KarasuKöşe Yazıları

Nerede eski günler

Nerede eski günler

2022 yılı bir çok manada hatrı sayılır anılar izler bıraktığını düşünüyorum. Her yıl yeni umutlar ile girdiğimiz 2023 yılı ülkemiz ilimiz ve ilçemiz için başarı mutluluk sağlık getirmesini umut ediyorum.

İyi günler iyi haftalar.

Belki de bundan 20 yıl önce sosyal donatı alanlarımız sayısı pek de çok değildi ama yine de hatırımda kalan birkaç yeri sizle paylaşmak istedim.

Merkez cami karşısında Kompi Bilardo vardı mesela. Yanılmıyorsam en az beş altı masa vardı. Çok da güzel bir müşteri aynı zamanda oyuncu potansiyeli olan bir yerdi burası. Hemen hemen her yaşa hitap eden bir kitle vardı uzunca yıllar burası değerini güzelliğini muhafaza etti. Yine o yıllar orman işletme lokali vardı memur ve bürokrasi kısmı genel olarak buraya takılır günün haftanın yoğunluğunu burada yapılan muhabbet ve sohbet ile atılırdı, burası da çok hoş ve güzel bir yerdi. Bu güne geldiğimizde ilçemizde cafe olarak sayı ciddi olarak artmış olduğunu söyleyebiliriz.

Bilardo salonlarımız yine var aslında ama ne bileyim hani derler ya “nerde o eski bayramalar” misali gibi bir durum oldu sanki. Bir bölgenin bir şehrin insanları ne kadar sosyal yaşarsa yaşadıkları bölgeye şehre o derece etkisi olduğunu görebiliriz. Bunu yaşanmış birçok olayla anlatabilir ve burada yazılanları doğrulayabiliriz.

Bir kişinin değişimi yanındaki birçok kişinin değişimi anlamına gelir hani güzel bir söz var bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar. İlçemizde sosyal donatıların her anlamda ve manada çok olmasını ve her yaş insanımızın bu alanlardan sonuna kadar istifade etmesini isterim bu hususta söyleyeceklerim bu kadar.

Asgari ücret açıklandı. Açıklanan rakamı çok boyutlu konuşabiliriz. İki kesim var burada. Bir işçi iki işveren işveren kesimi. Cumhurbaşkanımız ile açıklama esnasında yanında bulunarak bu rakama imzasını attı. Türk Şş dokuz bin olarak en alt seviye olarak belirlemişti. Bundan aşağı bir rakam olursa masaya oturmayacağını söylemişti ve masada yerini almadı.

Dedim ya çok yönlü bir durum. Bu rakamın üstünde veren birçok fabrika var. Bu rakamı veremeyen küçük çaplı esnaf da var ama İstanbul, Ankara ve bunun gibi büyükşehirlerde bu rakama çalışan var onun için herkesin fikri olduğu bir husus bu konu. Ben şahsi olarak rakamın olması gereken bir seviyede olduğunu düşünüyorum ama market etiketlerinin makul seviyede kalması durumunda.

İyi yıllar.

Kendinize iyi bakın hoşça kalın.