KarasuSiyaset

Nijerya heyeti şehre hayran kaldı

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehirde Nijerya heyetini ağırladı. Sakarya’da ağırladığı Nijerya Eyalet Valisi Abubakar Sani Bello ve bakan heyeti şehre büyük hayran kaldığını belirtti.

 

AÇILIŞA KATILDILAR

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta Nijerya’da bulunan büyük eyaletlerden bir tanesi Nijer Eyaleti’nin Valisi Abubakar Sani Bello ile birlikte Nijerya Genelkurmay Başkanı Ibrahim Balarabe Abdullah, Nijerya Çevre, Tarım, Hayvancılık ve Adalet Bakanlığı temsilcilerini ağırladı. Başkan Yüce tarafından ağırlanan heyet, kent genelinde hızlandırılmış bir ziyaret programı gerçekleştirdi. Heyet Çarşamba günü Karasu’da düzenlenen Acarlar Longozu açılışına da katıldı. Longozdaki yeni tesisleri dolaşan heyet, ahşap yürüyüş yolunda dolaşarak doğal cenneti keşfetti.

 

TAKDİR ÖRNEĞİ

Kuzey bölgesinde ziyaretlerini sürdüren heyet daha sonra Büyükşehir’in vizyon üretim projesi Sakarya Botanik Vadisi’ni gezdi. Burada tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim safhalarını dinleyen heyet, kullanılan tekniğe ve elde edilen ürün çeşitliliğine hayran kaldı. Nijeryalı yönetim, Sakarya’nın tarımsal üretim, geleneksel sanat ürünlerinin imal edilmesi ile sosyal donatı alanlarının en güzel şekilde kullanılması noktasında hayranlık duyduklarını ifade etti. Şehrin doğal kaynaklarının katma değere dönüştürülmesinin ise büyük bir takdir örneği olduğunu belirtti.

 

GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Başkan Yüce, Nijerya ve Sakarya arasında güçlü bir bağ oluşturduklarını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi bir süre önce Nijerya’ya ziyaret gerçekleştirmiştik. Ticaret temsilcileri ile ülke yönetimi ile bir araya geldik. Çok güzel temaslarımız oldu. Hem ticari anlamda, hem şehirleşme projeleri noktasında güzel tecrübeler elde etmiştik. Orada kendilerini şehrimize davet etmiştik, çok memnun olmuşlardı. Davete icabet ettiler ve şimdi ev sahipliğini biz yaptık. Kendilerine şehrimizin doğal kaynaklar, tarımsal üretim ve sosyal projelerimiz hakkında rehberlik ettik. Kendileri için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorlar. Yaptığımız çalışmaları ve şehrimizin sembol noktalarını hayranlıkla izlediler. Şunu belirtelim Nijerya ve Sakarya arasında önemli ticaret ve gönül köprüleri kuruyoruz. Çok güçlü bağlar oluşturuyoruz. Şehrimize ve Nijerya’ya hayırlı olsun” dedi.