EğitimKarasu

Okul 12 Eylül’e yetişti

Karasu İhsaniye Mahallesi’nde boş durumda olan ilkokul binasının Karasu Özel Eğitim Uygulama Okulu 1. Kademe olması için Ocak ayında çalışmalar başlamıştı. Tadilatı yapılan okul, 12 Eylül tarihinde öğrencilerle buluştu. İlk öğrencilerini ağırlayan okulu Çarşamba günü ilçe protokolü ziyaret ederek öğrencilerle tanıştı.

 

PROTOKOLDEN ZİYARET

Karasu İhsaniye Mahallesi’nde Ocak 2022’de planlaması yapılan ve akabinde hummalı bir çalışma başlatılarak Karasu Özel Eğitim Uygulama Okulu 1. Kademe olarak eğitime kazandırılan okul, 12 Eylül’de ilk öğrencileri ile buluştu. Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Şube Müdürü Ersin Demir ve Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cihan Emre, Çarşamba günü okulu ziyaret etti. Okul Müdürü Furkan Enşici’nin önderliğinde okulu gezen Helvacı ve beraberindeki heyet yapılan çalışmalar hakkında da bilgi aldı.

 

AMACIMIZA ULAŞTIK

Tek tek sınıfları gezen Kaymakam Helvacı, öğrencilerle de yakından ilgilendi. Helvacı, öğrencilerin yaptığı çalışmalar, aldığı eğitimler ile ilgili de öğretmenlerinden bilgi aldı. Okul Müdürü Furkan Enşici, okulu ziyaret eden heyete bilgi verdi. Enşici, “Bu okul biz geldiğimizde inşaat halindeydi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla inşaat bayağı ilerlemişti. Tek amacımız vardı okulumuzu 12 Eylül’e yetiştirmekti. Çok şükür hem muhtarımız Oğuz Özden, hem Ali Osman Kahraman ve tüm mahalle halkının katkılarıyla okulumuzu eğitim yılına yetiştirdik” dedi.

 

31 ÖĞRENCİ

Herkes okul yetişsin diye el ele verdi” diyen Müdür Furkan Enşici, “5-6 ayda yapılacak işi 25 günde bitirdik. Herkes gece gündüz demeden çalıştı” dedi. Okulun donatım malzemelerini meslek liselerinden temin ettiklerini söyleyen Enşici, bahçe düzenlemelerinin de yapıldığını sözlerine ekledi. Enşici, “Bahçemizde veli bekleme salonu ve öğrencilerimiz için uygulama tarım alanı oluşturduk” dedi. Şu anda toplam 31 kayıtlı öğrencinin olduğunu ve birinin eğitimine evinde devam ettiğini söyleyen Enşici, “6 sınıfımız var. Bunların üçü otizm orta ağır, diğer üçü de orta ağır zihinsel sınıflarımız” ifadelerini kullandı.

 

12 ÖĞRETMEN

Okul Müdürü Furkan Enşici, “Uygulama okullarındaki otizm sınıfları dört kişi, orta ağır zihinsel sınıfları ise sekiz kişiden oluşmakta” dedi. 12 ücretli öğretmen ile eğitim öğretime başladıklarını da söyleyen Enşici, “Atama döneminde diğer kadrolarımızın da dolacağını umuyoruz” dedi. Merkezde bulunan ilkokul orta ağır zihinsel ve orta otizm sınıflarını da kapamadıklarını belirten Enşici, “Buradaki tüm öğrenciler bizim okulumuzda. İlerleyen dönemlerde okulun kapasitesi yetmezse bu sınıflarımızı hemen aktif duruma geçirip kimseyi mağdur etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

VELİLERE KURS

Okulun hayırlı olmasını temenni eden Kaymakam Ahmet Naci Helvacı, öğrenci ziyaretinin ardından okul bahçesinde bulunan veli bekleme odasında da velilerle bir araya geldi. Helvacı, velilerin istek ve taleplerini de dinledi. Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan’da velilerin talepleri doğrultusunda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından kurs açılabileceğini de söyledi. Turhan, “Veli bekleme salonumuz müsait. Çocuklarını beklemek isteyen velilerimiz için tüm detayları düşündük. Eğer onlar isterse hem burada çocuklarını bekleyebilecekler hem de kursta eğitim alabilecekler” dedi.