Karasu

Kul kınadığını yaşamadan ölmezmiş

Kul kınadığını yaşamadan ölmezmiş

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bir basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, Ak Parti’nin deprem konusunda daha önce dile getirdiği aksaklıkların bugün yaşananların aynısı olduğunu söyleyerek, “Kul kınadığını yaşamadan ölmezmiş. Ne koyarsan aşına o gelir kaşığına” dedi.

 

Ar damarı çatlamış demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mayıs 2003’te Bingöl’de meydana gelen ve 176 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından yaptığı açıklamada kullandığı ifadeleri dile getiren CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, Milli Görüş gömleğini çıkarıp yeni bir siyasi yola giren Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması şu şekildeydi: ‘Yeraltında fay kırıklarından önce bağışlayın söylemek zorundayım, kırılan ar damarlarıdır. Malzemeden çalmanın arkasında ahlak hırsızlığı, demokrasiden çalmak, hukuk kapkaççılığı, siyaset yankesiciliği ve kamu yönetimi kalpazanlığı yatmaktadır. Bu olay, kamu otoritesinin devlet imkanlarını nasıl kullandığını bütün çıplaklığı ile ortaya koymuştur. Olay kader diye geçiştirilemez. 17 Ağustos depreminden sonra TBMMde deprem araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon 38 öneride bulundu. Hükümetin neler yapıp neleri yapmadığı işte ortada. Sorun, sadece inşaat malzemesi çalmaya indirgenemez.’ Taze başbakanımız iktidarının 48. gününde açık şekilde siyaset yaparak doğruyu söylemiş. Neden söylemesin, 48. günlük iktidarı kim, nasıl ve ne şekilde depreme karşı önlem almamakla suçlayabilir ki” dedi.

Şartlar değişti

“Ama şimdi öyle mi! O günün taze Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün kendisini destekleyenlerin gözünde asrın lideri(!) olmuş, asrın felaketi olarak tanımlanan deprem sonrasında ‘Olanlar oldu. Bunlar kader planının içerisinde olan şeyler’ diye açıklama yapıvermiş” diyen Başkan Süt, “Evvel zaman içinde kader diye geçiştirilemeyecek olan olaylar, bu günlerde kader planı içinde kabul ediliyor.  İlk olarak Ekim 2022’de Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciası sonrasında sığınılan ‘kader planı’ tanımına ilişkin olarak asrın liderimiz ‘Birileri bununla dalgasını geçebilir ama önemli değil, biz kader planına inanmış insanlarız. Kader planına da inandığımız için bunun ne dünü, ne bugünü, ne yarını hiçbir zaman ne yapmayacaktır, olmayacaktır. Bunlar her zaman olacaktır, bunu da bilmemiz lazım’ şeklinde açıklamada bulunmuş idi” dedi.

Siyaset yapmak boynumuzun borcu

“Geldiğimiz noktada siyaset yaparak doğruyu söylemek biz siyasetçilerin boynunun borcudur” diyen CHP İlçe Başkanı Süt, “Hiç kimse bize böyle bir günde siyaset yapmayın diyerek,  1999 Marmara Depreminden sonra kapsamlı bilimsel çalışmalar, fay hatları ve yapılaşma kriterleri için hazırlıkları başlatılan Fay Yasası’nı 2002 de rafa kaldıran, 2020 Elazığ depreminden sonra yeniden vaat edilmesine rağmen 3 yıldır rant ve kazanç hırsı uğruna tozlu raflara tekrar terk eden, beton ekonomisi, inşaat ve rant lobisinin devreye girmesiyle deprem toplanma alanlarını bile imara açan, Konut-inşaat alanındaki kuralsızlık, denetimsizlik, disiplinsizlik karşısında müteahhitlik sektörünü yasal çerçeveye alacak düzenlemeler için adım atmayan, 2020de yaptığı düzenleme ile TMMOBnin, Mühendis-Mimar Odalarının kamusal denetim yetkisini kaldıran, mevzuata aykırı, imar planlarının dışına çıkılarak rant amaçlı uygulamaları periyodik olarak çıkartılan imar afları, imar barışı düzenlemeleriyle hazineye para gelecek diye yasallaştıran, yurt dışında yükümlendikleri işlerde sıkı kurallara tabi tutulan müteahhitleri yurt içinde tabi olduğu yönetmeliklere, yapı denetim kurallarına, depreme dayanıklılık kriterlerine, imar mevzuatına, ruhsat ve iskan raporlarıyla ilgili koşullara göre tam olarak ödünsüz şekilde denetlemeyen, kentsel dönüşüm uygulamalarını boş arazilere yaparak Türkiye genelindeki 6 milyon civarında riskli yapı stoğunu ortayan kaldıracak projeleri hayata geçirmeyen, doğayı ciddiye almayan, bilimi, tekniği önemsemeyen, bilim insanlarının uyarılarını hiçbir şekilde dikkate almayan, çalışanları teknik bilgiye ve eğitime sahip olması gereken kamu kurum ve kuruluşlarını liyakatsiz kadrolara açan, 1999 Depremi’nde getirilen geçici deprem vergisini kalıcı hale getirerek bütçeye aktaran ve duble yol yapımında kullanan ve 20 yılda depreme karşı bir şey yapmayan, 1 yılda 10 ili sıfırdan yeniden inşa edeceğini söyleyerek, her şeyini kaybetmiş yurttaşların tepkisini frenleme gayretine giren ve acılarını seçim uğruna istismar eden saray iktidarının ekmeğine yağ sürmemizi istemesin” diye konuştu.

Sıradanlaştırılıyor

Depremde yaşananların sıradan ifadelerle normalleştirildiğini de söyleyen Başkan Süt, “Yaşananları ‘Olanlar oldu’ denilerek geçiştirilen, fıtrat, kader planı’ diye sıradanlaştırılan olayda, yazının kaleme alındığı an itibariyle maalesef 30.000 yurttaşımız hayatını kaybetti, 80.000 yurttaşımız yaralandı. 1999 Depremi’nde getirilen geçici deprem vergisini kalıcı hale getirerek bütçeye aktaran ve bugüne değin 88 milyar TL para toplayan iktidar, bu para ile 20 yıllık iktidarında 1.300.000 depreme dayanıklı konut üretebilir idi. Şimdi düşünelim, üretilmesi mümkün 1.300.000 depreme dayanıklı konutun sadece 10 bin tanesi Kahramanmaraş depremlerinden etkilen 10 ilimizde inşa edilmiş olsa idi bu gün yitirdiğimiz kaç yurttaşımız aramızda olurdu. Sonuç olarak, liyakatsiz yönetim, tedbirsizliğin, öngörüsüzlüğün, yolsuzluk ve yapılan usulsüzlüklerin kurbanlarına ‘şehit’ diyerek yurttaşın maneviyatını sömüre dursun, eğer bugün bizler bu işin siyasetini yapmaz isek, gelecekte gerçeklemesi beklenilen felaketlerin altında kalırız. Allah(CC) muhafaza ekonomik yıkım bir yana, ülke bağımsızlığımızı kaybederiz” şeklinde konuştu.

Bunu hak etmiyoruz

Deprem ve sonrasında yaşananları Türk Halkının hak etmediğini de söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Osman Gazi’ye ‘Ey oğul, insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ diye öğüt veren Şeyh Edebali’nin düşünce dünyasında olduğu gibi asıl hayati olan, kader planları ve şehitlik söylemleriyle insanlarımızın avutulması, acılara alıştırılması değil, yaşatılmasıdır! Son söz olarak, güzel ülkemiz ve fedakar yurttaşlarımız kendisine reva görülen bu yaşamı hak etmiyor. Olağanüstü bir mücadele ve büyük yokluk içinden kurulan bu Cumhuriyette değil 80 milyon 250 milyon kişi güvenli konutlarda mutlu, huzurlu ve dünya standartlarında yaşayabilir” ifadelerini kullandı.

 

Aykut Süt, bugün yaşananları hak etmediğimizi ifade etti.