Kurumeşe’de kompost eğitimi

 

Karasu Kurumeşe Mahallesi’nde Çarşamba günü Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonu ile uygulamalı olarak fındık bahçesinde fındık zurufundan kompost yapımı eğitimi gerçekleştirildi.

 

18 BİN TON

Karasu Kurumeşe Mahallesi’nde Çarşamba günü Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonu ile uygulamalı olarak fındık bahçesinde fındık zurufundan kompost yapımı eğitimi gerçekleştirildi. Eğitim Sakarya İl Müdürlüğünde görevli olan Ziraat Mühendisi Selda Kayalak Balık anlatımıyla gerçekleşti. Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, “5 ton fındıktan 1 ton zuruf (çotanak) çıktığı ve her yıl doğal organik gübre olarak kullanılacak artığın yakıldığı bilinmektedir. Sakarya ilinde toplamda 18 bin ton zurufun yakıldığı çalışmalarda tespit edilmiştir” dedi.

 

BÜYÜK KAYIP

Arık, “Bitki besleme girdilerinin yüksek olduğu bu şartlarda organik gübre yerine geçecek fındık zurufunun yakılması büyük kayıp olarak görülmekte ve ilçemizde kompost yapımını yaygınlaştırmayı hedeflemekteyiz. Kompost yapımı için, bir ton komposta 10 kilo üre, 10 kilo kireç olacak şekilde 15 cm de bir kompost yapılacak maddeler karıştırılarak bol su ile beraber yığın yapılmalı ve üzeri kapatılmalıdır. Komposta hayvan gübresi ve bitki artık materyalleri de karıştırılabilir” diye belirtti. Arık, “Bekleyen kompost yığını bir ay sonrasında tekrar ıslanarak üzeri kapatılmalı ve 6-8 ay bekletilmelidir. Fermante olmuş ve bitki için kullanılacak hale gelen kompost koyu renk almış ve torf toprağı şekline gelmiş olmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLDİ

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, “Eğitimde kompostun yanı sıra fındıkta filiz alma ve dal budaması uygulamalı olarak örnek bir ocak üzerinde anlatıldı. Budama da yapılan eksiklikler ve yanlışlar yerinde gösterildi. Üreticilerimize oluşan çok dalda çok ürün olmayacağı ayrıntılarıyla anlatıldı. Dal sayıları ideal emsal bahçelerden örnekler verilerek verim artışı konusunda çiftçiler bilgilendirildi” ifadelerini kullandı. Arık, “Eğitimde ayrıca çiftçilerimiz bahçesinde gübreleme ve budama uygulamalarında yapılan yanlışlar, hastalık ve zararlı mücadelesi ağırlıklı olmak üzere fındık genel bakımı üzerine bilgilendirmeler yapıldı” şeklinde konuşmasına son verdi. Bahar Kaya