Gündem

Kök çürüklüğü hastalığı

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgilendirmeye devam ediyor. “Kök çürüklüğü fungal (mantari) bir hastalıktır” diye belirten Ersoy, “Kök çürüklüğü hastalığına karşı kültürel önlemler alınmalıdır. Bulaştığı dallarda müdahale edilmediği taktirde yayılarak ocağı, hatta tüm bahçeyi kaplayabilir” dedi.

 

KÜLTÜREL ÖNLEM ALINMALI

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgilendirmeye devam ediyor. Ersoy, “Fındık bahçelerinde son yıllarda yayılımı hızla devam eden kök çürüklüğü hastalığına karşı kültürel önlemler alınmalıdır. Kök çürüklüğü fungal (mantari) bir hastalıktır. Dalların kök bölgesinde ocak içinde şapkalı mantar oluşumu şeklinde de belirti gösterebilir. Bulaştığı dallarda müdahale edilmediği takdirde yayılarak ocağı, hatta tüm bahçeyi kaplayabilir. Kökte oluşan mantarlar ayakla ve ya elle koparılarak bahçe içine kesinlikle yayılmamalıdır. Hastalığın bulunduğu dallar kökten kırılarak kopmaktadır. Hastalıkla mücadelede hastalığın yayılımını engelleyici tedbirlere dikkat edilmelidir. Yağmur suları ile diğer ocaklara hastalığın bulaşmasını önlemek için ocakların etrafına havuz sistemi şeklinde yükseltme yapılabilir” diye belirtti.

 

SÖNMEMİŞ KİREÇ UYGULAMASI

Hastalıklı dalları budadığımız budama aletini mutlaka çamaşır suyu ve su karışımı olan su ile dezenfekte ederek diğer sağlıklı dalların kesilmesi yapılmalıdır” diyen Ersoy, “Kimyasal mücadele olarak hastalığı durdurmak için kök bölgesine göztaşı veya borda bulamacı uygulaması yapılabilir. Ocaktaki tüm dallar kök çürüklüğü hastalığı ile bulaşık ve kurumuş ise tüm dalları kökten çıkararak topraktaki kök parçaları temizlenir ve sönmemiş kireç uygulaması yapılabilir. Hastalık toprak kökenli olduğu için bulaşmaların topraktan tam olarak kaybolması ve yeni dikilen bitkiye bulaşmaması için beş yıl hastalıklı bölgeye bitki dikilmemelidir” ifadelerini kullandı.

 

YAPRAK ÖRNEKLERİ ALINABİLİR

Açıklamasına devam eden Ersoy, “Fındık bahçelerinde gübreleme amacıyla yaprak örneği alınmaya devam edilebilir. Yaprak örnekleri Temmuz ayı ikinci yarısından Ağustos ayı sonuna kadar alınabilir. Ortalama 80-120 adet o yılın taze sürgünlerinden deforme olmamış yaprak örnekleri alınır. Fındık ocakları kontrol edilerek fındık teke böceğine karşı mekanik mücadeleye de devam edilebilir” dedi. Ersoy, “Uç sürgün kurumalarının iyice belirginleştiği Temmuz ayı ortalarından yaprak dökümüne kadar olan süre içinde ise zarara maruz kalmış tüm sürgünler budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Yabancı ot temizliğine de devam edilebilir” şeklinde konuştu.