığınız söz konusu olmadı. Kendinizi sahalara dönmeye hazır hissediyor musunuz?

Bu süre içinde çevremizle ilgili bir eksilme olmadı. Biz sahada olmasak da tribünden güzel gözlemler yaptık. Geçmişteki eksiklerimizi de görme şansımız oldu. O güne göre halkın sorunlarını daha iyi biliyoruz. 15 yıl boyunca her kesime ulaştık. Koltukta oturunca işinizle ilgileniyorsunuz. Ama ofisimizde her ay binlerce insan ağırlıyoruz. Bunların hepsi bizimle aynı görüşte olan isimler de değil. İnsanlara doğrudan hizmet etme gücümüz olmasa da en azından fikir verme yol gösterme imkanımız oluyor. Özetle bu sahalardan uzak kaldığımız kaldığımız süreci iyi değerlendirdik. Ekibimiz de varlığını kaybetmedi. Bu süreci enerji toplamak için kullandık diyebilirim. Önümüzdeki günlerde çok daha aktif bir şekilde sahalarda olacağımızı göreceksiniz.

Milletvekili adaylığınızın önümüzdeki yerel seçimlerle ilişkisi var mı? Listeye girmek için mi yoksa belediye başkanlığına adaylık düşündüğünüz için mi aday adayı oldunuz?

Belediye başkanlığı 10 yıl boyunca yaptım. Karasu’nun sorunlarını, Kuzey’in sorunlarını biliyorum. Dolayısıyla milletvekili olursam bölgeme daha faydalı olacağımı düşünüyorum. Şu anda sorduğunuz soru, samimiyetle söylüyorum ki hiç aklımdan geçmedi. O sayfayı kapattım.

Milletvekili olsanız bu bölgenin öncelikle hangi sorunu ile ilgilenirsiniz? Sizce Kuzey’in en büyük sorunu ne?

Biz belediye başkanlığı dönemimizde belediye hizmetleri dışında da sorunlarla ilgilendik. Karasu’ya büyük bir hastanenin kurulması, üniversite kurulması, sanayi tesislerinin Karasu’ya gelmesi ve istihdam sahası kazandırılması gibi konuları kendimize dert edindik. Bunlarla ilgili pek çok adım attık. Doğru ya da yanlış bulanlar olabilir. Ancak Karasu’nun her manada gelişmesi için elimizden geleni yaptık. Bugün vekil olsam hastanemizin daha geniş imkan kazanması ve Kuzey’in tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bölge hastanesi olması için gayret ederim. Bizim zamanımızda ve gayretimizle kurulan üniversitemizin daha geniş imkana kavuşması, bölüm sayısının artırılması veya fakülte olması için emek harcarım. Yeni yatırımcıların bölgemize gelmesi için elimden geleni yaparım. Bunun yanı sıra kıyı erozyonu ve fındıkla ilgili sorunları en yüksek perdeden dile getiririm. Dolayısıyla bölgenin sesinin daha gür çıkmasını sağlarım.

Kuzey’in vekili olurum diyorsunuz yani…

Tam olarak öyle değil. Aynı şekilde Sakarya’nın tüm sorunları ile de yakından ilgilenmek Sakarya Milletvekili olmanın gereği. Ancak sorduğunuz için söylüyorum. Ben bu bölgenin tüm sorunlarına hakimim. Daha önceden yöneticilik de yaptığım için, yapmam gerekenler hakkında geniş bilgi sahibiyim. Yoksa Sakarya’nın her noktasına hizmet götürmek Sakarya milletvekillerinin asli görevidir.

Milletvekilinin bölgesine dediğiniz kadar hizmet etme yetkisi var mı?

Milletvekillerinin yetkisi olduğu kadar yetkiyi kullanmak lazım. Biz sahip olduğumuz yetkileri sonuna kadar kullanma ve fazlasını da hatır hukuku ile halletme kapasitesine sahibiz. Yöneticilikten getirmiş olduğumuz bağlantı ve deneyimleri sonuna kadar kullanırız. Onun için yetkimizi ve imkanlarımızı sonuna kadar kullanıp ilimize hizmet ederiz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Önümüzdeki seçim her dönemdekinden biraz daha önem taşımaktadır. Cumhurbaşkanımızın yüksek bir destekle seçilmesi önem arz etmektedir. Ben biraz da bu aşamada partimin gücüne güç katmak için aday adayı oldum. Bu süreçte herkesin kendisini sorumlu hissetmesi ve elini taşın altına koyması gerekir. Bu noktada hepimizin Cumhurbaşkanımızın, Ak Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın en yüksek oyu alması için gayret etmesi lazım. Tüm seçmenlerimizin bu şekilde tercihte bulunması gerektiğini, seçim kadar seçim sonrasını da hesap etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ahmet Genç, Milletvekili olması durumunda bölgedeki pek çok sorunu en üst perdeden dile getireceğini ifade etti
Genç, Yazı İşleri Müdürümüz Remzi Akbaş’ın sorularını yanıtladı
Genç, sahada olmadığı dönemde sorunları ve ortamı daha iyi gözleme şansı bulduğunu söyledi