Müzik sevgisi dikkate alınmalı

 

Yıllardır Karasu’da müzik sektöründe olan Karasu Müzik Aletleri işletmecisi Nuri Çatalbaş, çocukların müzik sevgisinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Çatalbaş, “Müziğe ilgisi olan çocuklar görmezden gelinmemeli. Çocuk muhakkak yatkınlığına göre bir enstrümana teşvik edilmeli” ifadelerini kullandı.

 

KULAĞA HOŞ GELMESİ LAZIM

Karasu’da yıllardır müzik sektöründe olan Karasu Müzik Aletleri işletmecisi Nuri Çatalbaş, çocukların müzik sevgisinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Çatalbaş, “Çocukların içindeki müzik hevesi erken yaşlarda kendini gösterir. Çocuğun müziğe olan hevesi dikkate alınmalı. Çocuklar içinde hangi enstrümana hevesi varsa ona, doğru bir şekilde teşvik edilmeli. Ebeveynler ucuz olduğu için internetten enstrüman alıyorlar. Ama enstrüman dokunularak alınması ve kulağa hoş gelen müzik aletinin alınması gerekiyor” dedi.

 

KALİTELİ ENSTRÜMAN ALIN

Çatalbaş, “Öncelikle müzik eğitimine yeni başlayacak olanlar sırf bu alışverişi düzgün yapamadıkları için müzikten soğuyorlar ya da kendilerini kötü hissedip bırakıyorlar. Saz, gitar, flüt, yan flüt, piyano, saksafon, darbuka, davul, ney veya bateri ne alırsanız alın bütçeniz dahilinde en kaliteli enstrümanı alın. Eğer bütçeniz yetmiyorsa biraz sabredin biraz birikim yapın ama yine de kaliteli bir enstrüman alın. İstediğiniz gibi sesler çıkaramadığınız ve kulağa hoş gelen tınıları yakalamadığınız için büyük ihtimal müzikten soğuyacaksınız” diye belirtti.

 

PAHALIDIR VARDIR ZİLLETİ

“Müzik aleti öğrenen insanın günde 1-2 saat çalışması gerekir” diyen Çatalbaş, “Eğer enstrümanınız iyi değilse çalışmakta istemeyeceksiniz. Bu yüzden daha kaliteli bir ürün almak önemlidir. Orijinal bir ürün ile defalarca tamir görmüş bir ürünün kalitesi arasında fark vardır. Kısacası bir atasözü söyleyeyim ‘Ucuzdur vardır illeti. Pahalıdır vardır zilleti’ bu sözden de anlayacağımız gibi ucuzdan ziyade kulağa hoş gelmesi lazım. Sizin müziği çok sevmenizi sağlayacak enstrüman almak daha faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

 

KARASU İÇİN BİR AVANTAJ

Enstrüman fiyatlarından da bahseden Çatalbaş, “Fiyatlarımız değişkenlik gösterebiliyor. Şu anda kemençe ve saz fiyatları 750 TL’den başlıyor. Yaşanan piyasa artışından dolayı malzemeleri sattığım fiyata yeni enstrüman alamıyorum. Karasu’da en çok talep edilen enstrümanlar bağlama ve gitar” dedi. Çatalbaş, “Vatandaşlar enstrüman almak için ya da enstrüman teli almak için Adapazarı’na gidiyorlar. Vatandaşlar için Karasu Müzik Aletleri dükkanı bir avantaj” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)