EğitimKarasu

Kızılay gönül işidir

 

Karasu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Kızılay Kulübü öğrencileri, Salı günü Kızılay Karasu Şubesi Başkanı Adem Ekşi’yi ziyaret etti. “Bu bir gönül işidir” diyen Başkan Ekşi, “Gözlerinizde ki heyecanı ve hevesi görüyorum. Bu bayrağı sizin gibi hevesli gençlere devretmek için can atıyorum” dedi.

 

KIZILAY’IN AMACI

Karasu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Kızılay Kulübü öğrencileri, Matematik Öğretmeni Süleyman Gültay ve Okul Müdür Yardımcısı Fatih Mustafa Arslanoğlu öncülüğünde Salı günü Karasu Kızılay Şubesi’ni ziyaret etti. Kızılay Karasu Şubesi Başkanı Adem Ekşi ve Kızılay Gönüllüleri Başkanı Zehra Türkoğlu Kuba, öğrencilere Kızılay’ın amacı hakkında bilgi vererek öğrencilere Kızılay bilekliği hediye etti. “Bugün bayraklar bizde yarın ise siz gençlerimizde olacak” diyen Başkan Ekşi, “1868 yılında kurulan Kızılay’ın ilk amacı, faaliyet alanı cephe arkasında yaralılara aş ve sağlık hizmeti sunmaktı. Daha sonra ise faaliyet alanları genişledi. Kızılay, ihtiyaç sahibi aileleri, öğrencileri tespit etmek amacıyla devletimizin kurmuş olduğu Aile ve Sosyal Yardımlar Politikası Bakanlığı’na bağlı sosyal yardımlaşma ve çalışma vakfıdır” ifadelerini kullandı.

 

DENETİM MEKANİZMASI

Başkan Ekşi, “Kızılay Karasu Şubemizde sevgi butiğimiz ve gıda marketi var. Burada ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza giysi ve gıda yardımı yapıyoruz. Tabi yardım vereceğimiz aileler Kaymakamlık tarafından değerlendiriliyor. Bir denetim mekanizması eşliğinde çalışıyoruz. Aile hak ediş aldıktan sonra yardımlarımızı sağlıyoruz. Yardım olarak verilen ürünlerimiz sıfırdır. İkinci el ürünleri yardımlarımız içine almıyoruz” dedi. “Yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerinin gururunu kırmadan, onları rencide etmeden yapmamız gerekiyor” diye belirten Ekşi, “İhtiyaç sahipleri bugünün mağdurudur. Yarın durumu düzeldiğinde o da bir Kızılay gönüllüsü olabilir. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunabilir. Bizim amacımız insanları kırmadan onlara yardım edebilmektir” şeklinde konuştu.

 

SOSYAL AKTİVİTELER

Gönüllü olma heyecanınızı gözlerinizden okuyorum” diyen Ekşi, “İnşallah bu heyecanınız hiç bitmez. Bu bayrağı gönüllü olarak güvendiğim birine devretmeye can atıyorum. Bu bir gönül işidir. Sizlerde de o gönüllü olma ışığını görüyorum. Bizi ziyaret ettiğiniz ve Kızılay kulübü öğrencileri olduğunuz için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Kızılay Gönüllüleri Başkanı Zehra Türkoğlu Kuba, “Kızılay bir dernektir. Biz denetleme kurumuna tabiyiz. Birçok alanda faaliyetlerimiz oluyor. Biz sadece yardıma ihtiyacı olanlara değil, sosyal yönden de aktivitelere önem veriyoruz. Okul duvarlarını boyama, kışın yabani hayvanları besleme faaliyetlerimiz oldu. Bu faaliyetlere katılmak isterseniz gönüllüol.org’dan gönüllü olarak faaliyetlerimize katılabilirsiniz” sözlerini kullandı. Bahar Kaya