Karasu

Muharrem ayıyla gelen aşure

Muharrem ayıyla gelen aşure

Muharrem ayının gelmesiyle birlikte aktarlardaki yoğunluğun arttığını belirten Karasu Aktar ve Baharat İşletmecisi Özgür Batur, “Muharrem ayı aynı zamanda aşure ayı olarak da bilinir. Her sene olduğu gibi bu senede satışlarımız yoğun geçiyor” dedi.

 

Satışlarda yoğunluk yaşandı

Muharrem ayının 19 Temmuz’da başlamasıyla birlikte vatandaşlar aşure yapımı için hazırlıklara başladı. Muharrem ayının aynı zamanda aşure ayı olarak bilindiğini ve aktarlardaki yoğunluğun arttığını ifade eden Karasu Aktar Baharat İşletmecisi Özgür Batur, “Muharrem ayının gelmesiyle birlikte aşure ayının da geldiği bilinir. Her sene olduğu gibi bu senede satışlarımız yoğun geçiyor. Vatandaşlarımız genellikle kayısı, incir, üzüm, buğday, kuş üzümü gibi aşurenin temel malzemelerini bizden tedarik ediyorlar” şeklinde konuştu.

Olmazsa olmaz incir

Konuşmasına devam eden İşletmeci Özgür Batur, “Aşure malzemesinin bir sınırı yoktur. Kuru fasulye, nohut, seker gibi malzemeler vatandaşların temel gıda ihtiyaçları olduğu için genellikle evlerinde bulunuyor. Bu nedenle evlerinde eksik olan malzemeleri bizden tedarik ederek bol çeşitli, vitamin ve şifa kaynağı olan aşure tatlısı yapılıyor. Aşurede kullanılan olmazsa olmaz malzemeler ise incir, kayısı ve üzümdür. Ayrıca aşure ayına denk gelen mevlitlerde ve cemiyetlerde genellikle aşure dağıtılır” dedi.

İlk aşurenin hazırlanışı

Aşure geleneğinin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili birçok söylence olduğunu belirten Batur, “Bunlardan biri Nuh tufanına dayanıyor. Hz. Nuh’un gemisinin büyük tufandan sonra karaya ilk çıkışında her erzağından oldukça az kalmış ve yine inanışa göre kalan tüm malzemeler karıştırılarak ilk aşure hazırlanmış. Bir başka inanışa göre ise birçok uğurlu olayın aşure günü gerçekleştiği söylenir. Adem’in tövbesinin bugün kabul edildiğine,  Hz. İbrahim’in Nemrut ateşinden, Hz. Musa’nın firavun zulmünden bugün kurtulduğuna inanılır” ifadelerini kullandı.