Gündem

Kocaali’de seferberlik sürüyor

Kocaali’de seferberlik sürüyor

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından bölgedeki yaralar sarılmaya çalışılırken depremin ilk saatlerinden itibaren adeta seferberlik ilan eden Kocaali’de kampanyalar devam ediyor. Bir taraftan afet bölgesine el uzatan Kocaali halkı diğer taraftan da ilçeye misafir gelen afetzedeleri ağırlıyor.

Tırlar dolusu

6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta sabah saat 04:17’de meydana gelen 7,7 şiddetindeki ilk depremin ardından bölgeye yardım eli uzatmak için harekete geçen ve adeta seferberlik ilan eden Kocaali’de desteğin ardı arkası kesilmiyor. Depremin ilk gününden bu yana sürdürülen ayni yardım kampanyaları kapsamında ilçedeki hayırseverler ve vatandaşların bağışlarıyla toplanan acil ihtiyaç malzemeleri yüzlerce tonu aştı. İçerisinde yiyecek, giyecek, temizlik ürünleri, elektrikli elektriksiz ısıtıcılar, yatak ve battaniyeler, odun, kabuk, kömür gibi yakacak malzemelerinden sokak hayvanları için mamalara kadar yüzlerce ton malzeme taşıyan yaklaşık 20 tır ihtiyaç malzemesi bölgedeki afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere deprem illerine sevk edildi.

Limit yok

Bölgeye gönderilen ihtiyaç malzemelerinde büyük destekte bulunan Kocaali halkı ve esnafı nakdi yardımda da yardımseverliğini gösterdi. Depremin ardından geçen 11 günlük süreçte kayda geçen 3 Milyon 105 Bin 375 Lira Kocaalili işadamları, ilçe esnafı ve halk tarafından AFAD’a ait resmi yardım hesaplarına aktarılırken içinde bulunduğumuz hafta itibariyle bu rakam yaklaşık 3,5 Milyon Lira’ya ulaştı. Öte yandan geçtiğimiz hafta için yüzlerce televizyon kanalı tarafından düzenlenen ve ortak yayınlanan Türkiye Tek Yürek Kampanyası kapsamında Kocaali’den direk bağış ve sms yolu ile yüzbinlerce liralık bağışta bulunuldu.

Misafirlerimiz var

Kampanya kapsamında yardımların toplanıp bölgeye sevk edilmesi için kullanılan ve yardım toplama noktası ilan edilen Kocaali Anadolu İmam Hatip Lisesi Kapalı Spor Salonu aynı zamanda ilçeye deprem bölgesinden gelen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal markete dönüştürüldü. Depremin üçüncü gününden itibaren Kocaali’ye çok sayıda vatandaş misafir olarak geldi. Kocaali halkı tanıdıkları aracılığı ile ilçeye gelen misafirlerine kucak açtı. Kocaali’ye şu Pazartesi günü itibariyle 60 aile ve toplamda yaklaşık 300’e yakın vatandaş deprem bölgesinden misafir olarak geldi. Pandemi sürecinde hayata geçirilen sosyal destek ekipleri kendiliğinden yeniden harekete geçti. Kocaalili yardımseverler misafir ailelerin ihtiyaçlarını konakladıkları evlerde karşılarken, sosyal marketin kapıları da ardına kadar açıldı. Yardım tırlarına konulmayan yiyecek giyecek temizlik ürünleri gibi ihtiyaç malzemeleri türlerine göre tasnif ediliyor. İlçede afet bölgesinden gelen misafirler Kocaali Anadolu İmam Hatip Lisesi Kapalı spor Salonu’nda oluşturulan sosyal markete giderek ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayabiliyor.

Misafirlere özel

Aynı zamanda Kocaali Kaymakamlığı ve Kocaali Belediyesi’nin iş birliği ile başlatılan yardım kampanyası için çağrı da devam ediyor. Bölgedeki milyonlarca insanın ihtiyacının karşılanması için açıklanan resmi yardım hesaplarına nakdi yardımlar devam ediyor. Birçok ilçe esnafı günlük kazançlarını veya kazançlarının bir bölümünü AFAd’a ait hesaplara aktarıyor. Yardım seferberliğine ilçe esnafı da büyük katkı veriyor. Ayni ve nakdi yardımda sınır tanımayan ilçe esnafı ilçeye deprem bölgesinden gelen misafirler için de özel kampanyalar düzenliyor. Birçok esnaf kendi mesleği kapsamında ücretsiz gıda ve giyim alışverişine, ücretsiz yemekten ücretsiz traşa kadar kampanyalar düzenliyor. Birçok işletmenin camlarında kampanyalara ait afişler bulunuyor. Misafirler ilçede kendilerine sunulan tüm imkanların yanı sıra esnafların özel kampanyalarından da yararlanabiliyor.

Destek devam

İlçede yapılan yardım çalışmalarının yanı sıra Kocaalililerin bölgedeki faaliyetleri de aralıksız sürüyor. İlçeden yüzlerce gönüllü vatandaş destekte bulunmak üzere bölgede bulunuyor. Bu kapsamda ilçedeki idarecilerden esnafına iş adamlarına kadar yüzlerce vatandaş bölgede çalışmalara detsek verdi. Ak Parti Kocaali İlçe Başkanlığı da il başkanlığının düzenlediği program kapsamında 16 ilçenin yönetim kurulu üyelerine katılan kalabalık bir ekiple afet bölgesine giderek vatandaşlarla bir araya geldi. Çalışmalara destek verdi. Depremin ilk günü Kocaali’den bölgeye giden arama kurtarma ekipleri ve bazı araçlar yaklaşık on günü aşkın zorlu mücadelenin ardından görevlerini Samsun Havza Belediyesi arama kurtarma ekiplerine devrederek ilçeye geldi. Konuyla ilgili konuştuğumuz Belediye Başkanı Ahmet Acar AFAD koordinasyonu ile Kocaali Belediyesi’ne verilen görev bölgesindeki çalışmanın Havza Belediye ekiplerine devredildiğini, dönüşümde görev gelmesi halinde ekiplerin yeniden sevk edileceğini söyledi. Başkan Acar ayrıca beraberinde çevre ilçelerden belediye başkanları ile birlikte Salı günü afet bölgesine gitti.

Yardım eli

Kocaali’den deprem bölgesine ve afetzedelere uzanan yardım eli bunlarla sınırlı kalmadı. Kocaali Kızılay Şubesi kan ihtiyacının karşılanması için kan bağışı kampanyası düzenledi. 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda düzenlenen kampanya kapsamında gönüllü vatandaşlardan kan bağışı alındı. İHH Kocaali Şubesi yardım kampanyalarına destek vermek amacıyla kermes düzenledi. Bahçem Park’ta düzenlenen kermese Kocaali halkı ve esnaf ve idareciler yoğun ilgi gösterirken toplanan para resmi yardım hesaplarına aktarıldı. Bölgeye uzanan bir el de Kocaali Sivil Toplu Platformu’ndan geldi. Yardım kuruluşlarına aktarılan nakdi yardımların yanı sıra Sivil Toplum Platformu’nun çağrısı üzerine paydaşların yaptığı nakdi bağışlarla 50’yi aşkın çocuk için giyim alışverişi yapıldı. Bölgeye giden Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Şerif Sarı alınan giyim malzemelerini çocuklara dağıttı. Sarı ayrıca üç adet portatif izolasyonlu çadırı ilgililere teslim etti.