Karasu

Örnek olacak Aile Sağlığı Merkezi

 

2020 yılı Ağustos ayında yıkım kararı alınan Karasu Aziziye Sağlık Merkezi’nde yıkım çalışmaları başladı. 40 senedir Aziziye Mahallesi’ne hizmet veren Sağlık Merkezi mahalle sakinlerinin destekleri ile yeni yerine taşındı.

 

TAHLİYESİ İSTENMİŞTİ

Aziziye Aile Sağlık Merkezi’nin olduğu arsanın 6 yıl önce Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini belirten Karasu Aziziye Mahalle Muhtarı Besim Ömer Cengiz, “Aziziye Aile Sağlık Merkezi’nin yıkım kararı geçen sene Ağustos ayında alındı. Aile Sağlık Merkezi’nin olduğu arsa 6 yıl önce Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne eğitim alanı olarak tahsis edilmişti. Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Aziziye Mahalle’sine ilköğretim okulu yapılması için yapılan başvurular olumlu sonuçlandı. Okul yapım ihalesinin tamamlanmasının ardından Ailesi Sağlığı Merkezi’nin tahliyesi istendi. Bizlerde Aile Sağlık Merkezimizin hizmetine devam etmesi için büyük bir mücadele verdik” ifadelerini kullandı.

2 AYDA FAALİYETE BAŞLADI

Muhtar Cengiz, “İlk olarak Karasu Verem Savaş Dispanseri ardından ise Aziziye Aile Sağlığı Merkezi olarak mahalle halkımıza 40 senedir hizmet veren sağlık kurumu için elimizi taşın altına koyduk. Karasu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin ve doktorlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucu Aile Sağlık Merkezimizin yeri konusunda karar kıldık. Aziziye Mahallesi olarak eşi benzeri görülmemiş bir birlik beraberlik göstererek Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği prosedürler kapsamında yeni sağlık merkezimiz 2 ay gibi kısa sürede mahallemizde tekrar hizmet vermeye başladı. Merkezimizdeki doktorlarımızın da özverili davranışları sabırlarından ötürü teşekkür ediyorum. Bu güzel Aile Sağlığı Merkezimizin yapımında bizi yalnız bırakmayan mahalle halkıma ve mahalle büyüklerime sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. Gülcan Elmalı