Köşe Yazıları

Meteoroloji beni mi uyardı

Meteoroloji beni mi uyardı

Yağmur yağacak. Meteoroloji, uyarı veriyor, AFAD, mesaj atıyor. Vatandaş tedirgin oluyor. Hafta sonu beklenen oluyor. Yağmur, bardaktan boşanırcasına yağıyor. Beklendiği gibi su baskınları oluyor.

Yağmur suyunu taşımasını beklediğimiz hatlar tıkanmış. Su çekmesini beklediğimiz rögarlar dışarı su taşır olmuş. Ev ve işyerleri tehdit altında.

Karasu Belediyesi’nden tık yok.

İşin komik tarafı Karasu Belediyesi’ni arayan da yok. Sorduğumuz herkes “SASKİ’yi aradık” diyor.

Her dönem ekipmanları yenilemekle övünen Karasu Belediyesi sahada görünmüyor. İki ilçeye yetmek zorunda olan SASKİ her şeyi ile sahada.

Karasu Belediyesi eğer sel felaketinde, insanların malları ve belki de canları tehlike altındayken o ekipmanları kullanmayacaksa ne zaman kullanacak?

Sel felaketinden daha büyük bir felaket mi bekleniyor, ekipmanları kullanmak için?

Elbette Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları daha geniş. Ancak Karasu Belediyesi’nin hiç mi ekipmanı yok?

Bir muhtarla sohbet ediyoruz, pazartesi günü. “Ben sabaha kadar uyumadım, sel olması muhtemel bölgeleri gezip durdum, en son sabah traktörümün arkasına sıyırga taktım, kanalları yeniden açtım. Gün ağarınca gidip yattım” dedi.

Karasu Belediyesi’nde bu sorumlulukta birileri vardır mutlaka da…

Biz mi sahada görmedik, yoksa bu meteorolojinin uyarı mesajları Karasu Belediyesi’nin telefonlarına ulaşmadı mı?

 

Mürekkebi kurumamıştı

Karasu Belediye Meclisi geçtiğimiz Salı günü yapıldı. Meclis’te bir konuşma yapan Belediye Başkanı İshak Sarı, “Hatırlıyorsunuz, geçmişte yağış olduğunda çarşıdan sel akıyor, birçok dükkanı su basıyordu. Şimdi öyle bir tablo ile karşılaşmıyoruz. Bunlar hep sistemli çalışmanın sonucu” demişti. Bu söylenenler henüz meclis tutanakları kayda alınmadan Karasu’da şiddetli yağış oldu.

Çarşı merkezde sel aktı, pek çok dükkanı su bastı.

Henüz söylenenler kayda geçmemişti, geçmişse de mürekkebi kurumamıştı…

 

Derenin taşması sürpriz mi

Darıçayırı’nda sel oldu. Muhtemelen yukarıdan barajın kapakları açıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan yok.

Ben basın mensubuyum. Pazar günü öğlen saatlerinde bana video atıldı. Derenin debisi yükselmiş. Su seviyesi giderek artıyor. Bölgede yaşayanlar “Sel kapıda” notunu eklemiş videoya.

İlgililerin, en azından ilgili olması gerekenlerin telefon numaralarını verdim ve durumla ilgili bilgi verilmesini söyledim.

Sonuç?

Gece yarısı su seviyesi evlerin hizasına geldi. Sonra da su baskınları yaşandı.

Selin neden olduğuna ilişkin bir açıklama yok! Yeniden sel yaşanmaması için önlem alındığını söyleyip vatandaşı teskin eden yok.

Selin sorumlusu var mı? Yok!

Demek ki Darıçayırı’nın kaderinde selle yaşamak var…

 

Neden su bastı

Şehirlerin altyapılarında yağmur suyu tahliyesi ile kanalizasyon birbirinden farklı hatlardan geçer.

İkisi de yerin altından gittiği için, bu konu ile ilgilenmeyen vatandaşlar bunu bilmez. Bilmesi de gerekmez. Bilse ne yapacak? Fuzuli bilgi.

Ama yetkililer bu konuya hakim olmalı.

“O da su bu da su” diyemezsiniz.

Zira kanalizasyonda fareler yaşar. Bu fareler borular arasında hareket ettiği için kanalların açık kalmasını sağlar. İlginç gelecek belki ama bu fareler aslında altyapının işlerliğini korur.

Bu su kirli olduğu için de bu hayvanların yaşamına imkan tanır.

Ancak yağmur suyu temiz su barındırıyor. Yağmur suyunu kanalizasyona bağladığınızda, kirlilik miktarı düşüyor ve sudaki kirlilik artık o farelerin yaşamasına imkan vermiyor. Fareler yaşamayınca borular içinde hareket olmuyor. Sonunda da borular tıkanıyor.

Sonunda kanalizasyon taşıyor ve şehrin tüm kanalizasyon sistemi tehlikeye giriyor.

“O da su bu da su” derseniz başka ne oluyor derseniz… Onu da yüz yüze geldiğimizde anlatırım. Şimdilik siz bu işin neden olduğunu bilseniz yeter.

 

Bu konu önemli

Karasu’da meydana gelen bir köpek öldürme vakası Türkiye gündemine geldi. Sosyal medyanın gücü sayesinde olay kısa sürede yayıldı. Olaya en üst düzeyden tepki verildi. İç İşleri Bakanlığı bile devreye girdi.

Videoda göründüğü kadarıyla köpek vatandaşa saldırıyor. Ardından vatandaş da köpeğe birden fazla el ateş ediyor.

Köpeğin saldırması sonucu insanın canının yanması normal de… Zaten mantıken size saldıran köpeğin ölmemesi lazım. Kuduz mu değil mi, diye kontrol altında kalması lazım. Bilinçle yapılmış bir hareket değil…

Ama öldürmek için birden fazla el ateş etmek de merhametle bağdaşmıyor.

Bir canlıya ateş etmenin açıklaması yok. Böyle bir olayla gündeme gelmenin de manası ve alemi yok!

Zaten düzgün olmayan imajımız bu şekilde bir kez daha yara alıyor.

Hayırlısı olsun…