Eğitim

Not siteminde değişiklik

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar ile karne ve not sisteminde önemli değişiklikler yapıldığını belirtti. Turhan, “Uzaktan eğitim kapsamında derse katılım performans puanı olarak işlenecek” dedi.

 

ONLİNE TAMAMLANACAK

Koronavirüsle mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni karne sistemi ile ilgili gelişmeler açıklandığını belirten Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Alınan yeni karar ile pandemi ve uzaktan eğitime özel bir süreç işletildiği için karne ve not sisteminde de buna uygun bir sistem kullanılacak. Pandemi nedeniyle 31 Aralık’a kadar devam edecek olan uzaktan eğitim tarihi 22 Ocak 2021’e ertelendi. Öğrenciler bu süreye kadar okullarda yüz yüze eğitim almayacak. Başka bir deyişle 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ilk yarıyılı neredeyse tamamen online eğitimle tamamlanmış olacak. Öğrenciler karnelerini 25 Ocak 2021’de alacak. Nisan ayında yapılacak ara tatilin de eklenmesiyle yarıyıl tatili 3 hafta olacak. İkinci dönem ise 15 Şubat 2021’de başlayacak” ifadelerini kullandı.

SINAV OLMAYACAK

Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait yazılı ve uygulama puanları ile performans notları üzerinden ölçme değerlendirme olarak yapılacağını belirten Turhan, “Karne notları online derslere katılım ve performans ödevleri üzerinden verilecek. 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda ders sınavları ilk dönem uygulanmayacak. Karne notları ders etkinliklerine katılım, proje ve performans etkinliklerine göre belirlenecek. Ortaokulda bir dersten bir sınav yüz yüze gerçekleştirilecek. Seyreltilmiş ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılacak. Sınav tarihi öğrencilere 1 hafta önceden duyurulacak. Sınavlar matematik ve Türkçe gibi temel derslerden olacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

KARNE HEYECANI YAŞANACAK

Yüzlerce öğrencinin bu yıl pandemi nedeniyle biraz buruk da olsa karne almanın heyecanını yaşayacağını belirten Turhan, “Uzaktan eğitimle geçen bir yarıyılın notlarını öğrencilerin derslere katılımı, proje ve ödev başarısı belirleyecek. Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile spor, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, temel dini bilgiler dersi ile seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı, ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak. Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2’den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek” ifadelerini kullandı.

HER DERSTEN BİR SINAV

Karne notlarının her bir derse ilişkin bir sınav puanı ile performans çalışmalarının puanlarına göre belirleneceğini belirten Turhan, “Her dersten bir sınav yüz yüze olacak. Günde 3 sınav hazırlanabilecek. Performans çalışmaları yüz yüze, çevrim içi veya e-posta gibi diğer elektronik ortamlarda yapılabilecek. Sınavlar gruplar halinde, hijyen kuralları ve sosyal mesafe gözetilerek okullarda gerçekleştirilecek. Cumartesi günleri sınav günü olacak.

Tüm yüz yüze sınavlar 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Telafi öğrencileri de bu tarihler arasında sınava girecek. Cumartesi günleri de sınav yapılabilecek. Öğrenciler sınava kadar işlenen tüm konulardan sorumlu olacak. Sınavın içeriğini MEB değil, okulların kendileri belirleyecek. Sınav tarihlerine okullardaki sınıf ya da alan zümre başkanları kurulunca karar verilecek” dedi.

SÜRE 40 DAKİKA

Ortaokulu ve liselerde her bir sınav için öğrencilere 40 dakika süre verileceğini belirten Turhan, “Sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacak. Bir günde her bir öğrenci için en fazla iki dersten sınav yapılabilecek. 22 Ocak’tan itibaren karne dağıtımları eğitim kurumu yönetimlerince farklı gün ve zaman dilimlerine yayılarak planlanacak. En önemli kriterlerden biri derse katılım. Karne notları öğrencilerin her dersten bir sınav puanı, bir performans çalışması ve derse hazırlık, devam, aktif katılım, örnek davranışları gibi ders içi katılımlarına ilişkin performans puanları ile belirlenecek. Öğrencinin katıldığı yarışmalar, konferanslar ve eğitimler de değerlendirilmeye alınabilecek” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir