Kocaali

Kocaali’ye yatıran kazanır

 

Kocaali’de en güçlü sektörlerden biri olan emlak sektörünün dünü, bu günü ve yarınını Kocaali Emlakçılar Derneği Başkanı İsmail Demir ile masaya yatırdık. Gazetemiz Sakarya Kuzey’e, Kocaali’de emlak sektöründe faaliyet gösteren firmaların sorunları ve beklentileri ile ilgili röportaj veren Demir temsilcimiz Erman Cinasoğlu’nun sorularını içtenlikle yanıtladı. Kocaali’de sektörün ekonomik kriz dönemlerinde bile büyümeye devam ettiğini belirten Başkan İsmail Demir “Kocaali gönül rahatlığıyla yatırım yapılabilecek bir yer. Birikimlerini Kocaali’de yatırıma dönüştüren kazanır” dedi.

 

İSMAİL DEMİR KİMDİR?

1971 karasu doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Evli ve üç çocuk babasıyım.

EMLAK SEKTÖRÜ İLE TANIŞMANIZ NASIL OLDU?

Emlak sektöründe olan ve müteahhitlik yapan bir akrabam sayesinde tanıştım. Onun şirketinde boş zamanlarımı değerlendirmek amacıyla başladım. İlk başlarda hobi gibiydi sonra işe bakışım çok değişti. Alıştım, sevdim ve hiç bırakmadım.

 

KAÇ YILDIR SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTERİYORSUNUZ? FAALİYET ALANLARINIZ NELERDİR?

21 yıldır sektörün içindeyim. emlak alım satımı, inşaat ve gayrimenkul yatırım danışmanlığı alanlarında faaliyet gösteriyoruz.

 

KOCAALİ’DE EMLAK SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ HAKKINDA NE SÖYLERSİNİZ?

Kocaali’de yaklaşık 20-25 yıl öncesine kadar çevresindeki birçok ilçeye nazaran çok daha hızlı gelişen sektör, sonra durağan bir sürece girdi. Zamanında bilinçli adımlar atılamadığı için sektörün gelişimi sekteye uğradı. Ve uzun süre bu şekilde devam etti. Son 5-6 yıldır ciddi bir ivmelenme söz konusu. Yerli ve yabancı yatırımcılarımızın ilçeye olan ilgisi arttı. Buna bağlı olarak sektörün kısa ve orta vadede çok daha iyi yerlere geleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü hızla büyüyen ve sürekli kendini yenileyen bir sektör.

 

KOCAALİ’DE EMLAK SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ EĞİTİM VE BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ NE DURUMDADIR?

Kocaali de zaman zaman emlak odaları ve esnaf odalarının eğitim kursları düzenleniyor. Firmalarımız gerek bireysel olarak gerekse dernek çatısı altında bunlara katılım sağlıyor. Ayrıca firmalarımızın da kendi bünyelerinde eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri var. Yenilikleri takip edip mümkün olan en kısa sürede uygulama bağlamında hayata geçirmeyi amaçladığımız bir süreçteyiz. Bunu yolu da eğitimden geçiyor.

 

KOCAALİ’DE EMLAK SEKTÖRÜNDE KAÇ FİRMA BULUNMAKTADIR?

Kocaali de derneğimize kayıtlı olarak faaliyet gösteren 25 tane firmamız mevcut. Ancak derne kayıtlı olmayanlar, ilçede şube olarak faaliyet gösterenler ve ulusal firmaların şubeleri ile birlikte bu sayı yaklaşık 70 civarında. Kocaali’de sektörün ne kadar değerli olduğunu göstermesi açısından oldukça önemli bir rakam.

 

EMLAKÇILAR DERNEĞİ’NİN KURULUŞ AMACI VE FAALİYET ALANI İLE İLGİLİ NE SÖYLERSİNİZ?

İlçemizde bağımsız faaliyet gösteren firmalarımızı bir çatı altında toplayıp sorunlarımızın çözümü için ortak hareket edebileceğimiz ortak bir platform oluşturmak, ayrıca ilçemize yatırım yapmayı düşünen vatandaşlarımıza daha kaliteli ve sağlıklı hizmet vermek için kurulmuş bir denektir. Bunun altında sektörel eğitimler, reklam ve tanıtım faaliyetleri gibi birçok alt başlık bulunmaktadır.

KOCAALİ’DE EMLAK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI NELERDİR?

İmar uygulamalarından kaynaklı bir takım sorunlarımız var. Ruhsat ve iskan konusunda bazı sıkıntılarımız var. 18 uygulaması ve kıyı kenar kanunundan kaynaklı sorunlarımız var. Bundan dolayı gecikmeler yaşanıyor. Bu aynı zamanda yatırımları da geciktiriyor, süreci uzatıyor. İlçemize kısa vadede yatırım yapmayı düşünen yatırımcı bu gecikmelerden dolayı daha hızlı yatırım yapabileceği yerlere yöneliyor. Ancak bunun geçici olduğunu ve önümüzdeki süreçte peyderpey çözüleceğini biliyoruz.

 

 

KOCAALİ’DE EMLAK SEKTÖRÜNE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE KATKISI NE DURUMDADIR? KOCAALİ EMLAKÇILAR DERNEĞİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE NE GİBİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTEDİR?

Kocaali de emlak firmaları ve emlakçılar derneği ilçemize katkı sağlayacak eğitimden kültüre, spordan sanata kadar birçok alanda aktif durumdadır. Sadece emlak ve inşaat alım satımı değil sosyal sorumluluk projelerinde de elimizden gelen katkıyı sunuyoruz. Konser, organizasyon, sportif faaliyetler veya diğer halka açık programlarda maddi manevi destekten kaçınmıyoruz. Maddi durumu iyi olamayan ailelerimize ve özellikle çocuklarımızın eğitimine çok önem veriyoruz. Eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla burslar veriyor ve bunları firmalarımızın ortak katkıları ile yapıyoruz. Tabi firmalarımızın emlakçılar derneği haricinde kendi özel destekleri de mevcut.

 

TURİZM SEKTÖRÜ VE EMLAK SEKTÖRÜ ARASINDAKİ BAĞLANTIYI ÖZETLER MİSİNİZ?

Emlak sektörü ilçenin reklam yüzüdür. Biz de reklam ve tanıtım firması gibi çalışıyoruz. Sadece tanıttığımız ürün değil ilçemizdeki tarihi ve kültürel değeri olan yerlerin de tanıtımını yapıyoruz. Yatırımcılarımızı ilçemize davet edip onları ağırlayarak ilçemiz turizmine bir anlamda katkı sağlıyoruz. Ayrıca satışlarımızın ciddi bir bölümü ilçemize tatil amaçlı gelen misafirlerimize buraya günübirlik gelen, konaklama tesislerinde konaklayan veya akraba yanına tatil amaçlı gelen vatandaşlarımıza yapıyoruz. İlçenin doğasını ve kültürel yapısını beğenerek buraya yatırım düşünen vatandaşlarımıza ciddi satışlar yapıyoruz. Dolayısı ile bu iki sektör iç içe.

 

KOCAALİ’DE EMLAK SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN TANITIM VE SATIŞ POLİTİKASI İLE İLGİLİ NE SÖYLERSİNİZ?

Bireysel olarak kendi siteleri üzerinden kurumsal siteler üzerinden portföylerine ekleme yaparak satış politikalarını uyguluyorlar. Biz de dernek olarak ortak bir havuz oluşturarak bu anlamda yeni bir adım atmayı ve arz talep dengesini sağlamak için yeni bir boyuta geçmeyi planlıyoruz. Dernek olarak yapacağımız her tanıtım faaliyetinde en az ürünümüz kadar ilçemizi de tanıtmayı prensip edindik. Derneğimiz çatısı altında faaliyet gösteren her firma gerek sanal ortamda olsun gerekse basında olsun kendi firması veya elindeki üründen önce Kocaali’yi ön planda tutuyor. Önce Kocaali’nin sonra ürününün tanıtımını yapıyor.

 

 

KOCAALİ’DE EMLAK SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE SOSYAL PLATFORMLARDAKİ HAKİMİYETİ KONUSUNDA NE SÖYLERSİNİZ?

Çağımızın en önemli iletişim aracı internet ve teknoloji. Firmalarımız da bu gelişime ayak uyduruyor. Özellikle sosyal medya kullanımı konusunda ciddi mesafe kat ettik. Ancak çok hızlı gelişen sosyal ortama aynı hızla ayak uydurabilmek biraz zor. Bu anlamda eksiklerimiz var ama mümkün mertebe bunları gidereceğiz. Yine sektöre özel kullandığımız portalların kullanımı çok önemli. Bunun için de tapu, belediye, kadastro ve harita mühendisleri gibi uzmanlarımızın katılımlarıyla portalları etkin ve verimli kullanma eğitimleri düzenleyeceğiz.

 

KOCAALİ’DE MÜLK SATIŞININ ARSA, DAİR VE YAZLIK BAĞLAMDA YÜZDELİK DAĞILIMI NASILDIR?

İlçemizin son yıllarda en fazla gelişen bölgesi sahil kesimi. Dolayısı ile bu satışlara da yansıyor. Turizm ve tatil odaklı satışlarımız ağırlıkta. Yüzdelik olarak bakacak olursak yüzde 30 daire, yüzde 30 arsa ve yüzde 40 yazlık şeklinde diyebiliriz.

 

KOCAALİ’DE EMLAK VE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN KISA ORTA VE UZUN VADE İÇİN BEKLENTİLERİ NELERDİR?

İmar konusundaki belirsiz alanlardaki sıkıntıların bir an önce çözümlenmesi, 18 uygulaması konusundaki sorunların çözülmesini ve diğer ruhsat iskan gibi süreci uzatan sorunlarının çözülmesini bekliyoruz. Bizler de firmalar olarak kendimizi güncel şartlara hazırlıyoruz. Tabi ekonomik şartlar da çok önemli. Kur ve sarf malzeme maliyetlerindeki aşırı dalgalanama sektörü olumsuz etkiliyor. Önümüzdeki süreçte sorunlarımızın çözümü ve hizmet şartlarımızın daha da iyileşmesi ile birlikte fiyatların da dengeye oturması sektörümüzün daha hızlı gelişmesini sağlayacak.

 

KOCAALİ’DE ALTYAPI YATIRIMLARININ SEKTÖRE ETKİSİ NE DURUMDADIR, SEKTÖRÜN BEKLENTİLERİ NELERDİR?

Kocaali de altyapı konusunda neredeyse hiç sorunumuz yok diyebiliriz. Kocaali Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi son yıllarda çok ciddi yatırımlarla Kocaali’deki sorunu büyük ölçüde çözdü. Sadece belli başlı yerlerde yağmur suyu deşarjı konusunda sıkıntı yaşanıyor. Elektrik, su, kanalizasyon doğalgaz internet gibi hizmetlerde ise yüzde yetmişleri aşmış durumdayız. Bu hizmetlerin sağlam olması yatırımcının bölgeye bakışını ciddi oranda etkiliyor. Altyapı hizmetleri ne kadar iyi ise emlak sektörü de o kadar güçlü hareket ediyor. Kocaali’de de sektörü destekleyen en ciddi yatırımlar altyapı yatırımları.

SOSYAL AKTİVİTE VE ORGANİZASYONLARIN EMLAK VE İNŞAAT SEKTÖRÜNE ETKİSİ VAR MIDIR? VARSA NE DURUMDADIR?

Özellikle belediyemiz bu konuda çalışma gayreti içinde. Geçmişte iki yılı aşkın süre pandemi şartlarından dolayı yapamadığımız organizasyonlar yeniden yapılmaya başlandı ve yenileri ekleniyor. Yakın geçmişte uluslararası kalkan festivali yapıldı, motokros etkinliği yapıldı. Yine birçok konser ve organizasyon yapıldı. EMİTT gibi ulusal ve uluslararası turizm fuarlarına katılım sağlandı. Bu sayede ilçeye dışarıdan binlerce misafir geldi. Burada konaklama ve burayı tanıma fırsatı buldular. Bunların içinde birçok vatandaş burada yatırım yaptı ve yılın belli bir dönemini tatil için Kocaali’de geçiriyor. Aynı zamanda ilçemizin turizm elçisi oldular. Bizde bu tür organizasyonlara bu nedenle destek oluyoruz. Çünkü emlak sektörü, turizm sektörü ve bu organizasyonlar bir bütün olarak değerlendirilebilir. Sonuçta o insanların ilçeye katkısı emlak ve inşaat sektörü üzerinden oluyor.

 

PEKİ YA DEMİR GAYRİMENKUL? NE ZAMAN KURULDU? KAÇ YILDIR SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTERİYOR?

20 yılı aşkın süre önce hobi amaçlı başladık, işi öğrendik, benimsedik, sevdik ve daha fazla öğrenmek için gayret ettik. Yeterli bilgi ve beceriye sahip olup çevreyi de sağladıktan sonra 2005 yılında Demir Gayrimenkul’ü kurduk 17 yıldır kesintisiz hizmet veriyoruz

 

REKLAM VE TANITIM FAALİYETLERİ NE DURUMDADIR? BU FAALİYETLERDE İLÇENİN PAYI NEDİR?

Demir gayrimenkul olarak firmamıza özel reklam ve tanıtım faaliyetlerini, özelikle sosyal platformlar üzerinde yapıyor ayrıca yerel basın yoluyla bunu destekliyoruz. İlçemizde veya hangi ilçede hizmet verdiği fark etmeksizin özellikle yerel basına görsel reklamlar, röportajlar vererek hem firmamızın hem de ilçemizin tanıtımına katkı sunuyoruz. Şu ana dek İstanbul başta olmak üzere birçok yakın metropolde yerel gazetelere reklam ve ropörtajlar verip tanıtımlar yaptık. Her birinden ciddi dönüşler aldık. Az önce de söylemiştim. Emlak işi ilçenin reklam ve tanıtım işidir. Emlak sektörü eşittir reklam sektörü. Ürünlerimizden önce ilçemizin tanıtımını yapıyor ve buna önem veriyoruz.

 

HEDEF KİTLENİZ NEDİR? NASIL ULAŞIYORSUNUZ?

Özellikle yakın il ve ilçeler başta olmak üzere birikimlerini emlak ve inşaat sektöründe değerlendirmek isteyen herkes hedef kitlemiz. Gerek al-sat, gerekse uzun vadeli yatırımlarda olsun Kocaali çok kazandıran bir ilçe ve önümüzdeki süreçte de yatırımcısına çok güzel kazançlar vadediyor. Bu bizim için bir avantaj olduğu kadar yatırımcı için de fırsat. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen herkesi hedef kitle olarak görüyoruz. Sosyal medya, reklam ve tanıtımın yanı sıra birebir görüşmelerle kendilerine sektörümüzü ve ilçemizi anlatıyoruz.

 

SON OLARAK SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARA VE KOCAALİ’DE YATIRIM YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

İlçemizin geleceği parlak. Çok daha iyi yerlere gelecek gelişip büyücek. Bu da yatırımlarla olacak. Liman, Karadeniz Sahil Yolu, Tren Yolu projeleri var. Bunlar ilçeye katkı verecek aynı zaman da ticari amaçlı yatırımların da yolunu açacak. Vatandaşlarımız korkmadan çekinmeden ilçemize yatırım yapabilirler. Kocaali deki emlak sektörü yakın geçmişteki ekonomik kriz dönemlerinde bile büyümesini sürdürdü. Tüm piyasalarda çekilme yaşanırken Kocaali’de emlak ve inşaat sektörü hız kesmedi. Dolayısı ile hem yatırıma müsait geniş alanları olan ve gerek altyapı gerekse proje aşamasında olan üstyapı çalışmaları ile geleceğe dair hızlı gelişim sinyali veren Kocaali, gönül rahatlığıyla yatırım yapılabilecek bir yer. Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaali Sahil Projesi, hemen yanı başımızdaki Melen Projesi, Maden Deresi ve Çamdağı Projesi gibi ilçeye değer katan projeler sektörü güçlendiriyor aynı zamanda yatırımların değerini artırıyor.

 

Firmalarımızla ise gerek derneğimiz üzerinden gerekse birebir ulaşarak irtibat halindeyiz. Kendilerinden beklentimiz, reel şartlara uygun fiyat politikasıyla ilçemize gelen yatırımcıyı cezbederek onlara ürün satmaları ve satış sonrasında da hizmet verebilmeleri. Ayrıca yeni yatırımcılar gelebilmesi için alternatif projeleri devreye almalarını bekliyoruz. Emlakçılar olarak bizler ne kadar iyi çalışır ne kadar kaliteli hizmet sunarsak, yatırımcılarımızı ne kadar memnun edersek ilçemize olan yatırım da o kadar artar. Yatırımın artması demek, ilçenin topyekün kalkınması demektir. Bireysel yatırımların artması beraberinde daha fazla devlet yatırımını getirir. Sosyoekonomik şartlarımız iyileşir. Dernek olarak amacımız daha güçlü ve daha gelişmiş bir Kocaali için üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmektir. Üyelerimizden ve üye olmayan tüm meslektaşlarımızdan bu bilinçle ve özveriyle çalışmaya devam etmelerini istirham ediyoruz.