KarasuSağlık

Meme kanserine dikkat çekildi

 

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Karasu Atatürk Bulvarı’nda pazartesi günü etkinlik düzenlendi. Farkındalık yaratmak adına Atatürk Bulvarı’nda Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü sağlık çalışanları önce yürüyüş yaptı ardından kurulan stantta vatandaşı bilgilendirdi.

 

ÖLÜM HIZINI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Karasu Atatürk Bulvarı’nda pazartesi günü etkinlik düzenlendi. Kadınların katıldığı yürüyüş ile başlayan etkinliğe Karasuluların ilgisi büyük oldu. Karasu KETEM’de Ebe olan Neriman Özen, “Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türü, meme kanseridir. Bu sebeple bu etkinliği gerçekleştiriyoruz” dedi. Özen, “Geçmişte ileri evrede teşhis edilen meme kanseri, günümüzde Bakanlığımızca yürütülen tarama programlarının etkisi ile daha erken evrede teşhis edilebilmekte ve erken tanı oranlarımızda artış sağlanabilmekte. Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de yaşam kalitesi önemli ölçüde artmakta. Bu sebeple, yürütülen toplum tabanlı taramalar yolu ile kadınlarımızın olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan önce tespit etmek ve kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün olabilmekte” diye konuştu.

 

ÜCRETSİZ TARAMALAR YAPILMAKTA

Ülkemizde toplum tabanlı kanser taramalarına tüm illerimizde Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurularak başlanmış, akabinde bu tarama programlarına Aile Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezleri dahil edilmiştir” diye konuşan Özen, “Bu merkezlerimiz de halkımıza ücretsiz olarak hizmet verilmekte” dedi. Özen, “Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak 40 ile 69 yaş arasındaki kadınları her hafta iki kez Adapazarı’na mamografi çekimine götürüyoruz. Kadınlarımızı bu gibi etkinliklerle meme kanserinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri konularında bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Kadınlarımıza da bu hususta büyük rol düşmekte. Gerekli kontrollerin yanı sıra elle kontrol adını verdiğimiz kontrol şeklini düzenli aralıklarla yapmalılar. Unutulmamalı ki meme kanseri birçok faktör nedeniyle ortaya çıkan kronik bir hastalıktır” ifadelerini kullandı. (HABER: Sündüz Andoğlu)