Karasu

Mücadele ergine karşı yapılacak

Mücadele ergine karşı yapılacak

Fındıkta nisan ayı son hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmede bulunan Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Fındık Mayıs Böceği ergin mücadelesine başlanabilir. Nisan sonu Mayıs ayı içinde ergin böcekler topraktan çıkmaya başlayacakları için bu dönemde mücadele ergine karşı yapılacaktır” dedi.

Bitki yapraksız kalabilir

Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta nisan ayı son hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Ersoy, “Fındık Mayıs Böceği ergin mücadelesine başlanabilir. Nisan sonu Mayıs ayı içinde ergin böcekler topraktan çıkmaya başlayacakları için bu dönemde mücadele ergine karşı yapılacaktır. Erginler gün batımı sonrası uçuşur ağaçlar üzerine konar, yaprak ve çiçeklerle beslenirler. Yapraklarda yoğun beslenme sonucu bitkiyi yapraksız bırakabilirler. Kültürel Mücadelede ergin böcek görüldüğünde toplanıp imha edilmelidir. Bahçelerin işlenmesi sırasında toprakta görülen larvalar toplanarak imha edilebilir” ifadelerini kullandı.

Mücadele önemli

Mühendis Ersoy, “Fındık bahçelerinde kullanılacak hayvan gübresi ve zuruf artıkları ile zararlıyı bahçeye bulaştırmamak için bu gibi artıkların bahçe içerisinde uygunsuz ve açık şekilde bekletilmemesi gerekir. Mayıs böceğinin bahçelere bulaşmasının en önemli nedenlerinden birisi de farkında olmadan zararlı ile bulaşık gübrelerin bahçelerde kullanılmasıdır. Mayıs böceği korunaklı olması nedeniyle gübre yığınlarının içine yumurtalarını bırakırlar. Üreticiler de bu yumurtaların farkına olmadan bahçe de gübreleme yaptığında kendi eliyle zararlıyı bahçeye bulaştırmış olacaktır. Bu dönemde ergin mücadelesi popülasyon yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olacağı için önemlidir” dedi.

Sonbaharda yapılmalı

Mayıs böceğinin esas zararı larva dönemine görüldüğünü belirten Ersoy, “Larvalar köklerde özellikle kılcal köklerde beslenerek bitkinin gelişimine engeller ve kurumasına neden olur. Larvalara karşı mücadeleye sonbahar döneminde yapılmalıdır. Fındıkta ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar yapan Fındık Kahverengi ve Yeşil Kokarcası zararlısına, fındıkta verimi etkileyen Kozalak Akarı zararlısı ve Külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele yapılabilir. Fındık bahçesi temizliğine başlanılabilir. Özellikle yabancı ot ve dip sürgünü temizliğine özen gösterilmelidir. Dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Kesilen dal parçaları bahçe içerisinden çıkarılarak temizlik yapılabilir” şeklinde konuştu.