Kocaali

Tarakçı ailesinden basın açıklaması

 

Kocaali ilçesinde son dönemlerde artış gösteren asayiş olayları toplumsal tepkiye neden oldu. Cuma namazı sonrası Kocaali Zafer Meydan’ında basın açıklaması yapıldı. Programda Kocaali’de huzur ve barış istiyoruz pankartları açıldı.

 

PANKARTLAR AÇILDI

Kocaali ilçesinde son dönemlerde artış gösteren asayiş olayları toplumsal tepkiye neden oldu. Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezinde yaşanan bazı yaralanmalı olayların ardından son olarak evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası hastaneye kaldırılan Kocaalili genç iş adamı Samet Tarakçı’nın hayatını kaybetmesi ise tepkinin sahaya yansımasına neden oldu. Yaşanan olayları Tarakçı ailesi, Cuma Namazı sonrasında 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda basın açıklaması yaparak kınadı. Yapılan basın açıklamasına bazı siyasi parti ilçe başkan ve temsilcilerinin yanı sıra daire ve kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. Açıklamaya yerel ve ulusal basından da çok sayıda basın mensubu yoğun katılım gösterdi. Açılan pankart ve dövizlerde huzur, barış ve kardeşlik ibarelerine yer verildi. Programda açıklama yapan Efdal Tarakçı, “İlçemiz Kocaali’de yakın tarihte ve günümüzde, sağlıklı düşünebilen, toplumsal huzurun ne anlama geldiğini idrak edebilen ve bu anlamda üzerine düşen sorumlulukları, yaşadığı her sosyal ortamda ifade ve davranışlarıyla gösterebilen, hiç kimsenin onaylamayacağı olaylara şahit oluyoruz” dedi.

 

TOPLUMU KAYGILANDIRIYOR

Tarakçı, “En son yaşanan olayda bir kardeşimiz aramızdan ayrıldı ve bu olaydan dört gün sonrada iki kardeşimiz ilçe merkezimizde yaralandı. Elbet bu konular artık devletin temel organlarından olan,  emniyet güçlerimizin ve adalet kurumlarımızın konusudur. Ancak Kocaali’de yaşanan olaylara yaptığımız açıklamayla kamuoyumuzun dikkatini çekmek istiyoruz. İlçemiz gençleri, hatta gençlik çağına yaklaşan çocuklarımızı, duyarlı hiçbir ferdin onaylamayacağı kötü alışkanlıklara, kurdukları tuzaklara düşüren yasa ve ahlak dışı davranan birey ve gurupların hedefinde olduğu görülüyor. Bu durum geleceğimiz adına toplumumuzu derinden kaygılandırmaktadır. Toplumumuzun bir başka kaygısı ise, ekonomik çıkar ve rant peşinde, kanun ve ahlak dışı hareket eden kişi ve gurupların varlığıdır” şeklinde konuştu.

 

GELECEK İÇİN ENDİŞELENDİRİYOR

İlçemizde yaşanan bu olayları, başta ailelerimiz olmak üzere her birimizi geleceğimiz için endişelendirmektedir” diye belirten Tarakçı, “Toplumumuzu derinden sarsan yaşadığımız konular ilçemizin sosyal ve ekonomik gelişimi için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. İlçemizin yakın tarihte yaşadığımız olaylar ve benzer konularla anılmasından son derece rahatsız edicidir. Yukarıda bir kısmını dikkatinize sunduğumuz son yaşadığımız konular bizi buraya, Kocaali Zafer Meydan’ına topladı. Buradan toplum olarak sesimizin ulaştığı her yere ifade ediyoruz ki; Kocaali’de huzurun ve kardeşliğin tam manasıyla temin edilebilmesi için yapılması gerekenler olduğuna inanıyoruz. Bunların başında ilçemizde yasadışı yapılanmalarla sürekli ve kararlı mücadele edebilmeli” ifadelerini kullandı.

 

FARKINDA OLMALIYIZ

Tarakçı, “Güvenlik kuvvetlerimiz karar alıcılar tarafından, uzman personel başta olmak üzere, araç gereçlerle güçlendirilmesi gerekmektedir. Başta ailelerimiz olmak üzere, toplumumuzu derinden sarsan olaylarla bir daha karşılaşmamak için ilçemizde yaşayan duyarlı insanlar ve ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan benzer sorunlarla karşılaşan fertler olarak bizler de sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Giden canları geri getiremeyiz ancak başka canların aramızdan ayrılmasına sorumluluklarımızı yerine getirerek engel olabiliriz. Bugün bir kardeşimizi kanun ve ahlak dışı yapılanmalar bizlerden kopardı. Toplum olarak dikkatli ve duyarlı olmazsak yarın bir başka yakınımızı bu yapılanmalar bizden koparabilir” dedi.

 

EN BÜYÜK DİLEĞİMİZ

Açıklamasına devam eden Eftal Tarakçı, “Bu bilinçle, etrafınızda, yaşadığınız bölgede anormal, olağan dışı bir durumla karşılaşıyor ya da gözlemlediğimizde, emniyet güçlerine geleceğimiz için bilgi vermekten çekinmemeliyiz” ifadelerini kullandı. Tarakçı, “Buraya toplanmamıza neden olan, Kocaali kamuoyunu sarsan olayları bir daha, ilçemizde ve ülkemizde yaşamamak en büyük dileğimizdir. Süreci başından beri titizlikle takip eden başta Valimiz olmak üzere, tüm kurumlarımıza, basına ve kamuoyuna saygıyla ifade ederiz” ifadelerini kullandı.