Gündem

Kocaali’de saatli çöp uygulaması

 

Kocaali Belediyesi pilot bölge olarak seçilen sahil bandında bulunan çöp konteynerlerini kaldırarak Çöp Saati Projesi’ni hayata geçirdi. Vatandaşlar çöplerini belirlenen saatlerde konteyner alanlarına bırakacak. Belediye ekipleri ayrıca, bölge sakinlerine 2500 adet çöp poşetini ücretsiz olarak dağıttı.

 

SAATLİ TOPLAMA

Kocaali Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma kapsamında ilçede pilot bölge olarak seçilen sahil şeridinde çöp konteyneri uygulaması sonlandırılarak Çöp Saati Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında ilçe merkez plajını da kapsayan sahil bandında evsel atıklar poşetlerle toplanacak. Yalı Mahallesi, Yayla Mahallesi, Alandere Mahallesi, Caferiye Mahallesi ve Kadıköy Mahallelerinin sahil bandında kalan kısımlarında vatandaşlar çöplerini belirlenen saatlerde konteynerlerin bulunduğu alanlara kapalı çöp poşetleri ile bırakacak. Çöpler belediye ekipleri tarafından planlanan saatlerde toplanacak. Çöpler, içinde Merkez Plajı’nın da bulunduğu Yayla ve Yalı Mahallelerinde Saat 09:00’da, Alandere, Kadıköy ve Caferiye Mahallelerinde ise Saat 10:00’da bırakılacak. Saate uymayanlar hakkında kabahatler kanuna göre ceza-i işlem uygulanacak. Proje ile ilgili çalışma yapan ve vatandaşları ziyaret ederek bilgilendiren belediye ekipleri, örnek olması amacıyla bir defaya mahsus olarak 2500 adet çöp poşeti ve broşür dağıttı.

 

YAYGINLAŞACAK

Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şanlı pilot bölge olarak seçilen sahil bandında uygulanmaya başlanan projenin tüm mahalleleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacağını söyledi. Şanlı “Ekiplerimizin uzun süredir üzerinde çalıştığı bir projeyi hayata geçirdik. Her açıdan vatandaşımızın yararına olacak bir çalışma. Bu proje ile şu an için yaklaşık 300 konteyneri kaldırdık. Ve bunların bakım, onarım, temizlik ve yenileme maliyetlerinden kurtulmuş olduk. Aynı zamanda toplama konusunda da zaman, gider ve iş gücü anlamında tasarruf sağlamış olacağız. Öte yandan gün boyu kalan atıkların sıcaklardan dolayı çevreye yaydığı pis koku, bundan dolayı oluşan haşeratlardan da kurtulmuş oluyoruz. Belirli saatlerde vatandaşların kapalı poşetlerle bırakacakları atıklar kısa sürede ekiplerimiz tarafından alınacağı için görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak. Bu, bölge sakinlerinin görüşünü de alarak hayata geçirdiğimiz bir projeydi. Bütün mahalleleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Proje sayesinde daha temiz Kocaali hedefliyoruz. Proje zaman, bakım gideri ve iş gücü maliyeti anlamında yıl bazında düşündüğümüz zaman Milyon Liralar düzeyinde tasarrufu olacak. Bu tasarrufları da yeni projeler üreterek vatandaşımıza hizmet yolunda kullanacağız” şeklinde konuştu.