Külleme hastalığına dikkat

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bahçelerindeki külleme hastalıklarına dikkat çekti. Ersoy, “Havaların ısınmasıyla birlikte fındık bahçelerinde külleme hastalığı görülmeye başlandı” dedi.

 

ÇİFTÇİLERİN KORKULU RÜYASI

Havaların ısınmasıyla birlikte fındık bahçelerinde Külleme hastalığı görülmeye başlandığını belirten Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Çiftçilerin korkulu rüyası külleme hastalığı bahçelerde görülmeye başladı. Hastalık etmeni bir fungus (mantar) olup ilkbaharda normal büyüklüğünü almış fındık yapraklarını enfekte ederek hastalığı başlatır. Hastalık, yaprak, yaprak sapı, meyve, zuruf ve genç sürgünlerde, un, pudra serpilmiş gibi bir görüntü şeklinde görülür” ifadelerini kullandı.

GÖZ ARDI EDİLMEMELİ 

Fındıkta ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar yapmaya başlayan külleme hastalığına karşı mücadelenin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Ersoy, “Hava rutubeti ve sıcaklığa bağlı olarak artış gösteren hastalığa karşı önlem alınmadığı takdirde hızla yayılıyor. Hastalık, bitkinin yapraklarını kapladığı için, fotosentezi olumsuz etkilemektedir. Buna bağlı olarak bitkilerde bodur kalma, dokuların erken yaşlanması, yapraklarda bozulma, gelişememe, renk değişimleri, kıvrılma ve vaktinden önce dökülmeler görülmektedir” dedi.

HASTALIĞIN ZARARLARI

Külleme hastalığının zararları hakkında bilgi veren Ersoy, “Meyveler küçük kalır, ayrıca yeterli iç dolduramazlar. Neticede de hem verim hem de kalite de düşüşler görülür. Bahçelerde yaz döneminde yabancı ot temizliği yapıldıktan sonra, kimyasal mücadele uygulaması yapılması enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırmada yararlı olacaktır. Bahçelerde iyi bir güneşlenme ve hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Kimyasal mücadele ile birlikte filiz alma, budama ve yabancı ot temizliği gibi kültürel önlemler zamanında ve tekniğine uygun olarak yapılmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.