Karasu

Evime dönmek istiyorum

Evime dönmek istiyorum

6 Şubat’ta meydana gelen depremleri Diyarbakır’da yaşayan ardından depremzedelere tanınan haklar kapsamında İzmir’e giden, burada da ev kiralarının yüksek olmasından dolayı kendilerini Karasu’ya atan aile, şimdi Diyarbakır’a geri dönmek için yardım bekliyor. Ailenin kaydı İzmir’de olduğu için Karasu’dan devlet yardımı yapılması ise mümkün görülmüyor.

Üst üste felaket

6 Şubat Depremlerini Diyarbakır’da yaşayan Yeter Akdoğmuş ve ailesi buradan İzmir’e gitti. İzmir’de üç ay kalan ve ardından bulundukları yerden tahliye olmaları gereken aile, kiraların yüksek olmasında dolayı kendine başka il aramaya başladı. İzmir’den Karasu’ya gelen aile burada yardımseverlerin desteği ile ayakta durabildi. Bu esnada eşi ile de anlaşmazlık yaşayan Akdoğan’ı evin babası da terk etti.

Dolabım bomboş

Karasu’da çok zor şartlarda yaşadığını, çocuklarının komşuları tarafından doyurulduğunu ve duş aldırıldığını söyleyen Yeter Akdoğmuş, “Dolabımızda yalnızca belirli yiyecekler dışında mevcut bir şey yok. Kahvaltılık ihtiyacımız var. Sürecin ilk başından beri nakit ihtiyacımız da hep vardı. Çocuklarıma komşularım sağ olsunlar yardım ediyorlar, onların karnını doyurup temizlik ihtiyaçlarını gideriyorlar” dedi.

Darbe üstüne darbe

Deprem felaketi yetmezmiş gibi üstüne geçirdikleri zor günleri bir türlü atlatamayan aile, çareyi Diyarbakır’a geri dönmekte buldu. Yaşadıkları zor günleri anlatan Yeter Akdoğmuş, “Karasu’ya ilk geldiğimizde sürekli olarak burada yaşamaya karar vermiştik. Bu süreçte eşimle yaşadığımız anlaşmazlık çocuklarımla beni oldukça yıprattı. Hem maddi hem de manevi anlamda darbe üstüne darbe yedik” ifadelerini kullandı.

Çare geri dönmek

Zaman içerisinde kira ücretini karşılayamayacak duruma gelen ve geri dönmekten başka çarelerinin olmadığı belirten Akdoğmuş, “Burada kaldığımız süreçte psikolojik olarak çok fazla yıprandık. Çocuklarım ve ben psikolojik destek alıyoruz çünkü yaşadığımız travmalar içinden çıkılmaz bir hal aldı. Burada kaldığımız evimizde oturacak koltuğumuz bile yok. Diyarbakır’a dönmekten başka çaremiz kalmadı” dedi.

Yardım bekliyor

Sözlerini sürdüren Yeter Akdoğmuş, “Geri dönmek için yardıma ihtiyacımız var. Dolabım boş, çocuklarımın karnı aç, evimde barınabileceğim eşya yok. Varlıktan yokluğa düşmek çok zor. Ekmek almaya bile para bulamadığımız günler oluyor. Yaşadığım yere geri dönüp çocuklarımla yeni bir hayata başlamak istiyorum. Birbirimize destek olup zor günleri geride bırakmak istiyoruz” diyerek yardım çağrısında bulundu.

Yardım ve destek için: 0531 273 18 36

Akdoğmuş ve ailesi, geri dönebilmek için yardım bekliyor.
Depremzede ailenin evinde barınma için yeterli eşya bile mevcut değil.