EkonomiKarasu

Limana yeni yatırım hazırlığı

Limana yeni yatırım hazırlığı

SATSO Ağustos ayı olağan meclis toplantısında gündem konularından biri de Karasu Limanı oldu. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Karasu Limanı’nın 120 milyon dolardan fazla bütçeye sahip bir yatırıma hazırlandığının bilgisini verdi.

Belge tahsis ediliyor

Sakarya iş dünyasının gündemlerinin konuşulduğu SATSO olağan meclis toplantısının Ağustos ayı gündeminde Karasu Limanı da yer aldı. 2019 yılından beri liman içerisinde SATSO’ya ait geçiş belgesi dağıtım ofisinin faaliyet gösterdiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, RO-RO gemileriyle çevre ülkelere gidecek nakliye araçlarına belge tahsis ettiklerini söyledi. Altuğ, “Haftada 3 gün Rusya’ya gerçekleşen seferler bugün itibariyle 4’e çıkıyor. Ayrıca ekim başı gibi Romanya’nın Köstence Limanına seferler başlaması ön görülmektedir” dedi.

Gemi kapasitesi artacak

Karasu Limanı’nın aynı zamanda 120 milyon dolardan fazla bütçeye sahip yeni bir yatırıma hazırlandığı bilgisini de veren Başkan Altuğ, “Ulaştırma Bakanlığı koordinasyonunda ilerleyen yatırımlarda limanın doğu ve batısından 400 dönümlük arazinin bakanlıkça tahsisi yapılmış, imar ve ÇED çalışmalarına geçilmiştir. Bu yatırımla birlikte şu an 5 olan gemi kapasitesi 11’e çıkacak. Depolama ihtiyacına yönelik de hem liman yönetiminin hem de özel sektörün çevrede yatırımları olacak. Tamamlandığında yaklaşık 300 bin ton depolama tesisi olacak. Bu da şehir ekonomisine ciddi katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

 

SATSO Ağustos ayı olağan meclis toplantısında Karasu Limanı da gündem konularındandı.