Karasu

Külleme hastalığına kimyasal mücadele

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele hazırlığının yapılabileceğini belirtti. Ersoy, “Külleme hastalık etmeni bir fungus (mantar) olup, kışı yere dökülen hastalıklı yapraklarda ve bitki artıklarında geçirir” dedi.

 

RÜZGARLA YAYILIR

Karasu Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı ile ilgili bilgi vermeye devam ediyor. Ersoy, “Fındıkta külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele hazırlığı yapılabilir. Külleme hastalık etmeni bir fungus (mantar) olup, kışın yere dökülen hastalıklı yapraklarda ve bitki artıklarında geçirir. Hastalık etmeni fungus ilkbaharda hava uygun nem ve sıcaklık derecesine ulaştığında fındık yapraklarını enfekte eder ve hastalığı başlatır. Hastalık rüzgar yardımı ile yayılım gösterir. Bitkinin yaprak, sürgün, çiçek ve meyvelerinde hastalık oluşturur” diye belirtti.

 

KÜLTÜREL TEDBİR

Hastalık önce yaprak altında beyaz un serpilmiş bir görüntü şeklinde görülür” diyen Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Zamanla yapraklar kahverengileşir, matlaşır, kıvrılır, kurur ve vaktinden önce dökülür. Sürgünler tam pişkinleşemeyeceğinden ağaçlar zayıf kalır. Meyveler küçük kalır, yeterince iç dolduramaz” ifadelerini kullandı. Ersoy, “Fındıkta verim ve kalite düşüklüğüne neden olan külleme hastalığına karşı ekonomik zarara uğramamak için mutlaka mücadele yapılmalıdır. Külleme hastalığı mücadelesinde kültürel tedbirler önemlidir” şeklinde açıklamada bulundu.

 

YABANCI OT TEMİZLİĞİ

Ziraat Mühendisi Ersoy, “Bahçe içerisinde hastalık kaynağı oluşturabilecek bitki artıkları ve sonbaharda dökülen yapraklar temizlenerek bahçeden uzaklaştırılmalı ve yakılmalıdır. Hastalıkla bulaşık dip sürgünleri kesilerek temizlenmelidir. Bahçe içerisindeki yabancı otlarda hastalığa konukçuluk ettiğinden yabancı ot temizliği yapılmalıdır. Sonbaharda budama tekniğine uygun yapılarak bahçe içinin uygun şekilde hava alması sağlanmalıdır. Hastalığın bulaşma kaynaklarına dikkat ederek enfeksiyon yayılma olasılığını en az seviyeye indirebilir hatta hastalığı ortadan kaldırabiliriz” dedi.

 

YILDA ÜÇ İLAÇLAMA

Kimyasal Mücadele bahçenin külleme hastalığı ile geçmiş yıllarda bulaşıklık durumuna göre belirlenmelidir” diyen Ersoy, “Hastalık önceki yıllarda bahçede görülmüş ise yapraklar normal boyutuna ve sürgünler 25- 30 cm boya ulaştıktan sonra hava şartlarına göre Nisan ayı sonu gibi ilk ilaçlama yapılmalıdır. Hastalık bahçede ilk defa görülüyor ise hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanmalıdır. İlk ilaçlama kükürt ile yapılabilir. Sonraki ilaçlamalarda tavsiye edilen bitki koruma ürünleri ile devam edilebilir. Yıl içerisinde üç ilaçlama yapılmalıdır” sözlerini kullandı.

 

KİMYASAL MÜCADELE

Ersoy, “Külleme hastalığı ilçemizde de son yıllarda fındık bahçelerinde görülmekte ve ekonomik zarar eşiğinden fazla zarar yapmaktadır. Fındık bahçeleri genellikle birbirine yakın olduğundan hastalık ve zararlı mücadelelerinde tam başarı sağlanabilmesi için tüm bahçelerin aynı dönemde mücadele yapması önemlidir. Fındık Gal Sineği ve Fındık Yaprak Deleni zararlılarına karşı kimyasal mücadele yapılabilir. Kimyasal mücadeleye başlamadan önce, ilaçlamayı gerektirecek yoğunlukta zararlı bulunup bulunmadığını tespit etmek için bir ön sayım yapılmalıdır. Kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.