Kuzey SUBÜ’yü istiyor

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 17’nci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş, Kuzey bölgesinin 5 ilçesini kapsayan Karasu ve Kaynarca arasında bulunan Denizköy Camitepe Mahallesi’ndeki 2 bin 700 dönümlük arazinin SUBÜ için ayrıldığını belirtti.

 

ORTAK NOKTA

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası SATSO 17’nci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş, Sakarya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBÜ kampüsünün şehrin kuzey bölgesine yapılmasını defalarca talep ettiklerini belirtti. Karasu’da ki arazinin tüm ilçelere sınır olduğunu ifade eden Çatalbaş, “SUBÜ kampüsünün kuzey bölgesinin 5 ilçesini kapsayan, Karasu ve Kaynarca arasında bulunan Denizköy Camitepe Mahallesi’ndeki 2 bin 700 dönümlük hazine arazisi üzerinde kurulmasını istiyoruz. Camitepe Mahallesi, Kaynarca’ya 17 kilometre, Karasu’ya 18 kilometre, Ferizli’ye 20 kilometre mesafede. Söğütlü ve Kocaali’ye de yakın olması münasebetiyle ortak noktada bulunuyor” ifadelerini kullandı.

ULAŞIM SIKINTISI YOK

Karasu’da bulunan arazinin her türlü ulaşım imkanına sahip bir konumda olduğunu belirten Komite Başkanı Mehmet Çatalbaş, “Arazi, denize 500 metre, longoza 750 metre uzaklıkta. Kuzey Marmara Otoyolu’nun yakınında, yol probleminin olmadığı bir noktada. İstanbul, Şile, Kandıra, Kaynarca, Karasu, Karadeniz ekonomik işbirliği yolunun hemen yanından geçmesi, Karasu limanıyla birlikte deniz ulaşımının olması, Bartın-Ereğli demiryolu yakınında bulunuyor olması büyük bir avantaj. Yani karayolu, denizyolu ve demiryolu olmak üzere her türlü ulaşıma sahip bir bölge” şeklinde açıklamada bulundu.

BASKI YAPMALIYIZ 

Karasu’da SUBÜ için sunulan arazinin 5 bin 700 dönümlük Kibar Holding’e tahsis edilen alan ile yaklaşık 2 bin dönüm üzerinde tahsis edilmiş BMC’nin arasında bulunduğunu belirten Çatalbaş, “Önerdiğimiz anlamda, üniversitenin, iki sanayi ile birlikte çalışma imkanı da mevcut. Bu ve benzeri avantajları nedeniyle kampüsün kuzey bölgesinde yapılması için teklifimiz var. İktidarın, kuzey bölgesindeki siyasi parti ilçe başkanlarının, belediye başkanlarının, mevcut il başkanlarının, milletvekillerinin projeye sahip çıkmasını istiyoruz. Karasu için çok önemli bir proje, çok önemli bir fırsat. SATSO Başkanı Akgün Altuğ da talebimize destek vereceğini belirtti. SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık mutlaka Karasu’yu değerlendirmeli” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir