Köşe Yazıları

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir

 

Hızlı akan bir zaman dilimi içerisindeyiz. Hemen hemen her şeye hızlı ulaşım sağlayabiliyoruz. Bu söylediğim, anlattığım tanıma göreceli olarak baksanız bile genel anlamda durumu değiştirmeyecektir. Geçtiğimiz yıllarda plajda tuvalet sıkıntısından bahsedilirdi. Bu sorun halloldu olmasına ama bunu koruyup kollamak biz vatandaşlara düşüyor. Yine geçtiğimiz hafta Sakarya merkezli haber sitelerinde ‘deniz manzaralı tuvalet, tuvalet var kapısı yok’ gibi başlıklı haberleri gördüm. Sayın Başkan hızlı bir şekilde müdahale ederek kapıların tamir ve bakımlarını yaptırarak sorunu giderdi ve Karasu Belediyesi Facebook sayfasından bu haberi de paylaştı. Kendini bilmez, kanun kural tanımaz insan sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Bunun nedenine girecek bir durumda değilim. Bunu araştırmalarını bilim insanları zaman zaman yapıp tahmini düşüncelerini kamuoyuyla paylaşıyor. Burada kamu malına zarar vermenin yani o tuvalet kapısını kırmanın kişiye ne gibi bir yararı, faydası olur anlayamayız şüphesiz. Ne zıkkımın kökünü içiyorsa içiyor sonrasında rotasındaki güzergaha gidene kadar bütün insanlık dışı eylemleri hayata sokuyor. Gün geçmiyor ki ilçemiz yüz kızartıcı olaylardan ötürü haberlerde gündemden düşmüyor. Tabi gönül istiyor mesela bilim adına bir dalda ödül almış bir Karasulu haberlerde gündem olmasını, bizlerinde ona şahitlik ettiğimiz veya bir iyilik hareketi olarak tüm ulusal basında yer almayı, bulmayı ne bileyim hayvanseverliği ile örnek olmayı gibi gibi… Örneklere hazır değiliz herhalde ne dersiniz siz? Ziya Paşa’nın güzel sözü ile cevap verebiliriz aslında. Nush ile uslanmayana etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.

Yine geçtiğimiz hafta Karasu ilçemizin turizminde önemli bir yere sahip amiral gemisi diyebileceğimiz kategorideki Acarlar Longozu tadilatın tamamlanması ile açılış töreni sonrasında kapılarını ziyaretçilere açtı. Hayırlı ve uğurlu olsun. Turizmde çeşitlilik çok önemli bir husus ve Karasu bu anlamda birden fazla turizm lokasyonu olarak kendi kategorisindeki rakiplerinin bir adım önünde olduğunu görüyoruz. Benim gördüğüm, eksikliğini, hissettiğim bir yayla turizmi devreye sokulabilir. Kızılcık, Kurudere, Ortaköy mevkiinde belirlenen bir alanda her yıl bir organizasyon ile bu anlamda turizm çeşitliliğini hayata geçirmiş oluruz. Geçmiş yıllarda Yörük şenliği yapılıyordu çok da güzeldi aslında ama devamı gelmedi. Yine Kızılcık tepe şenliği mesela… Bu ve bunun gibi organizasyonlar ilçemize katma değer verirken kültür organizasyonu bakımından zenginlik katmış olur.

Geçtiğimiz hafta Şehit olan komutanımız Ömer Faruk Civelek’in şehit oluşunun en derin üzüntüsünü içimizde yaşadık. Şehadeti kabul olsun. Ailesine ve tüm sevenlere baş sağlığı dilerim. Karasu Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Hocaoğlu ise elim bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Bizleri derinden yaraladı, ailesine sabırlar diliyorum. Ülkü Ocakları camiasının başı sağ olsun. Haftaya görüşmek ümidi ile kendinize iyi bakın…