Karasu

Muhtarlara eğitim toplantısı

 

Pazartesi günü Sosyal Gelişim Merkezi’nde Karasu Kaymakamlığı Muhtarlar Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda muhtarlara Karasu’da yapılan faaliyetler hakkında bilgi verildi. Programın sonunda yapılan soru – cevap kısmında muhtarlar şikayetlerini dile getirdi.

 

OKUMAYA TEŞVİK ETMELİSİNİZ

Pazartesi günü Sosyal Gelişim Merkezi’nde Karasu Kaymakamlığı Muhtarlar Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol, Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Hasan Alataş, SAGED Komutanı Yasin Ölüç, İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, daire amirleri ve muhtarların katıldı. Toplantıda konuşma yapan Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, ilçede yapılan faaliyetleri anlattı. Helvacı, “Bu ilçe Allah’ın taksimat yaparken bonkör davrandığı bir ilçe ama burada okuma oranı düşük. Okuma oranının daha yüksek olması gerekirdi. Siz mahalle muhtarlarımız mahallenizdeki gençleri okumaya teşvik etmelisiniz” dedi.

 

MAĞDURİYETE SEBEBİYET VERMESİN

Kaymakam Helvacı, “Muhtarlarımız her kesimden her kurumdan insanlarla iyi geçinmeli. Buna dikkat ediyor olmanız devleti güçlendirir. Milli Emlak’ta işgüzarlığa kaçmadan devletin arazilerini ve mülklerini korumaya çalışıyoruz. Siz değerli muhtarlarımızda bu konuda destek verin. İlçede silaha karşı bir ilgi var. Unutulmamalı ki bu ülkede kör kurşunla hayatını kaybeden birçok kişide var. Bunlara muhtarlar olarak biraz daha dikkat etmelisiniz ki bu durum mağduriyete sebebiyet vermesin. Bu konuda emniyet ve jandarma ekiplerine yardımcı olalım. Trafik kazalarımız azalmış olsa da hala devam ediyor. Özellikle emniyet kemeri kullanımına dikkat edelim. Vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirelim. Bu konuda desteklerinizi esirgemeyin” diye belirtti.

 

BU İŞİN ÖZÜ BAĞIŞIKLIK

“Yaz sezonu geliyor, nüfusumuz artmaya başladı” diyen Helvacı, “Denize giren vatandaş sayımız fazla olacak bu konuda cankurtaranlara ihtiyacımız olacak. Muhtarlarımızda bu konuda hassasiyet göstersin” dedi. Helvacı, “Pandemi süreci çok şükür azaldı. Ama aşıya devam etme yükümlülüğümüz devam ediyor. Bu işin özü bağışıklık” dedi. Karasu’da inşaatı devam eden okullar hakkında da bilgi veren Kaymakam Helvacı, “Karasu Özel Anaokulu inşaatımız bitti, şu anda onay bekliyor. Onarım yapılması gereken okullarımız da tamamlandı. Yenimahalle’de yapımı başlayan sürücü e-sınav merkezinin Haziran ayında bitmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İLETİŞİM KAYNAĞI GEREKLİ

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda çalışmalarımız devam ediyor” diyen Helvacı, “Eğer ihtiyacı olan birine yardım gitmiyorsa bu paramız olmadığından değil, iletişim kaynağımız olmadığındandır. Kömür dağıtımı sezonumuza erken başlıyoruz ve erken bitirmeye çalışıyoruz. Bin 200 ton kömür dağıtacağız” ifadelerini kullandı. Programda açıklama yapan Belediye Başkanı İshak Sarı, muhtarların SEDAŞ ve Telekom konusunda şikayet ve taleplerini aldıklarını bu talepler doğrultusunda çalışmalar başlatıldığını belirtti. Sarı, Şikayet ve taleplerin giderilmesi noktasında olumlu cevaplar alındığını yakın zamanda çalışmalara başlanacağını belirtti.

 

GÜVENLİK İÇİN EL ELE VERELİM

Karasu İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol, ilçede meydana gelen asayiş olayları hakkında bilgi verdi. Akyol, yaz sezonu dönemine hazırlandıklarını belirterek, “Yaz sezonu açıldı. Başta Yalı Mahallesi olmak üzere diğer mahallelerdeki güvenliği sağlamak için el ele vermeliyiz. Olay sayımız 510 seyrinde bu iyiye gittiği anlamında” dedi. Toplantıda Karasu Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Hasan Alataş’ta açıklamada bulundu. Alataş, düğünlerde silah kullanma konusunda çok ciddi şikayet aldıklarını belirterek, bu konuda duyarlı olunması gerektiğini söyledi. Yabancı uyruklu şahısların çalışma izni olmadan çalıştırıldıkları konusunda da şikayet geldiğini belirten Alataş, “İzni olmadan çalıştırılan yabancı uyruklu vatandaşların bize bildirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çok ciddi cezası var” dedi.

 

UYUŞTURUCU BİZİ YORUYOR

Uyuşturucu madde konusuna da değinen Alataş, “Bizi en çok yoran konulardan biri uyuşturucu madde kullanımı. İhbar sayısı yok denecek kadar az. Lütfen bu konuda duyarlı olalım. Çoğu vatandaş kimse duymasın bilmesin diye yakınında uyuşturucu kullananları şikayet etmiyor. Ve o bağımlı insan birine zarar verecek boyuta geliyor. Bu konuya özen gösterelim. Bir diğer sorun ise, hurdacı ve seyyar satıcılar. Bunlar hakkında da çok sayıda ihbar geliyor. Bu konuda kırsal mahalle girişlerine hurdacı veya seyyar satıcı giremez tabelaları kullanmak biraz daha caydırıcı olur” dedi. Alataş, “Plakasız ve tedbirsiz motor kullanımı hakkında çok ciddi şikayetler alıyoruz bu konuya da dikkat etmek gerekiyor. Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kulak küpesi olmayan hayvan nakli yapılmasın. Yapıldığı takdirde bize bildirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

MUHTARLARIN ŞİKAYET VE TALEPLERİ

Sahil Güvenlik Komutanı Yasin Ölüç, vatandaşların tek başına denize girmemelerini, mutlaka cankurtaranların olduğu yerde yüzmelerinin önem teşkil ettiğini belirtti. Program sonunda Kaymakam Helvacı ve Belediye Başkanı Sarı, muhtarların sorularını cevapladı. Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu, postacıların posta konusunda daha dikkatli olmalarını söyledi. Vatandaşların postalarını almadıklarını ve bu konuda şikayet ettiklerini belirtti. Topaloğlu, başı boş köpeklerden de şikayetçi olduklarını söyledi. Yalı Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Akbaş, dört yol ağzına trafik ışığı yapılmasını talep etti. Yenimahalle Muhtarı Ali Beyaz, kurumlar arası iletişim güvenliliğinin olmadığı konusunda şikayette bulunarak mahallesine sağlık ocağı yapılmasını talep etti. (HABER: Bahar Kaya)